Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Biz giyohvandlikka”, "Huquqbuzarlik va jinoyatga qarshimiz" mavzularida ochiq muloqot oʼtkazildi.
2023-yilning 19-dekabr kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali psixologi Oripov Zarifbay tomonidan, Buxgalteriya hisobi va moliya fakultetining talabalari bilan, Huquqbuzarlik va jinoyatni oldini olishga doir psixoprofilaktik ishlarni olib borish maqsadida “Biz giyohvandlikka”, "Huquqbuzarlik va jinoyatga qarshimiz" mavzularida ochiq muloqot oʼtkazildi. Unda filial profilaktika inspektori kapitan Shodmonov Dilshod, ta'lim-tarbiya maslahatchisi Ablakulov Bobur va talaba-yoshlar ishtirok etishdi.
Soha mutaxassislari nabvati bilan huquqbuzarlik va jinoyat turlari va ularga nisbatan qo'llaniladigan jazo turlari, diniy ekstremizm va terrorizm nima ekanligi, ijtimoiy tarmoqlardagi ta'qiqlangan saytlar to'grisida ma'luotlar berishdi.      "Ommaviy" madaniyatning taʼsiri, yoshlarning qadriyat yoʼnalishlari mazmunidagi oʼzgarishlar, noqulay oilaviy-maishiy munosabatlar, hulq-atvorni nazorat qilmaslik. Bularning barchasi yoshlarda notoʼgʼri tarbiya, koʼplab stresslar, hayot mazmunini yoʼqotish, spirtli ichimliklar, tamaki, psixotrop moddalar, giyohvand moddalarga moyil boʼlishiga olib keladigan asosiy omillar ekanligi haqida tushunchalar berildi. Suhbat jarayonida yoshlar oʻrtasida ushbu illat bilan bogʼliq boʼlgan nohush holatlarni erta oldini olish, uning salbiy oqibatlari va inson hayoti uchun naqadar ogʼir taʼsir koʻrsatishi borasida kerakli maʼlumotlar yetkazildi. Ochiq muloqot soʼngida talabalar mutaxassislardan olgan ma'lumotlari asosida o'zlarini qiziqtirgan savollariga atroflicha javoblar olishdi.

A psychological event was organized at the branch
In the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics, an open dialogue was held on the topics "We are against drug addiction", "We are against crime and crime".
On December 19, 2023, the psychologist Oripov Zarifbay of the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics, together with the students of the Faculty of Accounting and Finance, will conduct psycho-prophylactic work on the prevention of delinquency and crime on the topics "We are against drug addiction", "We are against delinquency and crime". communication was held. Branch prevention inspector Captain Shodmonov Dilshod, education consultant Ablakulov Bobur and students took part in it.
The experts in the field gave information about the types of offenses and crimes and the types of punishment applied to them, what is religious extremism and terrorism, and about the prohibited sites in social networks. The influence of "popular" culture, changes in the content of the value orientations of young people, unfavorable family-household relations, lack of control of behavior. It was understood that all these are the main factors that lead young people to become addicted to alcohol, tobacco, psychotropic substances, drugs, improper education, many stresses, loss of meaning in life. During the conversation, necessary information was provided on early prevention of unconscious conditions related to this disease among young people, its negative consequences and how severe it is for human life. At the end of the open dialogue, the students received detailed answers to their questions based on the information they received from experts.