Oliy ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan talaba yoshlarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etishga qaratilgan ma’naviy-marifiy, ilmiy-innovatsion, sport va ko‘ngilochar tadbirlarni tashkil etish, bu boradagi ishlarini tizimli ravishda yo‘lga qo‘yish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining 2023-yil 9-avgustdagi 351-son “Talaba va yoshlarning vaqtini mazmunli o‘tkazish bo‘yicha “TechnoWays” texnologik rivojlanish marafonining filial bosqichi joriy yilning 9-yanvar kunida bo'lib o'tdi. Tanlovni o‘tkazish bo‘yicha tashkil qilingan komissiya a’zolari tomonidan quyidagi talaba-yoshlar g‘olib deb topildilar.
1-o‘rin Iqtisodiyot fakulteti Oziq ovqat va resurslar iqtisodiyoti ta’lim yo‘nalishi 3-bosqich 221-guruh talabasi Mamirova Gulira'no Ulug‘bek qizi
2-o‘rin Iqtisodiyot fakulteti Qishloq xo‘jaligi iqtisodiyoti ta’lim yo‘nalishi 4-bosqich 120-guruh talabasi Nurmatova Zumira Faxriddinovna
3-o‘rin Iqtisodiyot fakulteti Raqamli iqtisodiyot ta’lim yo‘nalishi 4-bosqich 320-guruh talabasi Abdinabiyev Ravshanjon Abdivayit o‘g‘li.
Marafon g‘oliblarini Nizomda belgilangan tartibda 1-o‘rin sohibi bazaviy stipendiya miqdorining uch barobari miqdorida, 2-o‘rin sohibi bazaviy stipendiya miqdorining ikki barobari miqdorida, 3-o‘rin sohibi bazaviy stipendiya miqdorining bir barobari miqdorida, moddiy rag‘batlantiriladi.

В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета прошел отраслевой этап марафона технологического развития «TechnoWays».
Организация духовно-просветительских, научно-инновационных, спортивных и развлекательных мероприятий, направленных на содержательную организацию свободного времени студентов, обучающихся в высших учебных заведениях, в целях системной организации их работы в этом направлении.№ 351 Министра высшего образования, Наука и инновации Республики Узбекистан от 9 августа 2023 года «9 января текущего года состоится отраслевой этап марафона технологического развития «TechnoWays» по осмысленному проведению времени студентов и молодежи». Победителями члены комиссии, организованной для проведения конкурса, признали следующих студентов и молодых людей.
1 место, Экономический факультет, Экономика продовольствия и ресурсов, 3 ступень, студентка 221 группы, Мамирова Гулирано Улугбек девушка
2 место, Экономический факультет, Экономика сельского хозяйства, 4 ступень, студентка 120 группы Нурматова Зумира Фахриддиновна
3 место, Экономический факультет, Цифровая экономика, 4 ступень, студент 320 группы Абдинабиев, сын Равшанджона Абдивайита.
Победители марафона будут материально поощрены в порядке, установленном Положением: победитель, занявший 1 место, получит трехкратный размер базовой стипендии, победитель, занявший 2 место, получит двойную сумму базовой стипендии, занявший 3 место. победитель получит финансовое поощрение в размере единовременной суммы базовой стипендии.