Filialda korrupsiyaga qarshi kurashish bo'yicha tadbir tashkil etildi
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida korrupsiyaga qarshi kurashish bo'yicha tadbir bo'lib o'tdi.
2024-yilning 09-yanvar kuni filial sirtqi bo‘lim 1-bosqich IQTS-123-guruh talabalari bilan filial taʼlim sifatini nazorat qilish bo‘limi boshligʻi I.M.Gʻaniyev,  korrupsiyaga qarshi kurash «Komplaens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi boshligʻi A.A.Axmedov va Iqtisodiyot fakulteti dekani o‘rinbosari I.S. Shukurovlar tadbir oʻtkazdi.
Tadbirning asosiy maqsadi, oliy o‘quv yurti Kengashi tomonidan tasdiqlangan korrupsiyaga qarshi kurashish DASTURi (siyosati), “Komplaens nazorat” tizimini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha me’yoriy hujjatlar to‘plami bilan sirtqi bo‘lim talabalarini tanishtirish, ta’lim sifatiga alohida e’tibor berish, “Odob-axloq Kodeksi” talablariga qat’iy rioya qilish kerakligini talabalarga uqtirish bo‘ldi.  Xususan, filial rahbariyati va uning tarkibiy bo‘linmalarida korrupsiyaga qarshi murosasizlik munosabatini shakllantirish, korrupsiyani oldini olish, huquqbuzarlikni o‘z vaqtida aniqlash, oldini olish, profilaktik tadbirlarni o‘tkazish, korrupsiyaviy huquqbuzarlikni sodir etganlik uchun javobgarlikning muqarrarligini ta’minlash ekanligi talabalarga tushuntirildi.
O‘tkazilgan yig‘ilish  jarayonida korrupsiya va ta’magirlik kabi salbiy illatlarga yo‘l qo‘ymaslik hamda filialning korrupsiyaga qarshi kurash bo‘limining  telegram kanali,  ishonch telefonlari to‘g‘risida ma’lumotlar berildi, ta’lim sifatini nazorat qilish bo‘limi, korrupsiyaga qarshi kurash “Komplaens nazorat” bo‘limlari tomonidan  muntazam ravishda o‘tkaziladigan anonim, ixtiyoriy so‘rovnomalarda faol qatnashishga da’vat qilindi.  Korrupsiyaning oldini olishga doir chora-tadbirlar, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarni aniqlash, ularga chek qo‘yish, javobgarlikning muqarrarligi kabi jihatlar to‘g‘risida ham yig‘ilish ishtirokchilariga batafsil tushuntirib o‘tildi. Tug‘ilishi mumkin bo‘lgan savollar bilan filialning korrupsiyaga qarshi kurash «Komplaens nazorat» bo‘limiga shaxsan, yoki anonim  murojaat etishlari mumkinligi uqtirildi.

В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета состоялось антикоррупционное мероприятие.
9 января 2024 года начальник отдела контроля качества образования филиала И.М.Ганиев, начальник отдела управления антикоррупционной системой «Комплаенс-контроль» А.А.Ахмедов со студентами группы ИКТС-123 1 ступени филиала заочного отделения и Заместитель декана экономического факультета И.С. Шукуров провел мероприятие.
Основная цель мероприятия – ознакомление студентов заочного отделения с Антикоррупционной ПРОГРАММОЙ (политикой), утвержденной Советом высшего учебного заведения, комплектом нормативных документов по созданию «Комплаенс-контроля». В системе важно было уделить особое внимание качеству образования, научить студентов неукоснительно соблюдать требования «Этического кодекса». В частности, студентам было разъяснено, что необходимо формировать установку нетерпимости к коррупции в руководстве филиала и его структурных подразделений, предотвращать коррупцию, своевременно выявлять и предотвращать нарушения, проводить профилактические мероприятия, и обеспечить неотвратимость ответственности за совершение коррупционного правонарушения.
В ходе встречи была представлена информация о профилактике таких негативных пороков, как коррупция и хищения, а также о работе телеграм-канала и горячих линий антикоррупционного управления филиала, мониторинга качества образования. приглашаем к активному участию в анонимных добровольных опросах, регулярно проводимых подразделениями «Комплаенс-контроля». Участникам встречи также подробно разъяснили меры по предотвращению коррупции, выявлению коррупционных правонарушений, пресечению их, а также неотвратимости ответственности. Сообщено, что с возможными вопросами они могут обратиться в отдел антикоррупционного «Комплаенс-контроля» филиала лично или анонимно.