Filial talaba-yoshlari joylarda amaliyotda bo'lishdi
O‘zbekiston respublikasi Prezidentining 2019 yil 8-oktabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim tizimini 2030 yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash to‘g’risida”gi PF-5847-son farmoni, ta’limning ishlab chiqarish korxonalari va ilmiy tadqiqot institutlari bilan o‘zaro manfaatli hamkorligini yo‘lga qo‘yish topshirig’i berilgan.
2023-yil 19 oktyabr-kuni Raqamli iqtisodiyot taʼlim yoʻnalishi 3 va 4 bosqich talabalari,  professor-oʻqituvchilar, marketing va talabalar amaliyoti boʻlimi xodimlari “SIYOB GROUP COMPANIES”, “Pure milky”, “Maroqand Sifatli Tekstil”, “Maroqand Paxta zavodi”, “Pet Agro Oil”ga  tashrif buyurdi.  RI-121, RI-320 guruh talabalari “Raqamli biznes transformatsiya”, “Elektron biznes tizimlar” fani bo’yicha  bilim va ma’lumotlar olishdi. Bo‘lajak tadbirkor,  iqtisodchilar uchun kompaniya faoliyati,  muvaffaqiyatga erishish sirlari, bozor talabiga mos iste’mol tovarlari ishlab chiqarish va sotish bo‘yicha muhim tavsiyalarni berdi. “SIYOB GROUP COMPANIES” xolding ko‘p tarmoqli ishlab chiqarish kompaniya brendlari, unda ishlayotgan xodimlar, tovar aylanmasi, eksport hajmi haqida taqdimoti namoyish qilindi. Kompaniya 1999 yilda tashkil topgan bo‘lib, kompaniya “SIYOB B” deb nomlangan, asoschisi Baxtiyor Marupov. 24 yil davomida butun O‘zbekiston bo‘yicha ichki bozor uchun iste’mol mahsulotlarini ishlab chiqarib va qo‘shni davlatlarga eksport bilan shug’ullanib kelayotgan yirik kompaniyalardan biri hisoblanadi. Kompaniyalar guruhiga “Pure Milky”, “Pet Agro Oil”, “SIYOB FERMA”, “Siyob Agromash Texnik”, “Sam Plast”, “Ilonsoy Lomann Parranda”, “Afrosiyob Jeans”, “Maroqand Sifatli Tekstil”, “Maroqand Paxta zavodi” kabi tashkilot va brendlar kiradi. Bitiruvchi talabalarni biznesning turli sohalarida ishlashga va amaliyot (stajirovka) o‘tishga taklif qildi, yo‘lishlariga mos ravishda test sinovlari tashkil qilindi.  Kelajakda nafaqat professional rivojlanish, balki shaxsiy o‘sish uchun ham imkoniyat yaratilishi ta’kidlandi.

Студенты филиала приняли участие в практической работе
Студенты Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета прошли стажировку.
Указ Президента Республики Узбекистан от 8 октября 2019 года № ПФ-5847 «Об утверждении Концепции развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года», где учебно-производственным предприятиям и научно-исследовательским институтам поручено с установлением взаимовыгодного сотрудничества.
19 октября 2023 года студенты 3-й и 4-й ступеней образования «Цифровая экономика», преподаватели, сотрудники отдела маркетинга и студенческой практики «SIYOB GROUP COMPANIES», «Pure Milky», «Marokand Sifatli Tekstil», «Marokand Cotton Factory» посетили «Пет Агро Ойл». Студенты групп РИ-121, РИ-320 получили знания и информацию по темам: «Цифровая трансформация бизнеса», «Электронные бизнес-системы». Он дал важные рекомендации будущим предпринимателям и экономистам по деятельности компаний, секретам успеха, производству и реализации товаров народного потребления в соответствии со спросом рынка. Холдинг «SIYOB GROUP COMPANIES» представил презентацию о брендах многоотраслевой производственной компании, работающих в ней сотрудниках, обороте, объеме экспорта. Компания была основана в 1999 году, фирма называлась «СИЁБ Б», учредителем был Бахтиёр Марупов. На протяжении 24 лет это одна из крупнейших компаний, производящих потребительские товары для внутреннего рынка и экспортирующих их в соседние страны по всему Узбекистану. В группу компаний входят «Pure Milky», «Pet Agro Oil», «SIYOB FERMA», «Siyob Agromash Technik», «Sam Plast», «Ilonsoy Lomann Parranda», «Afrosiyob Jeans», «Marokand Sifatli Tekstil», « «Марокандская хлопчатобумажная фабрика».» включает в себя организации и бренды. Выпускникам было предложено работать в различных сферах бизнеса и пройти стажировку, были организованы испытания в соответствии с их карьерой. Было отмечено, что в будущем будут созданы возможности не только для профессионального развития, но и для личностного роста.