Filialda korrupsiyaga qarshi kurashish bo'yicha tadbir tashkil etildi
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida korrupsiyaga qarshi kurashish bo'yicha tadbir bo'lib o'tdi.
2024-yilning 09-yanvar kuni filial sirtqi bo‘lim 1-bosqich IQTS-123-guruh talabalari bilan filial taʼlim sifatini nazorat qilish bo‘limi boshligʻi I.M.Gʻaniyev,  korrupsiyaga qarshi kurash «Komplaens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi boshligʻi A.A.Axmedov va Iqtisodiyot fakulteti dekani o‘rinbosari I.S. Shukurovlar tadbir oʻtkazdi.
Tadbirning asosiy maqsadi, oliy o‘quv yurti Kengashi tomonidan tasdiqlangan korrupsiyaga qarshi kurashish DASTURi (siyosati), “Komplaens nazorat” tizimini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha me’yoriy hujjatlar to‘plami bilan sirtqi bo‘lim talabalarini tanishtirish, ta’lim sifatiga alohida e’tibor berish, “Odob-axloq Kodeksi” talablariga qat’iy rioya qilish kerakligini talabalarga uqtirish bo‘ldi.  Xususan, filial rahbariyati va uning tarkibiy bo‘linmalarida korrupsiyaga qarshi murosasizlik munosabatini shakllantirish, korrupsiyani oldini olish, huquqbuzarlikni o‘z vaqtida aniqlash, oldini olish, profilaktik tadbirlarni o‘tkazish, korrupsiyaviy huquqbuzarlikni sodir etganlik uchun javobgarlikning muqarrarligini ta’minlash ekanligi talabalarga tushuntirildi.
O‘tkazilgan yig‘ilish  jarayonida korrupsiya va ta’magirlik kabi salbiy illatlarga yo‘l qo‘ymaslik hamda filialning korrupsiyaga qarshi kurash bo‘limining  telegram kanali,  ishonch telefonlari to‘g‘risida ma’lumotlar berildi, ta’lim sifatini nazorat qilish bo‘limi, korrupsiyaga qarshi kurash “Komplaens nazorat” bo‘limlari tomonidan  muntazam ravishda o‘tkaziladigan anonim, ixtiyoriy so‘rovnomalarda faol qatnashishga da’vat qilindi.  Korrupsiyaning oldini olishga doir chora-tadbirlar, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarni aniqlash, ularga chek qo‘yish, javobgarlikning muqarrarligi kabi jihatlar to‘g‘risida ham yig‘ilish ishtirokchilariga batafsil tushuntirib o‘tildi. Tug‘ilishi mumkin bo‘lgan savollar bilan filialning korrupsiyaga qarshi kurash «Komplaens nazorat» bo‘limiga shaxsan, yoki anonim  murojaat etishlari mumkinligi uqtirildi.

An anti-corruption event was held at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics.
On January 9, 2024, I.M. Ganiyev, head of branch education quality control department, A.A. Akhmedov, head of anti-corruption "Compliance control" system management department, with students of IQTS-123 group of the 1st stage of the branch correspondence department and Deputy Dean of the Faculty of Economics I.S. Shukurov held an event.
The main goal of the event is to familiarize the students of the part-time department with the anti-corruption PROGRAM (policy) approved by the Council of the higher educational institution, the set of regulatory documents on the establishment of the "Compliance control" system, It was important to pay special attention to the quality of education, to teach the students that they must strictly comply with the requirements of the "Code of Ethics". In particular, it was explained to the students that it is necessary to form an attitude of intolerance against corruption in the management of the branch and its structural units, to prevent corruption, to identify and prevent violations in time, to carry out preventive measures, and to ensure the inevitability of responsibility for committing a corruption offense.
In the course of the meeting, information was provided on preventing negative vices such as corruption and embezzlement, as well as the telegram channel and hotlines of the branch's anti-corruption department, and monitoring the quality of education. department, fight against corruption, were invited to actively participate in anonymous, voluntary surveys conducted regularly by the "Compliance Control" departments. The participants of the meeting were also explained in detail about measures to prevent corruption, detection of corruption-related offenses, putting an end to them, and the inevitability of responsibility. It was announced that they can contact the anti-corruption "Compliance Control" department of the branch with possible questions personally or anonymously.