Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Ta’lim muassasasi – mahalla uchun ma’naviyat o‘chog‘i” mavzusida tadbir bo'lib o'tdi.
Joriy yilning 9-oktyabr kuni bo'lib o'tgan ushbu tadbirda X.Turdibekov-Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha direktorning birinchi o‘rinbosari, M.M.Muzrapov, R.M.Ibragimova-Milliy gvardiya Samarqand viloyat bo’yicha boshqarmasi xodimlari, D.Shodmonov – filialga biriktirilgan IIB xodimi, M.Ulug’bek MFY mahalla raisi va faollari, shuningdek, I-bosqich BI-123, SA-123,ST-123 va IQT-223 guruhlari talabalari, yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo’limi boshlig’i, dekan o’rinbosarlari va ta’lim-tarbiya maslahatchilari ishtirok etishdi.
Tadbirni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha direktorning birinchi o‘rinbosari X.Turdibekov kirish so’zi bilan ochdi. Barcha tadbir ishtirokchilariga tadbirga taklif etilgan mehmonlarni tanishtirib, so’zni M.Ulug’bek MFY raisi M.Salomovga berdi.
M.Salomov o’z so’zida ijara xonadonlarida istiqomat qiladigan talabalar Samarqand shahridagi 100dan ortiq mahalla fuqorolar yig’ini hududida joylashgan xonadonlarda istiqomat qilishini jumladan “Mirzo Ulug’bek”, “”Ahmad Yassaviy”, “Tadbirkorlar”, “Lolazor”, “Ko’l”, “Dukchiyon”, “Tojimahal”, ”Marxabo”, “S.Alizoda” kabi mahalla fuqarolar yig’inlari raisi, profilaktika inspektorlari bilan doimiy ravishda hamkorlikda ishlar olib borilyotganligini aytib o’tdi. Talabalarni ijaradagi yashash joyi bo‘yicha mahalla fuqarolar yig’ini va qo‘ni-qo‘shnilari bilan olib borilgan suhbatlar chog‘ida ijarada yashovchi talabalar jamoat tartibi va tinchlikni buzmayotganligi o’z vaqtida ijaraga kelayotganligi ta’kidlab o’tdi.
Jinoyatchilikning oldini olish mavzusida D.Shodmonov, inson, uning sha’ni, qadr-qimmati, osoyishta turmushi hamda kelajagiga tahdid solayotgan transmilliy uyushgan jinoyatchilik ko`rinishlaridan biri bo`lib, o`zining chegara tanlamasligi hamda girdobiga asosan yoshlarni va ayollarni tortayotganligi bilan barchada katta tashvish va xavotir uyg`otmoqda. Bugungi kunda dolzarb masalalardan biri bo'lgan odam savdosining oldini olish va unga qarshi kurashish borasida yurtimizda ham qator chora-tadbirlar amalga oshirilib kelinmoqda. Mustaqillik yillarida mamlakatimizda odam savdosiga qarshi kurashning o`ziga xos milliy tizimi yaratildi. Bizga ma’lumki, O`zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 13-moddasida, “O`zbekiston Respublikasida demokratiya umuminsoniy printsiplarga asoslanadi, ularga ko`ra inson, uning hayoti, erkinligi, sha’ni, qadr-qimmati va boshqa daxlsiz huquqlari oliy qadriyat hisoblanadi” deyilgan. Ularning huquq va erkinliklari davlat muhofazasida ekanligi belgilab berilgan. Jumladan, milliy qonunchilik normalari takomillashtirilib, odam savdosiga qarshi kurashish bo`yicha respublika va hududiy idoralararo komissiyalar, odam savdosi jabrdiydalariga yordam berish va ularni himoya qilish bo`yicha respublika reabilitatsiya markazi, ichki ishlar organlari tarkibida odam savdosiga qarshi kurashish va uning profilaktikasiga oid tuzilmalar tashkil etilganligi haqida ma’lumot berildi.
