Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Korrupsiya va odam savdosi” mavzusida suhbat bo'lib o'tdi.
Joriy yilning 12-oktyabrida Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali korrupsiyaga qarshi kurash "Komplayens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi bosh mutaxassisi A.A.Axmedov talabalar tyutori A.Sadinov bilan hamkorlikda, “Buxgalteriya hisobi va moliya” fakulteti 1-bosqich talabalari bilan “Korrupsiya va odam savdosi” mavzusida suhbat o‘tkazdilar.
Tadbirning asosiy maqsadi, turli konsalting firmalar fuqarolarni aldab, pulini olib chet elga ishga yuborish to‘g‘risida yolg‘on ma’lumotlar berib vatandoshlarimizni sarson bo‘lishi holatlariga e’tibor qaratish bo‘ldi. Xususan, filial rahbariyati va uning tarkibiy bo‘linmalarida korrupsiyaga qarshi murosasizlik munosabatini shakllantirish, bu sohada mavjud bo‘lishi mumkin bo‘lgan huquqbuzarlikni o‘z vaqtida aniqlash, oldini olish, o‘z vaqtida tegishli huquq-tartibot idoralariga, avvalambor filial rahbariyatiga xabar berish, maslahatlashish yig‘ilish qatnashchilariga tushuntirildi.
O‘tkazilgan yig‘ilish jarayonida filialda korrupsiya va ta’magirlik kabi salbiy illatlarga yo‘l qo‘ymaslik hamda filialning korrupsiyaga qarshi kurash bo‘limining bot kanali, ishonch telefonlari to‘g‘risida ma’lumot berildi. Korrupsiyaning oldini olishga doir chora-tadbirlar, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarni aniqlash, ularga chek qo‘yish, javobgarlikning muqarrarligi kabi jihatlar to‘g‘risida ham yig‘ilish ishtirokchilariga batafsil tushuntirib o‘tildi. Tug‘ilishi mumkin bo‘lgan savollar bilan filialning korrupsiyaga qarshi kurash «Komplayens nazorat» bo‘limiga shaxsan, yoki anonim murojaat etishlari mumkinligi uqtirildi.

В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета прошла дискуссия на тему «Коррупция и торговля людьми».
12 октября текущего года главный специалист отдела противодействия коррупции Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета А.А.Ахмедов во взаимодействии со студенческим куратором Садиновым А.А., со студентами 1 ступени « Учет и финансы» факультета «Коррупция» и состоялась беседа на тему торговли людьми.
Основной целью мероприятия было привлечь внимание к случаям, когда различные консалтинговые фирмы обманывают граждан и вводят в заблуждение наших соотечественников, предоставляя им ложную информацию о взятии у них денег и отправке их на работу за границу. В частности, формирование антикоррупционного отношения у руководства филиала и его структурных подразделений, своевременное выявление и предупреждение нарушений, которые могут существовать в этой сфере, своевременное уведомление соответствующих правоохранительных органов, в первую очередь руководства. Участникам встречи была разъяснена суть подачи ветки, консультации.
В ходе встречи была предоставлена информация о предотвращении таких негативных пороков, как коррупция и хищения в филиале, а также о бот-канале и горячих линиях антикоррупционного отдела филиала. Участникам встречи также подробно разъяснили меры по предотвращению коррупции, выявлению коррупционных правонарушений, пресечению их, а также неотвратимости ответственности. С возможными вопросами они могут обратиться в отдел антикоррупционного «Комплаенс-контроля» филиала лично или анонимно.