Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Biz yoshlar giyohvandlik, diniy ekstremizm va jinoyatchilikka qarshimiz” mavzusida tadbir o’tkazildi.
Joriy yilning 13-sentyabr kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Biz yoshlar giyohvandlik, diniy ekstremizm va jinoyatchilikka qarshimiz” mavzusida tadbir o’tkazildi. Tadbirda filial talabalar orasida ijtimoiy-ma’naviy muhit barqarorligini ta’minlash bo’yicha direktor maslahatchisi G’.Qurbonov, Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo’limi boshlig’i T.Yuldashev, filial yuriskonsult M.Xolmatov, filial profilaktika inspektori D.Shodmonov, ta’lim-tarbiya maslahatchilari va 1-kurs talabalari ishtirok etishdi. Tadbir davomida giyohvand moddalarning keng tarqalishi bir qator ijtimoiy muammolarga sabab bo‘lishi, demografik fojealarni keltirib chiqarishi, yoshlar o’rtasida jinoyatchilikning ortib borayotganligi, diniy ekstremizm, transmilliy giyohvand moddalar savdosiga qarshi kurashda xalqaro xuquqni muhofaza qilish tashkilotlari, jumladan Interpol, Yevropol, Jahon Bojxona tashkiloti kabi tashkilotlar hamkorlikda faoliyati haqida ham ma’lumotlar berildi. Talabalar telefon, internetga kirganda har xil saytlardan ma’lumot ko’chirib olmasligini va bir-birlariga tarqatmaslik hamda ularga buning uchun javobgarlik borligi haqida ogohlatirilib o’tildi. Bundan tashqari giyohvandlik va diniy ekstrimizm, internetdagi har xil noqonuniy saytlar girdobiga mubtalo bo‘layotgan yoshlarga ularning kelajagi, jinoyatchilikning salbiy oqibatlari haqida tushuntirilib o’tildi. Tadbir so’ngida talabalarning savollariga atroflicha javoblar berilib, “Barbot bo’lgan Missionerlik” va “Soxta Da'volar” mavzularida qisqa filmlar namoyish etildi.

An educational event was organized at the branch
An event was held at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics on the topic "We, the youth, are against drug addiction, religious extremism and crime."
On September 13 of this year, an event was held at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics on the topic "We, the youth, are against drug addiction, religious extremism and crime." At the event, G. Kurbanov, the director's adviser on ensuring the stability of the social and spiritual environment among branch students, T. Yuldashev, the head of the youth work, spirituality and enlightenment department, M. Kholmatov, branch jurisconsult, attended the event. , branch prevention inspector D.Shodmonov, educational advisers and 1st year students took part. During the event, the spread of drugs causes a number of social problems, causes demographic disasters, increasing crime among young people, religious extremism, international law enforcement organizations, including Interpol, Europol, World Customs, in the fight against transnational drug trafficking. Information was also given about the cooperative activities of organizations such as Students were warned not to copy information from various sites on the phone and the Internet, and not to share it with each other, and that they are responsible for it. In addition, drug addiction and religious extremism were explained to young people, who are falling into the vortex of various illegal sites on the Internet, about their future and the negative consequences of crime. At the end of the event, detailed answers were given to the students' questions, and short films on the topics of "Failure Missionary" and "False Claims" were shown.