Filialda "Milliy liboslarimiz millat ko‘rki" ko'rgazmasi tashkil etildi
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida "Milliy liboslarimiz millat ko‘rki" shiori ostida ko'rgazma tashkil etildi.
2023-yil 5-dekabr kuni filialda Xotin-qizlar tashabbusi bilan talaba qizlar o‘rtasida "Milliy liboslarimiz millat ko‘rki" shiori ostida ko‘rgazma tashkil qilindi. Milliy liboslar masalasiga to‘xtaladigan bo‘lsak,  qadimdan inson qaysi millatga mansub ekanligi  birinchi navbatda uning kiyimiga qarab aniqlangan. Har  bir  millat  o‘ziga xos kiyinish madaniyatiga ega. Bizning milliy kiyimlarimiz dunyoning qay burchagida bo‘lmasin har qanday xalqning havasini keltirib o‘ziga mahliyo qiladi.
Mamlakatimizda istiqlolning birinchi kunlaridan  boshlab milliy va diniy qadriyatlarimizni qayta tiklash va rivojlantirishga katta e’tibor qaratildi. Milliy bayramlarimiz urf-odatlarimiz  qayta tiklandi.
Keyingi paytlarda afsuski,  haddan  tashqari  zamonaviy liboslarga berilib ketgan opa-singillarimiz ham oz emas. Yurtimiz bozorlariga kirib kelayotgan tor  va  ochiq-sochiq  kiyimlarni kiyib yurish dinimizga  ham, sharqona milliy urf-odatlarimizga ham to‘g‘ri kelmaydi. Barcha  amallarimizda talab qilinadigan me’yor kamtarlik, orastalik kiyinishga ham tatbiq etilishi kerak.
Keling, shunday ekan chiroyimizga chiroy,  ko‘rkimizga ko‘rk qo‘shadigan milliy liboslarimiz qadrini baland tutaylik.

An exhibition was organized at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics under the slogan "Our national costumes show the nation"
On December 5, 2023, an exhibition was organized among female students at the branch under the slogan "Let the nation see our national costumes". As for the issue of national costumes, since ancient times a person's nationality has been determined primarily by his clothes. Every nation has its own dressing culture. Our national clothes attract the admiration of any people in any part of the world.
In our country, since the first days of independence, great attention has been paid to the restoration and development of our national and religious values. Our national holidays and traditions have been restored.
In recent times, unfortunately, many of our sisters are obsessed with overly fashionable clothes. Wearing tight and revealing clothes entering the markets of our country does not correspond to our religion or our oriental national customs. The standard of modesty and modesty required in all our actions should also be applied to dressing.