2023-yilning 17-oktyabrida Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali psixologi Oripov Zarifbay tomonidan, Iqtisodiyot fakulteti 1-bosqich talabalari bilan "Qalqon" metodikasi, hamda "Temperament tipini aniqlash" metodikasi bo'yicha trening o'tkazildi.
Ushbu metodikani o'tkazishdan maqsad yoshlarni erkin fikrlashga chorlash va o'zini anglashda to'g'ri qaror chiqarishini ta'minlashdan iboratdir.
Shuningdek talabalar erkin fikrlash, samaradorlikni oshirish borasidagi o'zlarini qiziqtirgan savollariga javob olishdi.
Uchrashuvda filial psixologi Oripov Zarifbay, Yoshlar bilan ishlash, maʼnaviyat va maʼrifat boʻlimi boshlig’i - Yuldashev To’ramurod, Ta'lim-tarbiya maslahatchisi - Umirzokov Sharof hamda talaba-yoshlar qatnashdilar.

Психологический тренинг был организован в Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета.
17 октября 2023 года психолог Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета Орипов Зарифбай провел тренинг по методике «Щит» и методике «Определение типа темперамента» со студентами 1 ступени экономического факультета. .
Целью проведения этой методики является побуждение молодых людей к свободному мышлению и обеспечение того, чтобы они принимали правильное решение в самосознании.
Студенты также получили ответы на свои вопросы о свободе мышления и повышении эффективности.
Во встрече приняли участие отраслевой психолог Орипов Зарифбай, заведующий отделом работы с молодежью, духовности и просветительства - Юлдашев Торамурод, консультант по образованию - Умирзоков Шароф и студенты.