Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida "Komplayens nazorat" bo'limi bosh mutaxassisi tomonidan tadbir tashkil etildi.
Joriy yilning 10-oktyabr kuni filial sirtqi bo‘lim 5-bosqich “Buxgalteriya hisobi va audit” ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha tahsil olayotgan talabalar bilan filial korrupsiyaga qarshi kurash «Komplayens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi bosh mutaxassisi A.A.Axmedov tadbir o‘tkazdi.
Uchrashuvda talabalarda korrupsiyaga qarshi kurashish borasida mamlakatimizda, filialda olib borilayotgan ishlar, yoshlarda korrupsiyaga qarshi qatiy murosasizlik hissini shakllantirish, korrupsiyaning har qanday ko‘rinishiga toqatsizlik, bilim olish jarayonida halollik, ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash hamda O‘zbekiston Respublikasining “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi qonuni, “Korrupsiyasiz soha” loyihasi asosida amalga oshirilayotgan ishlar, universitetda qabul qilingan me’yoriy-huquqiy hujjatlar, jumladan “Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialining korrupsiyaga qarshi Dasturi (Siyosati), “Odob axloq kodeksi”, “Ichki tartib qoidalar” va O‘zbekiston Respublikasining qonunchiligidagi korrupsion jinoyatlar uchun tegishli moddalar bo‘yicha tushunchalar berildi.
O‘tkazilgan yig‘ilish jarayonida korrupsiya va ta’magirlik kabi salbiy illatlarga yo‘l qo‘ymaslik hamda filialning korrupsiyaga qarshi kurash bo‘limining bot kanali, ishonch telefonlari to‘g‘risida ma’lumot berildi. Korrupsiyaning oldini olishga doir chora-tadbirlar, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarni aniqlash, ularga chek qo‘yish, javobgarlikning muqarrarligi kabi jihatlar to‘g‘risida ham yig‘ilish ishtirokchilariga batafsil tushuntirib o‘tildi. Tug‘ilishi mumkin bo‘lgan savollar bilan filialning korrupsiyaga qarshi kurash «Komplayens nazorat» bo‘limiga shaxsan, yoki anonim murojaat etishlari mumkinligi uqtirildi.

Организатором мероприятия выступил главный специалист отдела «Комплаенс-контроля» Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета.
10 октября текущего года на филиале заочного отделения 5 уровня «Учет и аудит» со студентами, обучающимися по направлению «Антикоррупционная борьба», главный специалист кафедры управления системой «Комплаенс-контроль» Ахмедов А.А. провел мероприятие.
На встрече студенты были проинформированы о работе, проводимой в нашей стране, в филиале, по борьбе с коррупцией среди студентов, по формированию у молодежи стойкого чувства нетерпимости к коррупции, нетерпимости к любым формам коррупции, обеспечению честность, открытость и прозрачность в процессе образования и «Борьба с коррупцией» Республики Узбекистан.Закон «О», работа ведется на основе проекта «Сфера, свободная от коррупции», нормативно-правовых документов. принятые университетом, в том числе «Антикоррупционная программа (Политика) Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета», «Кодекс этики», «Правила внутреннего распорядка» и соответствующие статьи о коррупционных преступлениях в законодательстве Республики Узбекистан. Узбекистану дали.
В ходе встречи была дана информация о предотвращении таких негативных пороков, как коррупция и хищения, а также о работе бот-канала и горячих линий антикоррупционного управления филиала. Участникам встречи также подробно разъяснили меры по предотвращению коррупции, выявлению коррупционных правонарушений, пресечению их, а также неотвратимости ответственности. С возможными вопросами они могут обратиться в отдел антикоррупционного «Комплаенс-контроля» филиала лично или анонимно.