2023-yilning 12-oktyabrida Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali psixologi Oripov Zarifbay tomonidan, Buxgalteriya hisobi va moliya fakulteti 1-bosqich talabalari bilan “Men tanlagan kasb" mavzusida psixologik mashg'ulot hamda "Temperament tipini aniqlash" metodikasi o'tkazildi.
Uchrashuvda  yoshlarning  kasb tanlashdagi qiziqishlari va hozirgi kunda kasb tanlashdagi imkoniyatlar haqida suhbatlashildi. Uchrashuv davomida talabalar bilan qiziqarli psixologik trening mashg'ulotlari o‘tkazildi.
Uchrashuvda filial psixologi Oripov Zarifbay, Yoshlar bilan ishlash, maʼnaviyat va maʼrifat boʻlimi boshlig’i Yuldashev To’ramurod, Ta'lim-tarbiya maslahatchisi Sadinov Azizbek hamda talabalar qatnashdilar.

В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета было организовано мероприятие на тему «Моя выбранная профессия».
12 октября 2023 года психолог Орипов Зарифбай Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета провел психологический тренинг на тему «Моя выбранная профессия» и методике «Определение типа темперамента» со студентами 1 ступени Факультет бухгалтерского учета и финансов.
На встрече говорили об интересах молодежи в выборе профессии и возможностях выбора профессии сегодня. В ходе встречи со студентами были проведены интересные психологические тренинги.
Во встрече приняли участие отраслевой психолог Орипов Зарифбай, заведующий отделом молодежной работы, духовности и просветительства Юлдашев Торамурод, консультант по образованию Садинов Азизбек и студенты.