Filialda korrupsiyaga qarshi kurashish bo'yicha yig'ilish tashkil etildi
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplaens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi tomonidan tadbir tashkil etildi.
Joriy yilning 1-noyabr kuni filial “Tabiiy, ijtimoiy fanlar va jismoniy madaniyat” kafedrasi professor-o‘qituvchilari bilan filial korrupsiyaga qarshi kurash «Komplaens» nazorat bo‘limi bosh mutaxassisi A.A.Axmedov ishtirokida yig‘ilish o‘tkazildi.
Tadbirning asosiy maqsadi, oliy o‘quv yurti Kengashi tomonidan tasdiqlangan korrupsiyaga qarshi kurashish DASTURi (siyosati), “Komplaens nazorat” tizimini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha me’yoriy hujjatlar to‘plami bilan kafedra professor-o‘qituvchilari va xodimlarini tanishtirish bo‘ldi.   Xususan, filial rahbariyati va uning tarkibiy bo‘linmalarida korrupsiyaga qarshi murosasizlik munosabatini shakllantirish, korrupsiyani oldini olish, huquqbuzarlikni o‘z vaqtida aniqlash, oldini olish, profilaktik tadbirlarni o‘tkazish, korrupsiyaviy huquqbuzarlikni sodir etganlik uchun javobgarlikning muqarrarligini ta’minlash ekanligi yig‘ilish qatnashchilariga tushuntirildi.
O‘tkazilgan yig‘ilish  jarayonida  korrupsiya va ta’magirlik kabi salbiy illatlarga yo‘l qo‘ymaslik  hamda institutning korrupsiyaga qarshi kurash bo‘limining  bot kanali,  ishonch telefonlari to‘g‘risida ma’lumot  berildi.  Korrupsiyaning oldini olishga doir chora-tadbirlar, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarni aniqlash, ularga chek qo‘yish, javobgarlikning muqarrarligi kabi jihatlar to‘g‘risida ham yig‘ilish ishtirokchilariga batafsil tushuntirib o‘tildi. Tug‘ilishi mumkin bo‘lgan savollar bilan filialning korrupsiyaga qarshi kurash «Komplaens nazorat» bo‘limiga shaxsan, yoki anonim murojaat etishlari mumkinligi uqtirildi.

The event was organized by the "Compliance Control" anti-corruption management department at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics.
On November 1 of this year, a meeting was held with professors and teachers of the department "Natural, social sciences and physical culture" with the participation of A.A. Akhmedov, chief specialist of the branch anti-corruption control department "Compliance".
The main goal of the event is to familiarize the professors and employees of the department with the anti-corruption program (policy) approved by the Council of the higher educational institution, the set of regulatory documents on the establishment of the "Compliance control" system. there was an introduction. In particular, the branch management and its constituent units should form an anti-corruption attitude, prevent corruption, identify and prevent violations in time, conduct preventive measures, and ensure the inevitability of responsibility for committing a corruption offense. explained to the participants.
In the course of the meeting, information was given on preventing negative vices such as corruption and embezzlement, as well as on the bot channel and hotlines of the anti-corruption department of the institute. The participants of the meeting were also explained in detail about measures to prevent corruption, detection of corruption-related offenses, putting an end to them, and the inevitability of responsibility. It was announced that they can contact the anti-corruption "Compliance Control" department of the branch with possible questions personally or anonymously.