Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida "Komplayens nazorat" bo'limi bosh mutaxassisi tomonidan tadbir tashkil etildi.
Joriy yilning 10-oktyabr kuni filial sirtqi bo‘lim 5-bosqich “Buxgalteriya hisobi va audit” ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha tahsil olayotgan talabalar bilan filial korrupsiyaga qarshi kurash «Komplayens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi bosh mutaxassisi A.A.Axmedov tadbir o‘tkazdi.
Uchrashuvda talabalarda korrupsiyaga qarshi kurashish borasida mamlakatimizda, filialda olib borilayotgan ishlar, yoshlarda korrupsiyaga qarshi qatiy murosasizlik hissini shakllantirish, korrupsiyaning har qanday ko‘rinishiga toqatsizlik, bilim olish jarayonida halollik, ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash hamda O‘zbekiston Respublikasining “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi qonuni, “Korrupsiyasiz soha” loyihasi asosida amalga oshirilayotgan ishlar, universitetda qabul qilingan me’yoriy-huquqiy hujjatlar, jumladan “Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialining korrupsiyaga qarshi Dasturi (Siyosati), “Odob axloq kodeksi”, “Ichki tartib qoidalar” va O‘zbekiston Respublikasining qonunchiligidagi korrupsion jinoyatlar uchun tegishli moddalar bo‘yicha tushunchalar berildi.
O‘tkazilgan yig‘ilish jarayonida korrupsiya va ta’magirlik kabi salbiy illatlarga yo‘l qo‘ymaslik hamda filialning korrupsiyaga qarshi kurash bo‘limining bot kanali, ishonch telefonlari to‘g‘risida ma’lumot berildi. Korrupsiyaning oldini olishga doir chora-tadbirlar, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarni aniqlash, ularga chek qo‘yish, javobgarlikning muqarrarligi kabi jihatlar to‘g‘risida ham yig‘ilish ishtirokchilariga batafsil tushuntirib o‘tildi. Tug‘ilishi mumkin bo‘lgan savollar bilan filialning korrupsiyaga qarshi kurash «Komplayens nazorat» bo‘limiga shaxsan, yoki anonim murojaat etishlari mumkinligi uqtirildi.

The event was organized by the chief specialist of the "Compliance control" department at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics.
On October 10 of this year, branch correspondence department 5th level "Accounting and audit" with students studying in branch anti-corruption fight, chief specialist of department of "Compliance control" system management A.A. Akhmedov held an event.
At the meeting, students were informed about the work being carried out in our country, in the branch, to fight against corruption among students, to form a strong sense of intolerance against corruption among young people, intolerance to any form of corruption, to ensure honesty, openness and transparency in the process of education, and the "Fighting against corruption" of the Republic of Uzbekistan. "On" law, the work carried out on the basis of the "Corruption-free sphere" project, regulatory and legal documents adopted by the university, including the "Anti-Corruption Program (Policy) of Samarkand Branch of Tashkent State University of Economics", "Code of Ethics", " Internal order rules" and relevant articles for corruption crimes in the legislation of the Republic of Uzbekistan were given.
In the course of the meeting, information was given on preventing negative vices such as corruption and embezzlement, as well as the bot channel and hotlines of the branch's anti-corruption department. The participants of the meeting were also explained in detail about measures to prevent corruption, detection of corruption-related offenses, putting an end to them, and the inevitability of responsibility. With possible questions, they can contact the anti-corruption "Compliance Control" department of the branch in person or anonymously.