Filialda "Milliy liboslarimiz millat ko‘rki" ko'rgazmasi tashkil etildi
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida "Milliy liboslarimiz millat ko‘rki" shiori ostida ko'rgazma tashkil etildi.
2023-yil 5-dekabr kuni filialda Xotin-qizlar tashabbusi bilan talaba qizlar o‘rtasida "Milliy liboslarimiz millat ko‘rki" shiori ostida ko‘rgazma tashkil qilindi. Milliy liboslar masalasiga to‘xtaladigan bo‘lsak,  qadimdan inson qaysi millatga mansub ekanligi  birinchi navbatda uning kiyimiga qarab aniqlangan. Har  bir  millat  o‘ziga xos kiyinish madaniyatiga ega. Bizning milliy kiyimlarimiz dunyoning qay burchagida bo‘lmasin har qanday xalqning havasini keltirib o‘ziga mahliyo qiladi.
Mamlakatimizda istiqlolning birinchi kunlaridan  boshlab milliy va diniy qadriyatlarimizni qayta tiklash va rivojlantirishga katta e’tibor qaratildi. Milliy bayramlarimiz urf-odatlarimiz  qayta tiklandi.
Keyingi paytlarda afsuski,  haddan  tashqari  zamonaviy liboslarga berilib ketgan opa-singillarimiz ham oz emas. Yurtimiz bozorlariga kirib kelayotgan tor  va  ochiq-sochiq  kiyimlarni kiyib yurish dinimizga  ham, sharqona milliy urf-odatlarimizga ham to‘g‘ri kelmaydi. Barcha  amallarimizda talab qilinadigan me’yor kamtarlik, orastalik kiyinishga ham tatbiq etilishi kerak.
Keling, shunday ekan chiroyimizga chiroy,  ko‘rkimizga ko‘rk qo‘shadigan milliy liboslarimiz qadrini baland tutaylik.

В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета была организована выставка под лозунгом «Наши национальные костюмы показывают нацию».
5 декабря 2023 года в филиале среди студенток была организована выставка под лозунгом «Народ увидит наши национальные костюмы». Что касается вопроса национальных костюмов, то с древних времен национальность человека определялась прежде всего по его одежде. У каждого народа есть своя культура одевания. Наша национальная одежда вызывает восхищение любого народа в любой точке мира.
В нашей стране с первых дней независимости большое внимание уделяется восстановлению и развитию наших национальных и религиозных ценностей. Наши национальные праздники и традиции восстановлены.
В последнее время, к сожалению, многие наши сестры помешаны на слишком модной одежде. Ношение облегающей и откровенной одежды, поступающей на рынки нашей страны, не соответствует нашей религии и нашим восточным национальным обычаям. Стандарт скромности и скромности, требуемый во всех наших действиях, следует применять и к одежде.