Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Ta’lim muassasasi – mahalla uchun ma’naviyat o‘chog‘i” mavzusida tadbir bo'lib o'tdi.
Joriy yilning 9-oktyabr kuni bo'lib o'tgan ushbu tadbirda X.Turdibekov-Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha direktorning birinchi o‘rinbosari, M.M.Muzrapov, R.M.Ibragimova-Milliy gvardiya Samarqand viloyat bo’yicha boshqarmasi xodimlari, D.Shodmonov – filialga biriktirilgan IIB xodimi, M.Ulug’bek MFY mahalla raisi va faollari, shuningdek, I-bosqich BI-123, SA-123,ST-123 va IQT-223 guruhlari talabalari, yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo’limi boshlig’i, dekan o’rinbosarlari va ta’lim-tarbiya maslahatchilari ishtirok etishdi.
Tadbirni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha direktorning birinchi o‘rinbosari X.Turdibekov kirish so’zi bilan ochdi. Barcha tadbir ishtirokchilariga tadbirga taklif etilgan mehmonlarni tanishtirib, so’zni M.Ulug’bek MFY raisi M.Salomovga berdi.
M.Salomov o’z so’zida ijara xonadonlarida istiqomat qiladigan talabalar Samarqand shahridagi 100dan ortiq mahalla fuqorolar yig’ini hududida joylashgan xonadonlarda istiqomat qilishini jumladan “Mirzo Ulug’bek”, “”Ahmad Yassaviy”, “Tadbirkorlar”, “Lolazor”, “Ko’l”, “Dukchiyon”, “Tojimahal”, ”Marxabo”, “S.Alizoda” kabi mahalla fuqarolar yig’inlari raisi, profilaktika inspektorlari bilan doimiy ravishda hamkorlikda ishlar olib borilyotganligini aytib o’tdi. Talabalarni ijaradagi yashash joyi bo‘yicha mahalla fuqarolar yig’ini va qo‘ni-qo‘shnilari bilan olib borilgan suhbatlar chog‘ida ijarada yashovchi talabalar jamoat tartibi va tinchlikni buzmayotganligi o’z vaqtida ijaraga kelayotganligi ta’kidlab o’tdi.
Jinoyatchilikning oldini olish mavzusida D.Shodmonov, inson, uning sha’ni, qadr-qimmati, osoyishta turmushi hamda kelajagiga tahdid solayotgan transmilliy uyushgan jinoyatchilik ko`rinishlaridan biri bo`lib, o`zining chegara tanlamasligi hamda girdobiga asosan yoshlarni va ayollarni tortayotganligi bilan barchada katta tashvish va xavotir uyg`otmoqda. Bugungi kunda dolzarb masalalardan biri bo'lgan odam savdosining oldini olish va unga qarshi kurashish borasida yurtimizda ham qator chora-tadbirlar amalga oshirilib kelinmoqda. Mustaqillik yillarida mamlakatimizda odam savdosiga qarshi kurashning o`ziga xos milliy tizimi yaratildi. Bizga ma’lumki, O`zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 13-moddasida, “O`zbekiston Respublikasida demokratiya umuminsoniy printsiplarga asoslanadi, ularga ko`ra inson, uning hayoti, erkinligi, sha’ni, qadr-qimmati va boshqa daxlsiz huquqlari oliy qadriyat hisoblanadi” deyilgan. Ularning huquq va erkinliklari davlat muhofazasida ekanligi belgilab berilgan. Jumladan, milliy qonunchilik normalari takomillashtirilib, odam savdosiga qarshi kurashish bo`yicha respublika va hududiy idoralararo komissiyalar, odam savdosi jabrdiydalariga yordam berish va ularni himoya qilish bo`yicha respublika reabilitatsiya markazi, ichki ishlar organlari tarkibida odam savdosiga qarshi kurashish va uning profilaktikasiga oid tuzilmalar tashkil etilganligi haqida ma’lumot berildi.
Davra suhbatining navbatdagi kun tartibi bo’yicha Milliy gvardiya Samarqand viloyat bo’yicha boshqarmasi xodimi M.M.Muzrapov so’zga chiqib, jamoat xavfsizligini ta’minlash va jinoyatchilikka qarshi kurashish sohasida ichki ishlar organlari faoliyatini sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qonunga asosan yurtimizda huquqbuzarliklar va jinoyatlarni erta aniqlab oldini olish, jamoat tartibini saqlash, fuqarolarning xavfsizligi va mahallalar osoyishtaligini ta'minlash bugungi kunning dolzarb vazifasidir. Bugungi kunda jamoat tartibini saqlash, aholi tinchligi xavfsizligini ta’minlash, jinoyatchilikka qarshi kurashish hamda ichki qo‘riqlash kabi vazifalarni amalga oshirayotan O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi tarixi aynan shu sohaga oid faoliyat bilan shug‘ullanuvchi boshqa kuch tuzilmalari va huquqni muhofaza qiluvchi organlar faoliyati tarkibida boshlangan. Tadbir chog'ida talabalarga jamoatchilik tartibiga qat'iy rioya qilish odob-axloq qoidalariga asosan muomala qilmaganlik natijasida sodir etilayotgan jinoyatlar tahlili, ularning kelib chiqish sabablari, huquqiy oqibatlari, amaldagi me'yoriy qonun hujjatlarida shu turdagi jinoyatlar uchun belgilangan jazolar, mayda bezorilik tufayli yuzaga kelayotgan mudhish holatlar, ularning insonlar, ayniqsa yoshlarning salomatligiga salbiy ta'siri kabi masalalarga o’z fikr va mulohazalarini bildirib o’tdi.

