Filialda "Mnemonika" bo'yicha seminar-trening tashkil etildi
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida "Mnemonika" bo'yicha davra suhbati bo'lib o'tdi.
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialining ijtimoiy tarmoqlardagi rasmiy sahifalarida talaba-yoshlarni bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish maqsadida talabalarni xotirasini mustahlamlash, ularning qobiliyati, iste‘dodini rivojlantirishga qaratilgan “Mnemonika” bo‘yicha seminer-trening o‘tkazish bo‘yicha e‘lon joylashtirildi(https://t.me/TDIUSamfilial/16025).
Shu munosabat bilan 2023-yil 28-noyabr kuni yoshlar bilan ishlash, ma‘naviyat-ma‘rifat bo‘lim bo‘shlig‘i T.A.Yuldashev, iqtisodiyot fakulteti yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan o‘rinbosari B.Qo‘ziboyev,yoshlar ittifoqi boshlang‘ich tashkiloti filial yetakchisi F.Toshpo‘latovlar tomonidan “Mnemonika” bo‘yicha seminar-trening o‘tkazildi.
Seminarda talabalarga turli xil aqliy o‘yinlar haqida, xotira va e‘tibor bir-biri bilan chambarchas bog‘liqligi, qanday qilib yechim topishini sezishi va uning fikrini yorqin va nostandart hollarda o‘zgarishi haqida ma‘lumotlar berildi. Bundan tashqari bunday tadbirlar talabalarga nafaqat katta hajmdagi ma‘lumotlarni yodlash bilan birga miyaning faoliyatini yaxshilashi, tezkor tahlil qilish va qaror qabul qilishga haqida ham ma‘lumotlar berildi. Seminar-trening so‘ngida 30 nafar talabalar bilan eslab qolish qobiliyatini aniqlash maqsadida “Eslab qol” o‘yini ham  o‘tkazildi.

В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета состоялся круглый стол на тему «Мнемоника».
На официальных страницах Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета в социальных сетях в целях содержательной организации свободного времени студентов проводится семинар-тренинг по «Мнемотехнике», направленный на закрепление памяти студентов, развитие их способности и таланты.размещен lon (https://t.me/TDIUSamfilial/16025).
В связи с этим, 28 ноября 2023 года, заведующим отделом молодежной работы, духовности и просветительства Юлдашевом Т.А., заместителем декана по работе с молодежью экономического факультета Козибоевым Б.А., состоялся семинар-тренинг по «Мнемотехнике». провел Ф. Тошполатов, руководитель отделения первичной организации союза молодежи.
На семинаре студентам была предоставлена информация о различных умственных играх, о том, как тесно связаны память и внимание, как замечать, как находить решение и как менять свое мнение в ярких и нестандартных случаях. Кроме того, подобные мероприятия предоставили студентам информацию о не только запоминании большого объема информации, но и улучшении мозговой деятельности, быстроте анализа и принятия решений. По окончании семинара-тренинга с 30 студентами была проведена игра «Запомни» для определения их способностей к запоминанию.