Filial rahbariyati tomonidan ijarada turuvchi talaba-yoshlar yashash sharoitlari o'rganildi
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali rahbariyati tomonidan ijarada turuvchi talaba-yoshlar yashash sharoitlari o'rganildi.
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali direktori, professor O.Murtazaev hamda mas'ul xodimlar birgalikda talabalarning yashash sharoitlari va muammolarini o‘rganish, kuz-qiz mavsumida yuzaga kelishi mumkin bo'lgan har xil favqulodda holatlarni oldini olish choralarini ko‘rish maqsadida ijara yashovchi talaba-yoshlar xonadonlariga tashrif buyurdi.
2023-yil 6-dekabr kuni filial direktori O.Murtazaev boshchiligida bir qator mas’ul xodimlar ijara xonadonlarida turuvchi 67 nafar talabalarning yashash sharoiti bilan tanishdi. Talabalar bilan suhbat jarayonida ularning muammo va takliflari o‘rganildi, muammolarni bartaraf etish choralari belgilab olindi. Ijara xonadonlarining kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik holati, isitish tizimlari sozligi ko‘zdan kechirildi.

The management of the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics studied the living conditions of students living in rented accommodation.
Director of the Samarkand branch of Tashkent State University of Economics, professor O. Murtazaev and responsible staff together with the purpose of studying the living conditions and problems of students, taking measures to prevent various emergency situations that may arise in the autumn-winter season. visited student apartments.
On December 6, 2023, a number of responsible employees under the leadership of branch director O. Murtazaev got acquainted with the living conditions of 67 students living in rented apartments. During the conversation with the students, their problems and suggestions were studied, measures to eliminate the problems were determined. The state of preparation of the rental apartments for the autumn-winter season, the setting of the heating systems were inspected.
Also, an explanation was given regarding the students' observance of safety rules in the use of various heating devices and equipment. Homeowners have been warned once again. Recommendations were given on keeping the rooms tidy and observing the rules of hygiene.