Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Biz yoshlar giyohvandlik, diniy ekstremizm va jinoyatchilikka qarshimiz” mavzusida tadbir o’tkazildi.
Joriy yilning 13-sentyabr kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Biz yoshlar giyohvandlik, diniy ekstremizm va jinoyatchilikka qarshimiz” mavzusida tadbir o’tkazildi. Tadbirda filial talabalar orasida ijtimoiy-ma’naviy muhit barqarorligini ta’minlash bo’yicha direktor maslahatchisi G’.Qurbonov, Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo’limi boshlig’i T.Yuldashev, filial yuriskonsult M.Xolmatov, filial profilaktika inspektori D.Shodmonov, ta’lim-tarbiya maslahatchilari va 1-kurs talabalari ishtirok etishdi. Tadbir davomida giyohvand moddalarning keng tarqalishi bir qator ijtimoiy muammolarga sabab bo‘lishi, demografik fojealarni keltirib chiqarishi, yoshlar o’rtasida jinoyatchilikning ortib borayotganligi, diniy ekstremizm, transmilliy giyohvand moddalar savdosiga qarshi kurashda xalqaro xuquqni muhofaza qilish tashkilotlari, jumladan Interpol, Yevropol, Jahon Bojxona tashkiloti kabi tashkilotlar hamkorlikda faoliyati haqida ham ma’lumotlar berildi. Talabalar telefon, internetga kirganda har xil saytlardan ma’lumot ko’chirib olmasligini va bir-birlariga tarqatmaslik hamda ularga buning uchun javobgarlik borligi haqida ogohlatirilib o’tildi. Bundan tashqari giyohvandlik va diniy ekstrimizm, internetdagi har xil noqonuniy saytlar girdobiga mubtalo bo‘layotgan yoshlarga ularning kelajagi, jinoyatchilikning salbiy oqibatlari haqida tushuntirilib o’tildi. Tadbir so’ngida talabalarning savollariga atroflicha javoblar berilib, “Barbot bo’lgan Missionerlik” va “Soxta Da'volar” mavzularida qisqa filmlar namoyish etildi.

В филиале организовано образовательное мероприятие
В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета состоялось мероприятие на тему «Мы, молодежь, против наркомании, религиозного экстремизма и преступности».
13 сентября текущего года в Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета состоялось мероприятие на тему «Мы, молодежь, против наркомании, религиозного экстремизма и преступности». На мероприятии присутствовали советник директора по обеспечению стабильности социально-духовной среды среди студентов филиала Г.Курбанов, заведующий отделом молодежной работы, духовности и просвещения Т.Юлдашев, юрист филиала М.Холматов. В мероприятии приняли участие отраслевой инспектор по профилактике Шодмонов Д., воспитатели и студенты 1 курса. В ходе мероприятия распространение наркотиков вызывает ряд социальных проблем, становится причиной демографических катастроф, роста преступности среди молодежи, религиозного экстремизма, международных правоохранительных организаций, в том числе Интерпола, Европола, Всемирной таможни, в борьбе с транснациональным оборотом наркотиков. Также было рассказано о совместной деятельности таких организаций, как Студентов предупредили, что нельзя копировать информацию с различных сайтов на телефоне и в Интернете, а также не делиться ею друг с другом и что они несут за это ответственность. Кроме того, молодым людям, попавшим в водоворот различных нелегальных сайтов в Интернете, были разъяснены вопросы наркомании и религиозного экстремизма, их будущее и негативные последствия преступности. В завершение мероприятия были даны подробные ответы на вопросы студентов, а также были показаны короткометражные фильмы на темы «Неудачный миссионер» и «Ложные претензии».