Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Korrupsiya va odam savdosi” mavzusida suhbat bo'lib o'tdi.
Joriy yilning 12-oktyabrida Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali korrupsiyaga qarshi kurash "Komplayens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi bosh mutaxassisi A.A.Axmedov talabalar tyutori A.Sadinov bilan hamkorlikda, “Buxgalteriya hisobi va moliya” fakulteti 1-bosqich talabalari bilan “Korrupsiya va odam savdosi” mavzusida suhbat o‘tkazdilar.
Tadbirning asosiy maqsadi, turli konsalting firmalar fuqarolarni aldab, pulini olib chet elga ishga yuborish to‘g‘risida yolg‘on ma’lumotlar berib vatandoshlarimizni sarson bo‘lishi holatlariga e’tibor qaratish bo‘ldi. Xususan, filial rahbariyati va uning tarkibiy bo‘linmalarida korrupsiyaga qarshi murosasizlik munosabatini shakllantirish, bu sohada mavjud bo‘lishi mumkin bo‘lgan huquqbuzarlikni o‘z vaqtida aniqlash, oldini olish, o‘z vaqtida tegishli huquq-tartibot idoralariga, avvalambor filial rahbariyatiga xabar berish, maslahatlashish yig‘ilish qatnashchilariga tushuntirildi.
O‘tkazilgan yig‘ilish jarayonida filialda korrupsiya va ta’magirlik kabi salbiy illatlarga yo‘l qo‘ymaslik hamda filialning korrupsiyaga qarshi kurash bo‘limining bot kanali, ishonch telefonlari to‘g‘risida ma’lumot berildi. Korrupsiyaning oldini olishga doir chora-tadbirlar, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarni aniqlash, ularga chek qo‘yish, javobgarlikning muqarrarligi kabi jihatlar to‘g‘risida ham yig‘ilish ishtirokchilariga batafsil tushuntirib o‘tildi. Tug‘ilishi mumkin bo‘lgan savollar bilan filialning korrupsiyaga qarshi kurash «Komplayens nazorat» bo‘limiga shaxsan, yoki anonim murojaat etishlari mumkinligi uqtirildi.

A discussion on "Corruption and human trafficking" was held at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics.
On October 12 of this year, A.A. Akhmedov, the chief specialist of the anti-corruption department of the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics, in cooperation with the student tutor A. Sadinov, with students of the 1st stage of the "Accounting and Finance" faculty, "Corruption and held a conversation on the topic of human trafficking.
The main goal of the event was to draw attention to the cases where various consulting firms deceive citizens and mislead our compatriots by giving them false information about taking their money and sending them to work abroad. In particular, the formation of an anti-corruption attitude in the management of the branch and its structural units, timely detection and prevention of violations that may exist in this area, timely notification to the relevant law enforcement agencies, first of all to the management of the branch giving, consultation was explained to the participants of the meeting.
In the course of the meeting, information was provided about preventing negative vices such as corruption and embezzlement in the branch, as well as the bot channel and hotlines of the anti-corruption department of the branch. The participants of the meeting were also explained in detail about measures to prevent corruption, detection of corruption-related offenses, putting an end to them, and the inevitability of responsibility. With possible questions, they can contact the anti-corruption "Compliance Control" department of the branch in person or anonymously.