Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Raqamli iqtisodiyot va axborot texnologiyalari” kafedra assistenti Abdunabiyev Alisher Abdushukurovich tomonidan 2023-yil 22-noyabr kuni soat 10.00 da II juftlik 402A o’quv xonada “Bank ishi” yoʻnalishi 1-kurs BI-123 va “Statistika” yoʻnalishi 1-kurs SA-123 guruhlarda “Iqtisodiyotda axborot kommunikatsion texnologiyalar va tizimlar” fanidan “Elektron biznes va mobil tijorat” mavzusida ochiq darsi mashg’uloti tashkil etildi.
Ochiq dars mashg‘ulot davomida talabalarga Elektron biznes, elеktron tijorat, elеktron tijoratning an'anaviy savdo turlaridan farqi, elеktron pullar tushunchasi, elеktron pul birliklari, elеktron va onlayn to’lov xizmatlari hamda Internet-banking, Internet-marketing xizmatlari to’g’risida ma’lumot berildi.
Ochiq dars mashg‘ulot darsi texnik vositalar va tarqatma materiallar bilan ta’minlangan. Ochiq dars mashg‘ulot davomida talabalarning qiziqishi hamda faolligi ta’minlandi.

An open lesson on "Electronic business and mobile commerce" ...
An open class on "Electronic business and mobile commerce" was organized at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics.
Abdunabiyev Alisher Abdushukurovich, assistant of the department "Digital economy and information technologies" at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics, on November 22, 2023 at 10:00 a.m. ” direction 1st year SA-123 groups organized an open lesson on the topic of “Electronic business and mobile commerce” from the subject “Information and communication technologies and systems in economics”.
During the open lesson, students will be introduced to E-business, e-commerce, the difference between e-commerce and traditional types of trade, the concept of electronic money, electronic currency units, electronic and online payment services, and Internet banking, Internet marketing services. was informed about.
At the end of the open lesson, the students received answers to all the questions they were interested in. At the end of the training, students were given homework, actively participating students were evaluated, encouraged, the lesson was summarized and homework was given.
The open class training class is equipped with technical tools and handouts. Students' interest and activity was ensured during the open lesson.