Filialda "Ma'naviyat marafoni" tadbiri bo'lib o'tdi
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Ma’naviyat marafoni” tadbiri o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta‘lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2023-yil 3-noyabrdagi 3/15-52-144-sonli xat ijrosini ta‘minlash maqsadida 2023-yil 3-noyabr kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali faollar zalida “Biz bir bo‘lsak-yagona xalqmiz, birlashsak - vatanmiz” shiori ostida “Ma’naviyat marafoni” o‘tkazildi.
Respublikamizning barcha viloyatlarida o‘tkazilayotgan tadbirning asosiy maqsadi yoshlar o‘rtasida milliy g‘urur, vatanparvarlik tuyg‘ularini o‘stirish hamda asrlar davomida saqlanib kelayotgan milliy urf-odatlar, yurtimizda amalga oshiriliyotgan islohatlarni keng targ‘ib qilish, ijtimoiy-ma‘naviy muhitini yanada sog‘lomlashtirishdan iborat.
Ushbu marafon doirasidagi “Salomni unutish- o‘zlikni unutish” mavzusidagi davra suhbatida yoshlar masalalari, ma‘naviyat va ma‘rifat bo‘limi, fakultet dekan va o‘rinbosarlari, ijtimoiy, tabiiy va jismoniy madaniyat kafedrasi mudiri, ta‘lim-tarbiya maslahatchilari va talabalar ishtirok etishdi. Ijtimoiy, tabiiy va jismoniy madaniyat kafedrasi mudiri O‘.J.Xudoyorov tomonidan talabalarga “Salomni unutish-o‘zlikni unutish”  mavzusi bo‘yicha ma‘ruzasi davomida hayotiy voqealar asosida tushtirib berildi. Tadbir ishtiriokchilari filial ijodkor qizlari tomonidan Vatanni madh etuvchi she‘rlaridan  ham  bahramand bo‘lishdi..
Bundan Samarqand viloyatida O‘zbekiston yoshlar ittifoqining ish samaradorligini oshirish yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish maqsadida “Samarqand tajribasi” joriy etish bo‘yicha bir qator tadbirlar amalga oshirildi. Shu munosabat bilan, Toshkent davlat iqtisodiyot universitet Samarqand filialining talaba qizlari filial koordinatori D.Amonova boshchiligida 10-noyabr kuni soat 09.00 da Samarqand iqtisodiyot va servis instituti tajribasi asosida tashkil etilayotgan “I-Talaba qizlar” forumida talaba-qizlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish, ularning ma’naviy va huquqiy ongini yanada oshirish, ijtimoiy va ilm-fan sohalarida faolligini oshirish hamda iste’dodlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida 9 nafar qizlar (6 nafar Zakovat, 1 nafar shaxmat, 1 nafar shashka, 1 nafar kitobxon) delegat sifatida talaba-qizlar faol ishtirok etishdi hamda “I-Talaba qizlar” forumidagi kitobxon tanlovida filial iqtisodiyot fakeulteti RI -123-guruh talabasi M.Umarova 2-o‘rinni egalladi.

В филиале состоялось мероприятие «Духовный марафон»
В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета состоялось мероприятие «Духовный марафон».
В целях обеспечения выполнения письма Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан № 3/15-52-144 от 3 ноября 2023 года, 3 ноября 2023 года в зале активистов Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета» «Марафон духовности» прошел под лозунгом «Мы одна нация, если мы едины – наша страна».
Основная цель мероприятия, которое проводится во всех регионах нашей республики, – воспитание национальной гордости и патриотизма среди молодежи, а также широкая пропаганда сохраненных веками национальных традиций, реформ, реализуемых в нашей стране. , социальное и духовное – сделать окружающую среду более здоровой.
В круглой дискуссии на тему «Забывая приветствие – забывая личность» в рамках данного марафона, кафедрой по вопросам молодежи, духовности и просвещения выступили декан и заместители факультета, заведующая кафедрой социальных, природных участие консультантов по физической культуре, образованию и обучению и студентов. Заведующий кафедрой социальной, природной и физической культуры Худоёров О.Ж. прочитал студентам лекцию на тему «Забыть приветствие – забыть личность» на основе жизненных событий. Участники мероприятия также смогли насладиться стихами о Родине в исполнении творческих девушек филиала.
С тех пор был реализован ряд мер по внедрению «Самаркандского опыта» в Самаркандской области в целях повышения эффективности работы Союза молодежи Узбекистана и содержательной организации свободного времени молодежи. В связи с этим студентки Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета под руководством координатора филиала Амоновой Д. 10 ноября в 09:00 на форуме «Девочки-студентки», организованном на основе опыта В Самаркандском институте экономики и сервиса содержательно организовано свободное время студенток 9 девушек (6 заковат, 1 шахматная, 1 шашках, 1 чтеца) с целью повышения их духовно-правового сознания, повышения активности в общественной и общественной жизни. научной сфере, и поддерживать их таланты.Студентки активно участвовали в качестве делегатов, а студентка экономического факультета РИ-123 Умарова М. заняла 2-е место в конкурсе чтецов на форуме «Девочки-студентки».