Filialda "Biz zo‘ravonlikka qarshimiz" shiori ostida tadbir tashkil etildi
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida "Biz zo‘ravonlikka qarshimiz" shiori ostida tadbir bo'lib o'tdi..
2023-yil 28-noyabr kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida Xotin-qizlar maslahat kengashi tashabbusi bilan "Biz zo‘ravonlikka qarshimiz" shiori ostida talaba qizlar va xotin-qizlar o‘rtasida seminar trening o‘tkazildi. Seminarda O‘zbekiston Respublikasining 2.09.2019 yilda "Xotin Qizlarni tazyiq va zo‘ravonlikdan himoya qilish" to‘g‘risidagi O‘RK 561-son qonuni hujjatida keltirilgan tazyiq va zo‘ravonlikning jinsiy, jismoniy, iqtisodiy, ruhiy shakllari va ularni oldini olish maqsadida himoya orderlarini berish, Xotin- qizlarni jamiyatda xuquqlarini himoya qilish haqidagi qonunning mazmun mohiyati haqida dotsentlar E.I.Xamdamova, S.Q.Yazdanovalar to‘xtalib o‘tdilar. Seminarda talaba qizlarimiz o‘rtasida test o‘tkazilib, huquqiy savodxonliklari baholandi.

Филиал организовал акцию под лозунгом «Мы против насилия»
В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета прошло мероприятие под лозунгом «Мы против насилия».
28 ноября 2023 года в Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета по инициативе Женского консультативного совета прошел семинар-тренинг для студенток под лозунгом «Мы против насилия». На семинаре рассматриваются сексуальные, физические, экономические, психологические формы домогательств и насилия и их профилактика в документе Закона Республики Узбекистан №561 «О защите женщин и девочек от притеснений и насилия» от 2 сентября. , 2019. Доценты Е.И.Хамдамова, С.К.Язданова рассказали о содержании закона о защите прав женщин в обществе, выдаче охранных ордеров с целью их получения. На семинаре было проведено тестирование среди наших студенток и оценена их правовая грамотность.