Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Biz giyohvandlikka”, "Huquqbuzarlik va jinoyatga qarshimiz" mavzularida ochiq muloqot oʼtkazildi.
2023-yilning 19-dekabr kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali psixologi Oripov Zarifbay tomonidan, Buxgalteriya hisobi va moliya fakultetining talabalari bilan, Huquqbuzarlik va jinoyatni oldini olishga doir psixoprofilaktik ishlarni olib borish maqsadida “Biz giyohvandlikka”, "Huquqbuzarlik va jinoyatga qarshimiz" mavzularida ochiq muloqot oʼtkazildi. Unda filial profilaktika inspektori kapitan Shodmonov Dilshod, ta'lim-tarbiya maslahatchisi Ablakulov Bobur va talaba-yoshlar ishtirok etishdi.
Soha mutaxassislari nabvati bilan huquqbuzarlik va jinoyat turlari va ularga nisbatan qo'llaniladigan jazo turlari, diniy ekstremizm va terrorizm nima ekanligi, ijtimoiy tarmoqlardagi ta'qiqlangan saytlar to'grisida ma'luotlar berishdi.      "Ommaviy" madaniyatning taʼsiri, yoshlarning qadriyat yoʼnalishlari mazmunidagi oʼzgarishlar, noqulay oilaviy-maishiy munosabatlar, hulq-atvorni nazorat qilmaslik. Bularning barchasi yoshlarda notoʼgʼri tarbiya, koʼplab stresslar, hayot mazmunini yoʼqotish, spirtli ichimliklar, tamaki, psixotrop moddalar, giyohvand moddalarga moyil boʼlishiga olib keladigan asosiy omillar ekanligi haqida tushunchalar berildi. Suhbat jarayonida yoshlar oʻrtasida ushbu illat bilan bogʼliq boʼlgan nohush holatlarni erta oldini olish, uning salbiy oqibatlari va inson hayoti uchun naqadar ogʼir taʼsir koʻrsatishi borasida kerakli maʼlumotlar yetkazildi. Ochiq muloqot soʼngida talabalar mutaxassislardan olgan ma'lumotlari asosida o'zlarini qiziqtirgan savollariga atroflicha javoblar olishdi.

В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета состоялся открытый диалог на темы «Мы против наркомании», «Мы против преступности и преступности».
19 декабря 2023 года психолог Орипов Зарифбай Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета совместно со студентами факультета учета и финансов проведет психопрофилактическую работу по профилактике правонарушений и преступлений по темам «Мы против наркомании», «Мы против правонарушений и преступности». В нем приняли участие инспектор отдела профилактики капитан Шодмонов Дилшод, консультант по образованию Аблакулов Бобур и студенты.
Эксперты отрасли предоставили информацию о видах правонарушений и преступлений и видах применяемых за них наказаний, что такое религиозный экстремизм и терроризм, а также о запрещенных сайтах в социальных сетях. Влияние «народной» культуры, изменение содержания ценностных ориентаций молодежи, неблагоприятные семейно-бытовые отношения, отсутствие контроля поведения. Было понятно, что все это основные факторы, которые приводят молодых людей к зависимости от алкоголя, табака, психотропных веществ, наркотиков, неправильному образованию, многочисленным стрессам, потере смысла жизни. В ходе беседы была предоставлена необходимая информация о ранней профилактике обморочных состояний, связанных с этим заболеванием среди молодежи, его негативных последствиях и степени тяжести для жизни человека. По итогам открытого диалога студенты получили развернутые ответы на свои вопросы, основанные на информации, полученной от экспертов.