2023-yilning 20-oktyabrida Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali psixologi Oripov Zarifbay tomonidan, Iqtisodiyot fakulteti 1-bosqich talaba-yoshlariga “Bajariladigan ishning oqibatini o‘ylash ruhiy barqarorlikning kalitidir” mavzusida psixokorreksion seminar-trening va “Xarakter hislatini aniqlash” metodikasi o‘tkazildi.
Psixolog talaba-yoshlarni o‘qishida, shaxsiy hayotidagi har bir ishining natijasidan ko‘ra ko‘proq oqibatini o‘ylab bajarishini hayotiy misollar bilan tushuntirib berdi. Agar shunga amal qilsa, ruhiy tushkunlik, stress va depressiyaga deyarli tushmaydi deb ta’kitlab o‘tildi.
Seminar-trening samimiy savol-javob tarzida o‘tkazildi va qiziqtirgan savollariga javob  olishdi.
Uchrashuvda filial psixologi Oripov Zarifbay, Yoshlar bilan ishlash, maʼnaviyat va maʼrifat boʻlimi boshlig’i Yuldashev To’ramurod, Ta'lim-tarbiya maslahatchisi Bektemirov Shokir va talabalar qatnashdilar.

В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета было организовано мероприятие на тему «Размышление о последствиях проделанной работы – залог психической устойчивости».
20 октября 2023 года психолог Орипов Зарифбай Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета провел психокоррекционный семинар-тренинг на тему «Размышление о последствиях работы – залог психической устойчивости» и метод «Определение характер» студентам 1 ступени экономического факультета.
Психолог на примерах из жизни объяснил студентам, что в учебе и в личной жизни они больше думают о последствиях, чем о результатах. Подчеркивалось, что если вы будете следовать этому, вы практически никогда не впадете в психическую депрессию, стресс и депрессию.
Семинар-тренинг прошел в откровенном формате вопросов и ответов и они получили ответы на свои вопросы.
Во встрече приняли участие отраслевой психолог Орипов Зарифбай, заведующий отделом работы с молодежью, духовности и просветительства Юлдашев Торамурод, консультант по образованию Бектемиров Шакир и студенты.