Filialda korrupsiyaga qarshi kurashish bo'yicha yig'ilish tashkil etildi
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplaens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi tomonidan tadbir tashkil etildi.
Joriy yilning 1-noyabr kuni filial “Tabiiy, ijtimoiy fanlar va jismoniy madaniyat” kafedrasi professor-o‘qituvchilari bilan filial korrupsiyaga qarshi kurash «Komplaens» nazorat bo‘limi bosh mutaxassisi A.A.Axmedov ishtirokida yig‘ilish o‘tkazildi.
Tadbirning asosiy maqsadi, oliy o‘quv yurti Kengashi tomonidan tasdiqlangan korrupsiyaga qarshi kurashish DASTURi (siyosati), “Komplaens nazorat” tizimini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha me’yoriy hujjatlar to‘plami bilan kafedra professor-o‘qituvchilari va xodimlarini tanishtirish bo‘ldi.   Xususan, filial rahbariyati va uning tarkibiy bo‘linmalarida korrupsiyaga qarshi murosasizlik munosabatini shakllantirish, korrupsiyani oldini olish, huquqbuzarlikni o‘z vaqtida aniqlash, oldini olish, profilaktik tadbirlarni o‘tkazish, korrupsiyaviy huquqbuzarlikni sodir etganlik uchun javobgarlikning muqarrarligini ta’minlash ekanligi yig‘ilish qatnashchilariga tushuntirildi.
O‘tkazilgan yig‘ilish  jarayonida  korrupsiya va ta’magirlik kabi salbiy illatlarga yo‘l qo‘ymaslik  hamda institutning korrupsiyaga qarshi kurash bo‘limining  bot kanali,  ishonch telefonlari to‘g‘risida ma’lumot  berildi.  Korrupsiyaning oldini olishga doir chora-tadbirlar, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarni aniqlash, ularga chek qo‘yish, javobgarlikning muqarrarligi kabi jihatlar to‘g‘risida ham yig‘ilish ishtirokchilariga batafsil tushuntirib o‘tildi. Tug‘ilishi mumkin bo‘lgan savollar bilan filialning korrupsiyaga qarshi kurash «Komplaens nazorat» bo‘limiga shaxsan, yoki anonim murojaat etishlari mumkinligi uqtirildi.

Организатором мероприятия выступил отдел антикоррупционного управления «Комплаенс-контроль» Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета.
1 ноября текущего года состоялась встреча с профессорами и преподавателями кафедры «Естественные, общественные науки и физическая культура» с участием главного специалиста отраслевого отдела антикоррупционного контроля «Комплаенс» Ахмедова А.А.
Основная цель мероприятия – ознакомление профессорско-преподавательского состава и сотрудников кафедры с Антикоррупционной ПРОГРАММОЙ (политикой), утвержденной Советом вуза, комплектом нормативных документов по созданию системы «Комплаенс-контроль». .. было знакомство. В частности, руководство филиала и входящие в его состав подразделения должны формировать антикоррупционную позицию, предотвращать коррупцию, своевременно выявлять и предотвращать нарушения, осуществлять профилактические меры, обеспечивать неотвратимость ответственности за совершение коррупционного правонарушения, разъяснили участникам.
В ходе встречи была дана информация о предотвращении таких негативных пороков, как коррупция и хищения, а также на бот-канале и горячих линиях антикоррупционного управления института. Участникам встречи также подробно разъяснили меры по предотвращению коррупции, выявлению коррупционных правонарушений, пресечению их, а также неотвратимости ответственности. Сообщено, что с возможными вопросами они могут обратиться в отдел антикоррупционного «Комплаенс-контроля» филиала лично или анонимно.