Filialda xalqaro innovatsion g'oyalar haftaligi bo'lib o'tdi
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida INNOWEEK-2023 – Xalqaro  Innovatsion G’oyalar haftaligi 16-20 – oktyabr kunlari bo’lib o’tdi.
Haftalik davomida 3 qismdan iborat Ko’rgazma, Kreativ ta’lim, Startap challenge tadbirlari o’tkazildi.
Ko’rgazmada 2023-yilda Ilmiy-Innovatsiya sohasida erishilgan eng muhim natijalar taqdim etildi. Shuningdek, Kreativ ta’lim va Startap challenge tadbirlarida yosh tadqiqotchilar va talabalar tomonidan shakllantirilgan loyihalar taqdimoti tashkil etildi. Bundan ko’zlangan asosiy maqsad esa yoshlarning startap g’oyalarini qo’llab – quvvatlashga qaratildi.
O’zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi Samarqand viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan tashkil etilgan ko’rgazmada 4 dona ishlanmalar bilan qatnashildi. Bular: “Rezin art”; “Smart mobil kutibxona”; “Gaz detektor”; “3D Suvinerlar” ishlanmalari bo’lib, ko’rgazmada xorijlik va maxalliy mehmonlar tomonidan “Smart mobil kutibxona” ishlanmasiga katta qiziqish bildirildi.
Tadbirlarga xorijlik mehmonlar ham taklif etildi. Qazog’iston Respublikasi “International tourism and hospitality” universiteti hamda Malasiya davlatining “Lincoln University College” universitetlari bilan 2 ta hamkorlik memorandumlari imzolandi. Ushbu memorandumlar kelgusida ilmiy - innovatsiya sohasida hamkorlik aloqalari uchun xizmat qiladi.
Tadbirlar yakunida TDIU Samarqand filiali rahbariyati tomonidan ilmiy – innovatsion sohada faollik ko’rsatgan xodimlar va talabalarni taqdirlash marosimi tashkil etildi.

INNOWEEK-2023 – Международная неделя инновационных идей прошла в Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета 16-20 октября.
В течение недели прошли трехчастные мероприятия «Выставка», «Креативное образование» и «Startup Challenge».
На выставке были представлены важнейшие результаты, достигнутые в сфере науки и инноваций в 2023 году. Также на мероприятиях Creative Education и Startup Challenge была организована презентация проектов, созданных молодыми исследователями и студентами. Основной целью была поддержка стартап-идей молодежи.
Министерство высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан приняло участие в выставке, организованной областной администрацией Самаркандской области, с 4 разработками. Это: «Резиновое искусство»; «Умная мобильная библиотека»; "Детектор газа"; Были разработаны «3D-сувениры», а на выставке зарубежные и отечественные гости проявили большой интерес к разработке «Умной мобильной библиотеки».
На мероприятия были приглашены и иностранные гости. Подписаны 2 меморандума о сотрудничестве с Университетом «Международный туризм и гостеприимство» Республики Казахстан и «Университетский колледж Линкольна» Малайзии. Эти меморандумы послужат сотрудничеству в области науки и инноваций в будущем.
По итогам мероприятий руководство Самаркандского филиала ТДИУ организовало церемонию награждения сотрудников и студентов, проявивших активность в научной и инновационной сфере.