Filialda profilaktik uchrashuv tashkil etildi
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida profilaktik davra suhbati bo'lib o'tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta‘lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tizimida ma‘naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligini oshirish, talaba-yoshlarning ma‘naviy-mafkuraviy dunyoqarashini shakllantirish va jinoyatchilikni oldini olish  maqsadida  2023-yil 24-oktyabr kuni Samarqand viloyati IIB xodimlari bilan hamkorlikda “Diniy ekstremizm va aqidaparastik g‘oyalariga qarshi targ‘ib qilish va ularni profilaktikasi” va «Odam savdosi qurboni jabrlanuvchisi bo‘lishni oldini olish” mavzularida profilaktik uchrashuv o‘tkazildi. Tadbirda Samarqand viloyati IIB Tergov boshqarmasi katta tergovchisi S.N.Sobirov, Samarqand viloyati IIB terrorizmga qarshi kurash boshqarmasi bo‘lim boshlig‘i mayor O.O.Axmatov, Yoshlar bilan ishlash, ma‘naviyat va ma‘rifat boʻlimi boshlig‘i T.А.Yuldashev, filial yuritkonsulti, psixolog, dekan o‘rinbosarlari, ta‘lim-tarbiya maslahatchilari va talabalar ishtirok etishdi. Yig’ilish davomida diniy ekstremizm va jinoyatchilik-bu jamiyatning ijtimoiy-siyosiy barqarorligi, aholining xotirjamligiga putur yetkazishga qaratilgan qora kuchlar hisoblanadi. Unga qarshi kurashishda samarali tizim yo‘lga qo‘yilishi esa nafaqat jinoyatlarga qarshi kurashish, balki uning oldini olishda ham muhim o‘rin tutadi.Fuqarolarni xorijda tashkillashtirilgan tarzda ishga joylashtirish, shuningdek, mehnat migratsiyasidan qaytib kelgan shaxslarning bandligini ta‘minlash ko‘rsatkichlari past darajada qolishi, bugungi kunda O‘zbekistonlik mehnat migrantlari asosan Rossiya, Qozog‘iston, Turkiya, Janubiy Koreya, Yaman, AQSh, Yevropa va Osiyo davlatlarida qurilish, transport xizmatlari, kommunal xizmat, savdo, umumiy ovqatlanish va maishiy xizmat, qishloq xo‘jaligi, uy xo‘jaligi, tibbiyot kabi sohalarda vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirilayotganligi haqida to‘xtalib o‘tildi. Bularning barchasi qonuniy bo‘lib fuqorolarimizning aldov yo‘liga kirmasligi, mamlakatimizda yoshlarni vatanparvarlik, milliy an‘ana va qadriyatlarimizga hurmat ruhida tarbiyalash, shuningdek ularni huquq va manfaatlarini himoya qilish borasida muayyan ishlar amalga oshirilayotganligini, kuni kecha davlatimiz rahbari raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda ham yoshlar bilan ishlash- «Hayot va mamot masalasi» ekanligi ta‘kidlanib, yoshlar bilan ishlashning alohida yangi tizimi belgilab berilganligini, yoshlar tarbiyasi va ongida tahdidlar tobora kuchayib borayotganligi ta’kidlanganligini, yoshlar bilan ishlashda huquqiy savodxonlikni oshirish uchun tashrif buyurgan huquqni muhofaza qiluvchi idoralar vakillari tomonidan ogohlantirish ishlari olib borilayaotganligi ta‘kidlab o‘tildi. Shuningdek ogohlik davr talabi ekanligini, talabalar ijtimoiy tarmoqlardagi har xil saytlarga kirishda o‘z huquqiy ongi va madaniyati oshirib borish kerakligi, talabalarga IIB xodimlari tomonidan internetdagi tahdidlardan, zamonaviy tahdidlardan ogoh bo‘lish bo‘yicha tayyorlangan bukletlar tarqatildi, talabalarni qiziqtiruvchi savollarlga ichki ishlar xodimlari tomonidan javob berildi. Shuningdek maxsus tayyorlangan diniy ekstremistik va terroristik oqimlarga qarshi kurashish mavzusidagi «Odam savdosi qurboni jabrlanuvchisi bo‘lishini oldini olish» nomli videofilm ham namoyish qilindi.

В филиале организовано профилактическое собрание
В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета состоялся профилактический круглый стол.
24 октября 2023 года в Министерстве высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан в целях повышения эффективности духовно-просветительской работы, формирования духовно-идеологического мировоззрения студентов и молодежи, а также предотвращения преступления, 24 октября 2023 года, МИБ Самаркандской области. Совместно с сотрудниками проведено профилактическое совещание на темы «Пропаганда и предотвращение религиозного экстремизма и фанатичных идей» и «Профилактика превращения в жертву торговли людьми». На мероприятии выступили старший следователь следственного отдела Самаркандского областного разведуправления С.Н.Собиров, начальник антитеррористического отдела Самаркандского областного разведуправления майор О.О.Ахматов, начальник отдела по работе с молодежью Т.А.Юлдашев, В мероприятии приняли участие кафедра духовности и просветительства, отраслевой бизнес-консультант, психолог, заместители декана, консультанты по образованию и студенты. По мнению встречи, религиозный экстремизм и преступность являются черными силами, направленными на подрыв социально-политической стабильности общества и спокойствия населения. Создание эффективной системы борьбы с ней важно не только для борьбы с преступностью, но и для ее профилактики. Чтобы оставаться на прежнем уровне, сегодня узбекские трудовые мигранты в основном работают в России, Казахстане, Турции, Южной Корее, Йемене, США, В европейских и азиатских странах в сфере строительства, транспортных услуг, коммунального хозяйства, торговли, общественного питания и бытового обслуживания, сельского хозяйства отмечено, что временные работы ведутся в таких сферах, как домашнее хозяйство и медицина. Все это законно и для того, чтобы не обманывать наших граждан, предпринимаются определенные действия по воспитанию молодежи в нашей стране в духе патриотизма, уважения к нашим национальным традициям и ценностям, а также по защите их прав и интересов. что работа с молодежью является «вопросом жизни и смерти», определена специальная новая система работы с молодежью, подчеркнуто, что представителями ведомств проводятся предупредительные работы. Также информированность – требование времени, студенты должны повысить свою правовую грамотность и культуру при доступе к различным сайтам в социальных сетях, студентам, сотрудникам внутренних дел были розданы подготовленные сотрудниками МИБ буклеты о том, как быть осведомленным об угрозах в Интернете и современных угрозах. ответил на вопросы, интересующие студентов. Также был показан специально подготовленный видеофильм «Предотвращение жертвы торговли людьми» на тему борьбы с религиозными экстремистскими и террористическими движениями.