Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Raqamli iqtisodiyot va axborot texnologiyalari” kafedra assistenti Abdunabiyev Alisher Abdushukurovich tomonidan 2023-yil 22-noyabr kuni soat 10.00 da II juftlik 402A o’quv xonada “Bank ishi” yoʻnalishi 1-kurs BI-123 va “Statistika” yoʻnalishi 1-kurs SA-123 guruhlarda “Iqtisodiyotda axborot kommunikatsion texnologiyalar va tizimlar” fanidan “Elektron biznes va mobil tijorat” mavzusida ochiq darsi mashg’uloti tashkil etildi.
Ochiq dars mashg‘ulot davomida talabalarga Elektron biznes, elеktron tijorat, elеktron tijoratning an'anaviy savdo turlaridan farqi, elеktron pullar tushunchasi, elеktron pul birliklari, elеktron va onlayn to’lov xizmatlari hamda Internet-banking, Internet-marketing xizmatlari to’g’risida ma’lumot berildi.
Ochiq dars mashg‘ulot darsi texnik vositalar va tarqatma materiallar bilan ta’minlangan. Ochiq dars mashg‘ulot davomida talabalarning qiziqishi hamda faolligi ta’minlandi.

В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета организован открытый урок на тему «Электронный бизнес и мобильная коммерция».
Абдунабиев Алишер Абдушукурович, ассистент кафедры «Цифровая экономика и информационные технологии» Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета, 22 ноября 2023 года в 10:00 по направлению 1 курса СА-123 группы организовал открытый урок по тема «Электронный бизнес и мобильная коммерция» из предмета «Информационно-коммуникационные технологии и системы в экономике».
В ходе открытого урока студенты познакомятся с электронным бизнесом, электронной коммерцией, отличием электронной коммерции от традиционных видов торговли, понятием электронных денег, единицами электронных денег, электронными и онлайн-платежными сервисами, интернет-банкингом, Услуги интернет-маркетинга.
В конце открытого урока студенты получили ответы на все интересующие их вопросы. В конце обучения учащимся выдавалось домашнее задание, активно участвующие студенты оценивались, поощрялись, подводились итоги урока и выдавалось домашнее задание.
Открытый учебный класс оснащен техническими средствами и раздаточными материалами. На открытом уроке была обеспечена заинтересованность и активность учащихся.