Filialda xalqaro innovatsion g'oyalar haftaligi bo'lib o'tdi
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida INNOWEEK-2023 – Xalqaro  Innovatsion G’oyalar haftaligi 16-20 – oktyabr kunlari bo’lib o’tdi.
Haftalik davomida 3 qismdan iborat Ko’rgazma, Kreativ ta’lim, Startap challenge tadbirlari o’tkazildi.
Ko’rgazmada 2023-yilda Ilmiy-Innovatsiya sohasida erishilgan eng muhim natijalar taqdim etildi. Shuningdek, Kreativ ta’lim va Startap challenge tadbirlarida yosh tadqiqotchilar va talabalar tomonidan shakllantirilgan loyihalar taqdimoti tashkil etildi. Bundan ko’zlangan asosiy maqsad esa yoshlarning startap g’oyalarini qo’llab – quvvatlashga qaratildi.
O’zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi Samarqand viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan tashkil etilgan ko’rgazmada 4 dona ishlanmalar bilan qatnashildi. Bular: “Rezin art”; “Smart mobil kutibxona”; “Gaz detektor”; “3D Suvinerlar” ishlanmalari bo’lib, ko’rgazmada xorijlik va maxalliy mehmonlar tomonidan “Smart mobil kutibxona” ishlanmasiga katta qiziqish bildirildi.
Tadbirlarga xorijlik mehmonlar ham taklif etildi. Qazog’iston Respublikasi “International tourism and hospitality” universiteti hamda Malasiya davlatining “Lincoln University College” universitetlari bilan 2 ta hamkorlik memorandumlari imzolandi. Ushbu memorandumlar kelgusida ilmiy - innovatsiya sohasida hamkorlik aloqalari uchun xizmat qiladi.
Tadbirlar yakunida TDIU Samarqand filiali rahbariyati tomonidan ilmiy – innovatsion sohada faollik ko’rsatgan xodimlar va talabalarni taqdirlash marosimi tashkil etildi.

INNOWEEK-2023 - International Week of Innovative Ideas was held at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics on October 16-20.
During the week, 3-part Exhibition, Creative Education, and Startup Challenge events were held.
The most important results achieved in the field of Science and Innovation in 2023 were presented at the exhibition. Also, a presentation of projects created by young researchers and students was organized at Creative Education and Startup Challenge events. The main goal was to support the startup ideas of young people.
The Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan participated in the exhibition organized by the regional administration of the Samarkand region with 4 developments. These are: "Rubber Art"; "Smart mobile library"; "Gas detector"; "3D souvenirs" were developed, and foreign and local guests showed great interest in the development of "Smart mobile library" at the exhibition.
Foreign guests were also invited to the events. 2 cooperation memoranda were signed with "International Tourism and Hospitality" University of the Republic of Kazakhstan and "Lincoln University College" of Malaysia. These memorandums will serve for cooperation in the field of science and innovation in the future.
At the end of the events, the management of the TDIU Samarkand branch organized an awarding ceremony for employees and students who have shown activity in the scientific and innovative field.