В филиале было организовано духовное мероприятие
В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета состоялось мероприятие на тему «Образовательное учреждение – центр духовности для микрорайона».
На этом мероприятии, состоявшемся 9 октября текущего года, Х.Турдибеков - первый заместитель директора по делам молодежи и духовно-просветительской работе Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета, Музрапов М.М., Ибрагимова Р.М. - Национальный Охрана Самаркандской области сотрудники кафедры, Шодмонов Д. - сотрудник МИБ, прикрепленный к филиалу, председатель микрорайона МФУ М.Улугбек и активисты, а также студенты I ступени БИ-123, СА-123, СТ-123 и групп IQT-223, работающих с молодежью, приняли участие заведующий отделом духовности и просвещения, заместители декана и консультанты по образованию.
Мероприятие открыл первый заместитель директора по делам молодежи и духовно-просветительской работе Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета Х.Турдибеков. М.Улугбек представил приглашенных гостей всем участникам мероприятия и предоставил слово председателю МФМ М.Саломову.
М. Саломов сообщил, что студенты, проживающие на съемных квартирах, проживают в квартирах, расположенных более чем в 100 микрорайонах Самарканда, в том числе «Мирзо Улугбек», «Ахмад Яссави», «Предприниматели», «Лолазор», председатель общественных сходов таких Как «Кёл», «Дукчиён», «Тажимахал», «Мархабо», «С.Ализода» отметили, что постоянно работают во взаимодействии с инспекторами по профилактике. В ходе бесед с жителями микрорайона и соседями по поводу съемного жилья студентов было отмечено, что студенты, проживающие в съемном жилье, не нарушают общественный порядок и покой, вовремя приходят снимать жилье.
По теме профилактики преступности, Д.Шодмонов является одним из проявлений транснациональной организованной преступности, угрожающей человеку, его чести, достоинству, мирной жизни и будущему, а также отсутствием границ и тем, что он привлекает в основном молодежь и женщин в его вихрь, вызывая большое беспокойство и тревогу. Сегодня в нашей стране реализуется ряд мер по предотвращению и борьбе с торговлей людьми, что является одной из актуальных проблем. В годы независимости в нашей стране создана уникальная национальная система борьбы с торговлей людьми. Как известно, в статье 13 Конституции Республики Узбекистан «Демократия в Республике Узбекистан основана на общечеловеческих принципах, согласно которым человек, его жизнь, свобода, честь, достоинство и другие неприкосновенные права являются высшими ценность», — говорится. Определено, что их права и свободы охраняются государством. В частности, усовершенствованы национальные законодательные нормы, в органах внутренних дел созданы республиканские и региональные межведомственные комиссии по борьбе с торговлей людьми, республиканский реабилитационный центр по оказанию помощи и защите жертв торговли людьми, структуры по борьбе с торговлей людьми и ее предотвращению. информация была предоставлена.
По очередной повестке круглого стола выступил сотрудник Самаркандского областного управления Национальной гвардии М.М.Музрапов.Согласно закону о раннем выявлении и предупреждении нарушений и преступлений в нашей стране, поддержание общественного порядка, обеспечение безопасность граждан и мир в окрестностях является актуальной задачей сегодняшнего дня. Сегодня история Национальной гвардии Республики Узбекистан, выполняющей такие задачи, как охрана общественного порядка, обеспечение безопасности общественного спокойствия, борьба с преступностью и внутренняя безопасность, – это деятельность других силовых структур и правоохранительных органов, занимающихся деятельность, связанную с этой сферой.начата в составе. Анализ преступлений, совершенных вследствие необращения обучающихся по правилам общественного порядка во время проведения мероприятия, их причины, правовые последствия, меры наказания, установленные за данный вид преступлений в действующих нормативных правовых актах, мелкое хулиганство, высказал свои мысли и мнения по вопросам таких как предстоящие тяжелые ситуации, их негативное влияние на здоровье людей, особенно молодежи.