Filialda “Aholini ro’yxatga olishga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish tartibi” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali “Buxgalteriya hisobi va statistika” kafedrasi tashabbusi bilan “Aholini ro’yxatga olishga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish tartibi” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi. Unda filial professor-o‘qituvchilari, talabalari bilan bir qatorda Samarqand viloyat statistika boshqarmasi “Ro‘yxatga olish jarayonini tashkil etish va o‘tkazish” bo’limi boshlig‘i J.K.Karimov, “Demografiya va mehnat statistikasi” bo‘limi boshlig‘i F.A.Shukurovlar ishtirok etishdi.
Tadbirda aholini ro‘yxatga olishning mazmun-mohiyati, ahamiyati va uni o‘tkazish nima uchun zarurligi to‘g‘risida to‘xtalib, respublikamizda aholini ro‘yxatga olishni o‘tkazish kerakligi, hozirgi kunda ushbu tadbirga puxta tayyorgarlik ko‘rish yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar holati va kelgusidagi ustuvor vazifalar to‘g‘risida batafsil tushuntirishlar berdi.
Ishtirokchilarga, ushbu tadbirni o‘tkazish jarayonida yuzaga keladigan savollar yuzasidan tushunchalar berildi. Bu jarayonning o‘tkazilishi muhimligi va uning respublikamizning barcha yo‘nalishlarida muhim o‘rni haqida to‘xtaldi.
Xususan, aholi jon boshiga makroiqtisodiy ko‘rsatkichlarni hisoblashda, respublika va hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi bandligi, ayollar va bolalar salomatligi yaxshilash va oilalarga yordam ko‘rsatish bo‘yicha dasturlarni manzilli ishlab chiqishda axborot manbai sifatida xizmat qilishi, aholi punktlarining infratuzilmasini yaxshilashda, mehnat resurslaridan foydalanish va joylashtirish bo‘yicha qisqa, o‘rta va uzoq muddatli dasturlarni ishlab chiqishda ishlatilishi ta’kidlab o‘tildi.
Kafedra mudiri M.Mardonov filial talabalari va ularning oila a’zolarini ushbu tadbirda faol ishtirok etishlariga targ‘ib qilishda ko‘maklashishlarini bildirishdi.
Uchrashuv so‘ngida ishtirokchilarni qiziqtirgan savollarga mutaxassislar tomonidan batafsil javoblar berildi.

A roundtable discussion was held at the branch on the topic "Preparation for the census and the procedure for conducting it".
At the initiative of the "Accounting and Statistics" department of the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics, a roundtable discussion was held on the topic "Preparation for the population census and the procedure for conducting it." J.K. Karimov, the head of the "Registration process organization and conduct" department of the Samarkand regional statistics department, the head of the "Demography and labor statistics" department, along with the faculty members and students of the branch. F.A. Shukurov took part.
The event focused on the essence, importance and why it is necessary to conduct the population census. He gave detailed explanations about the state of progress and future priorities.
The participants were informed about the questions that may arise during the event. He spoke about the importance of this process and its important role in all areas of our republic.
In particular, it serves as a source of information in the calculation of macroeconomic indicators per capita, in the development of targeted programs for the socio-economic development of the republic and regions, population employment, improving the health of women and children, and providing support to families, and in improving the infrastructure of settlements. , it was emphasized that it will be used in the development of short, medium and long-term programs on the use and placement of labor resources.
The head of the department, M. Mardonov, said that they will help in promoting the students of the branch and their families to actively participate in this event.