Filialda "Mnemonika" bo'yicha seminar-trening tashkil etildi
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida "Mnemonika" bo'yicha davra suhbati bo'lib o'tdi.
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialining ijtimoiy tarmoqlardagi rasmiy sahifalarida talaba-yoshlarni bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish maqsadida talabalarni xotirasini mustahlamlash, ularning qobiliyati, iste‘dodini rivojlantirishga qaratilgan “Mnemonika” bo‘yicha seminer-trening o‘tkazish bo‘yicha e‘lon joylashtirildi(https://t.me/TDIUSamfilial/16025).
Shu munosabat bilan 2023-yil 28-noyabr kuni yoshlar bilan ishlash, ma‘naviyat-ma‘rifat bo‘lim bo‘shlig‘i T.A.Yuldashev, iqtisodiyot fakulteti yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan o‘rinbosari B.Qo‘ziboyev,yoshlar ittifoqi boshlang‘ich tashkiloti filial yetakchisi F.Toshpo‘latovlar tomonidan “Mnemonika” bo‘yicha seminar-trening o‘tkazildi.
Seminarda talabalarga turli xil aqliy o‘yinlar haqida, xotira va e‘tibor bir-biri bilan chambarchas bog‘liqligi, qanday qilib yechim topishini sezishi va uning fikrini yorqin va nostandart hollarda o‘zgarishi haqida ma‘lumotlar berildi. Bundan tashqari bunday tadbirlar talabalarga nafaqat katta hajmdagi ma‘lumotlarni yodlash bilan birga miyaning faoliyatini yaxshilashi, tezkor tahlil qilish va qaror qabul qilishga haqida ham ma‘lumotlar berildi. Seminar-trening so‘ngida 30 nafar talabalar bilan eslab qolish qobiliyatini aniqlash maqsadida “Eslab qol” o‘yini ham  o‘tkazildi.

A roundtable discussion on "Mnemonics" was held at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics.
On the official pages of the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics in social networks, in order to meaningfully organize the free time of students, there is a seminar-training on "Mnemonic" aimed at colonizing the memory of students, developing their abilities and talents. lon was placed (https://t.me/TDIUSamfilial/16025).
In this regard, on November 28, 2023, T.A. Yuldashev, the head of the youth work, spirituality and enlightenment department, B. Koziboyev, the deputy dean for work with youth at the Faculty of Economics, A seminar-training on "Mnemonics" was held by F. Toshpolatov, branch leader of the primary organization of the youth union.
At the seminar, students were given information about various mental games, how memory and attention are closely related, how to notice how to find a solution, and how to change one's mind in bright and non-standard cases. In addition, such events provided students with information about not only memorizing a large amount of information, but also improving brain activity, quick analysis and decision-making. At the end of the seminar-training, the "Remember" game was played with 30 students to determine their ability to remember.