Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Milliy qadriyatlar kuni” deb nomlangan ma‘naviy-ma‘rifiy tadbir o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta‘lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2023-yil 18-oktyabrdagi 466-son buyrug‘ini ijrosini ta‘minlash maqsadida filial deriktorining 2023-yil 27-oktyabr kunni 107 U-sonli buyrug‘i asosida chora tadbirlar rejasi ishlab chiqildi. Ushbu chora tadbirga asosan 2023-yil 31-oktyabr kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Milliy qadriyatlar kuni” deb nomlangan ma‘naviy-ma‘rifiy tadbir o‘tkazildi. Tadbir "Milliy qadriyatlarning eng faol targ‘ibotchisi” tanlovi doirasida "Milliy raqs”, “Milliy qo‘shiq”, “Milliy sport” nominatsiyalarida o‘tkazildi. Tadbirning asosiy maqsadi milliy ma‘naviyatimiz, milliy o‘yinlar, madaniy merosimiz va umuminsoniy qadriyatlar zaminida talabalarda yuksak vatanparvarlik tuyg‘usini va mehnatsevarlik fazilatlarini shakllantirishdan iborat.
Ushbu munosabat bilan o‘tkazilgan “Milliy qadriyatlar kuni” deb nomlangan ma‘naviy-ma‘rifiy tadbirlar “Milliy qadriyatlarning eng faol targ‘ibotchisi” tanlovi doirasida “Milliy liboslar” ko‘rgazmasi bilan birgalikda “Milliy raqs”, “Milliy qo‘shiq”, “Milliy sport” nominatsiyalari doirasida o‘smirlar o‘rtasida “Milliy kurash”, “Arqon tortish”,“Tosh ko‘tarish” va “Xo‘roz o‘yini” hamda qizlar o‘rtasida “Arqon tortish” va “Besh tosh” o‘yinlari o‘tkazildi.
Qiziqarli o‘tgan bahslarda “Milliy raqs” nominatsiyasi bo‘yicha AIF-122 guruhi talabasi M.Qurbonova va BB-123 guruhi talabasi Ch.Raimqulovalar juftligi, “Milliy qo‘shiq” nominatsiyasi bo‘yicha SA-123 guruhi talabasi A.Pirjanova, “Milliy sport” nominatsiyalari doirasida o‘smirlar o‘rtasida “Milliy kurash” nominatsiyalarida 66 kg vaznda BB-123 guruhi talabasi A.Murodov va 80 kgdan yuqori vaznda BX-121 guruhi talabasi X.Yuldashev, “Arqon tortish” nominatsiyasi bo‘yicha IQT-123 guruhi talabalari, “Tosh ko‘tarish” nominatsiyasi bo‘yicha BB-123 guruhi talabasi T.Murodov “Xo‘roz o‘yini” nominatsiyasi bo‘yicha IQT-113 guruhi talabasi Sh.Isroilov hamda qizlar o‘rtasida SA-123 guruhi qizlar jamoasi va “Besh tosh” nominatsiyasi bo‘yicha SA-123 guruhi talabasi R.Tuxtashevalar go‘liblikni qo‘lga kiritishdi. G‘olib va sovrindor talabalar Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali rahbariyati tomonidan faxriy yorliq va esdalik sovg‘alar bilan taqdirlandilar.

The "Day of National Values" event was organized in ...
A spiritual and educational event called "National Values Day" was held at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics.
In order to ensure the implementation of the order of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan No. 466 of October 18, 2023, measures are taken based on the order of the branch director No. 107 U of October 27, 2023 plan was developed. Based on this measure, on October 31, 2023, a spiritual and educational event called "Day of National Values" was held at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics. The event was held within the framework of the contest "The most active promoter of national values" in the nominations "National dance", "National song", "National sport". The main goal of the event is to form a high sense of patriotism and hardworking qualities in students on the basis of our national spirituality, national games, cultural heritage and universal human values.
On this occasion, spiritual and educational events called "National Values Day" were held as part of the contest "The Most Active Propagator of National Values" together with the "National Costumes" exhibition. song", "National sport" among teenagers "National wrestling", "Rope pulling", "Stone lifting" and "Cock game" and among girls "Tug of rope" and "Five stones" games were held.
In the interesting debates, the pair of AIF-122 group student M.Qurbonova and BB-123 group student Ch.Raimkulovalar in the "National Dance" nomination, and SA-123 group student A.Pirzhanova in the "National Song" nomination , A.Murodov, a student of the BB-123 group weighing 66 kg, and Kh.Yuldashev, a student of the BX-121 group weighing more than 80 kg, in the "National Wrestling" nominations among teenagers, in the "Tug-of-war" nomination among students of IQT-123 group, T.Murodov, student of BB-123 group, in "Stone Lifting" nomination, Sh. Isroilov, student of IQT-113 group, in "Cock Game" nomination, and girls SA-123 group girls' team and SA-123 group student R.Tukhtashevas won the "Five Stones" nomination. Winners and prize-winning students were awarded with certificates and souvenirs by the management of Samarkand branch of Tashkent State University of Economics.