Davra suhbatining navbatdagi kun tartibi bo’yicha Milliy gvardiya Samarqand viloyat bo’yicha boshqarmasi xodimi M.M.Muzrapov so’zga chiqib, jamoat xavfsizligini ta’minlash va jinoyatchilikka qarshi kurashish sohasida ichki ishlar organlari faoliyatini sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qonunga asosan yurtimizda huquqbuzarliklar va jinoyatlarni erta aniqlab oldini olish, jamoat tartibini saqlash, fuqarolarning xavfsizligi va mahallalar osoyishtaligini ta'minlash bugungi kunning dolzarb vazifasidir. Bugungi kunda jamoat tartibini saqlash, aholi tinchligi xavfsizligini ta’minlash, jinoyatchilikka qarshi kurashish hamda ichki qo‘riqlash kabi vazifalarni amalga oshirayotan O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi tarixi aynan shu sohaga oid faoliyat bilan shug‘ullanuvchi boshqa kuch tuzilmalari va huquqni muhofaza qiluvchi organlar faoliyati tarkibida boshlangan. Tadbir chog'ida talabalarga jamoatchilik tartibiga qat'iy rioya qilish odob-axloq qoidalariga asosan muomala qilmaganlik natijasida sodir etilayotgan jinoyatlar tahlili, ularning kelib chiqish sabablari, huquqiy oqibatlari, amaldagi me'yoriy qonun hujjatlarida shu turdagi jinoyatlar uchun belgilangan jazolar, mayda bezorilik tufayli yuzaga kelayotgan mudhish holatlar, ularning insonlar, ayniqsa yoshlarning salomatligiga salbiy ta'siri kabi masalalarga o’z fikr va mulohazalarini bildirib o’tdi.

A spiritual event was organized in the branch
An event was held at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics on the topic "Educational institution - a center of spirituality for the neighborhood".
At this event, which took place on October 9 of this year, Kh. Turdibekov - the first deputy director of youth affairs and spiritual and educational affairs of the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics, M. M. Muzrapov, R. M. Ibragimova - the head of the National Guard Samarkand region employees of the department, D.Shodmonov - IIB employee attached to the branch, M.Ulug'bek MFY neighborhood chairman and activists, as well as students of I-stage BI-123, SA-123, ST-123 and IQT-223 groups, working with young people , the head of the spirituality and enlightenment department, deputy deans and educational advisers participated.
The event was opened by Kh. Turdibekov, the first deputy director for youth affairs and spiritual and educational affairs of Samarkand branch of Tashkent State University of Economics. M. Ulug'bek introduced the invited guests to all the event participants and gave the floor to M. Salomov, chairman of the MFY.
M. Salomov said that students who live in rented apartments live in apartments located in more than 100 neighborhoods of Samarkand city, including "Mirzo Ulug'bek", "Ahmad Yassavi", "Entrepreneurs", "Lolazor", The chairman of community gatherings such as "Kol", "Dukchiyon", "Tajimahal", "Markhabo", "S. Alizoda" mentioned that they are constantly working in cooperation with prevention inspectors. During the discussions with the residents of the neighborhood and the neighbors regarding the students' rented accommodation, it was noted that the students who live in the rented accommodation do not disturb the public order and peace, and that they come to rent on time.
On the topic of crime prevention, D.Shodmonov is one of the manifestations of transnational organized crime that threatens a person, his honor, dignity, peaceful life and future, and with his lack of borders and the fact that he mainly attracts young people and women to his vortex. causing great concern and anxiety. Today, a number of measures are being implemented in our country to prevent and fight against human trafficking, which is one of the urgent issues. In the years of independence, a unique national system of combating human trafficking was created in our country. As we know, in Article 13 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, "Democracy in the Republic of Uzbekistan is based on universal principles, according to which a person, his life, freedom, honor, dignity and other inviolable rights are the highest value." it is said. It is determined that their rights and freedoms are protected by the state. In particular, national legislative norms have been improved, republican and regional interdepartmental commissions to combat human trafficking, a republican rehabilitation center for assisting and protecting victims of human trafficking, structures related to combating human trafficking and its prevention have been established within internal affairs bodies. information was given.
M.M. Muzrapov, an employee of the Samarkand Regional Department of the National Guard, made a speech on the next agenda of the roundtable discussion. According to the law on early detection and prevention of violations and crimes in our country, maintaining public order, ensuring the safety of citizens and peace of neighborhoods is an urgent task of today. Today, the history of the National Guard of the Republic of Uzbekistan, which performs tasks such as maintaining public order, ensuring the safety of public peace, fighting crime, and internal security, is the activity of other power structures and law enforcement agencies engaged in activities related to this field. started in the structure. Analysis of crimes committed as a result of not treating students according to the rules of public order during the event, their causes, legal consequences, punishments established for this type of crime in current normative legal acts, petty hooliganism expressed his thoughts and opinions on issues such as the upcoming dire situations, their negative impact on the health of people, especially young people.
At the end of the event, the questions of the students of the branch were answered in detail by experts.