Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Milliy qadriyatlar kuni” deb nomlangan ma‘naviy-ma‘rifiy tadbir o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta‘lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2023-yil 18-oktyabrdagi 466-son buyrug‘ini ijrosini ta‘minlash maqsadida filial deriktorining 2023-yil 27-oktyabr kunni 107 U-sonli buyrug‘i asosida chora tadbirlar rejasi ishlab chiqildi. Ushbu chora tadbirga asosan 2023-yil 31-oktyabr kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Milliy qadriyatlar kuni” deb nomlangan ma‘naviy-ma‘rifiy tadbir o‘tkazildi. Tadbir "Milliy qadriyatlarning eng faol targ‘ibotchisi” tanlovi doirasida "Milliy raqs”, “Milliy qo‘shiq”, “Milliy sport” nominatsiyalarida o‘tkazildi. Tadbirning asosiy maqsadi milliy ma‘naviyatimiz, milliy o‘yinlar, madaniy merosimiz va umuminsoniy qadriyatlar zaminida talabalarda yuksak vatanparvarlik tuyg‘usini va mehnatsevarlik fazilatlarini shakllantirishdan iborat.
Ushbu munosabat bilan o‘tkazilgan “Milliy qadriyatlar kuni” deb nomlangan ma‘naviy-ma‘rifiy tadbirlar “Milliy qadriyatlarning eng faol targ‘ibotchisi” tanlovi doirasida “Milliy liboslar” ko‘rgazmasi bilan birgalikda “Milliy raqs”, “Milliy qo‘shiq”, “Milliy sport” nominatsiyalari doirasida o‘smirlar o‘rtasida “Milliy kurash”, “Arqon tortish”,“Tosh ko‘tarish” va “Xo‘roz o‘yini” hamda qizlar o‘rtasida “Arqon tortish” va “Besh tosh” o‘yinlari o‘tkazildi.
Qiziqarli o‘tgan bahslarda “Milliy raqs” nominatsiyasi bo‘yicha AIF-122 guruhi talabasi M.Qurbonova va BB-123 guruhi talabasi Ch.Raimqulovalar juftligi, “Milliy qo‘shiq” nominatsiyasi bo‘yicha SA-123 guruhi talabasi A.Pirjanova, “Milliy sport” nominatsiyalari doirasida o‘smirlar o‘rtasida “Milliy kurash” nominatsiyalarida 66 kg vaznda BB-123 guruhi talabasi A.Murodov va 80 kgdan yuqori vaznda BX-121 guruhi talabasi X.Yuldashev, “Arqon tortish” nominatsiyasi bo‘yicha IQT-123 guruhi talabalari, “Tosh ko‘tarish” nominatsiyasi bo‘yicha BB-123 guruhi talabasi T.Murodov “Xo‘roz o‘yini” nominatsiyasi bo‘yicha IQT-113 guruhi talabasi Sh.Isroilov hamda qizlar o‘rtasida SA-123 guruhi qizlar jamoasi va “Besh tosh” nominatsiyasi bo‘yicha SA-123 guruhi talabasi R.Tuxtashevalar go‘liblikni qo‘lga kiritishdi. G‘olib va sovrindor talabalar Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali rahbariyati tomonidan faxriy yorliq va esdalik sovg‘alar bilan taqdirlandilar.

В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета состоялось духовно-просветительское мероприятие под названием «День национальных ценностей».
В целях обеспечения выполнения приказа Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан № 466 от 18 октября 2023 года принимаются меры на основании приказа директора филиала № 107 У от 18 октября 2023 года. 27 января 2023 года разработан план. На основе этой меры 31 октября 2023 года в Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета было проведено духовно-просветительское мероприятие под названием «День национальных ценностей». Мероприятие проводилось в рамках конкурса «Самый активный пропагандист национальных ценностей» в номинациях «Национальный танец», «Национальная песня», «Национальный спорт». Основная цель мероприятия – формирование у студентов высокого чувства патриотизма и трудолюбивых качеств на основе нашей национальной духовности, национальных игр, культурного наследия и общечеловеческих ценностей.
По этому случаю в рамках конкурса «Самый активный пропагандист национальных ценностей» совместно с выставкой «Национальные костюмы», песни, «Национальный спорт» среди подростков были проведены духовно-просветительские мероприятия под названием «День национальных ценностей». Были проведены игры «Национальная борьба», «Перетягивание каната», «Поднятие камней» и «Петушиная игра», а среди девочек – «Перетягивание каната» и «Пять камней».
В интересных дебатах выступила пара студентки группы АИФ-122 М.Курбонова и студентки группы ББ-123 Ч.Раимкуловалар в номинации «Национальный танец», и студентка группы СА-123 А.Пиржанова в номинации «Национальная песня», А.Муродов, студент группы ББ-123 весом 66 кг, и Х.Юлдашев, студент группы ВХ-121 весом более 80 кг, в номинации «Национальная борьба» среди подростков, в соревновании «Перетягивание- войны» среди студентов группы IQT-123, Муродов Т., студент группы ББ-123, в номинации «Подъем камня», Исроилов Ш., студент группы IQT-113, в номинации «Петушиная игра», и В номинации «Пять камней» победила команда девушек группы СА-123 и студентка группы СА-123 Р.Тухташева. Победителям и студентам-призерам руководство Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета наградило сертификатами и памятными подарками.