2023-yil 28-avgust kuni filialning “A” bino kichik majlislar zalida Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali Kengashining 1-sonli yig‘ilishi tashkil etildi. Ushbu yig'ilishda tashkiliy masalada “Yashil iqtisodiyot va barqaror biznes” kafedrasi mudiri Pardayeva Ozoda Mamayunusovna va “O‘zbek tili va xorijiy tillar” kafedrasi mudiri Mirsanov Bobomurod Muhammadiyevichlarni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Oliy attestatsiya komissiyasining 2023-yil 4-iyuldagi 340 -sonli bayonnomaasiga asosan berilgan dotsent ilmiy univoni guvohnamasi olganligi munosabati bilan taqdirlash tadbiri o‘tkazildi.
Yig’ilish davomida filial mas'ul xodimlari, professor-o'qituvchilari ishtirokida quyidagi masalalar bo'yicha mas'ul xodimlarning nutqlari tinglandi:
1. Filialning yangi 2023/2024 o‘quv yilida amalga oshirilishi zarur bo‘lgan eng muhim vazifalari hamda Kengashning yangi o‘quv yili uchun ish rejasini, Kengash tarkibini va boshqa jamoatchilik kengashlarining ish rejalarini tasdiqlash to‘g‘risida axborot- Filial direktori v.v.b F.B.Axrorov.
2. Filialda Prezident qarorlari, Farmonlari, Vazirlar Mahkamasining qarorlari, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi va boshqa vazirliklar buyruqlari, Hay’at qarorlari, filial qarorlari bajarilishi hamda ijro intizomiga rioya qilishning holati to‘g‘risida axborot- Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash, nazorat va monitoring bo‘limi boshlig‘i N.J.To‘xtamurodova ma'lumot berdi.
3. O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 32 yilligi bayramini munosib kutib olish hamda yangi 2023/2024 o‘quv yilida ma’naviy-ma’rifiy ishlarning filial oldida turgan ustuvor vazifalari hamda ish rejalarini belgilab olish to‘g‘risida-Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktorning birinchi o‘rinbosari X.I.Turdibekov.
4. Filialda yuqori malakali kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish va ilmiy salohiyatni rivojlantirish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi (“Yo‘l xaritasi”)ga asosan 2023/2024 o‘quv yiliga tayyorgarlik holati to‘g‘risida-O‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosari F.B.Axrorov.
5. Filialda ilmiy-tadqiqot ishlari va innovatsion g‘oyalarni tijoratlashtirish, shuningdek, yangi 2023/2024 o‘quv yilida ilmiy va innovatsion ishlar bo‘yicha ustuvor vazifalarni rejalashtirish to‘g‘risida- Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha direktor o‘rinbosari Z.Abdullayev.
6. Direktor o‘rinbosarlari, dekan,bo‘limlar, kafedralarning 2023/2024 o‘quv yiliga mo‘ljallangan ish rejalari, ishchi o‘quv reja, o‘quv jarayoni grafigi, fan dasturlari o‘quv-uslubiy majmualar, sillabuslar, dars jadvallari, professor-o‘qituvchilarning o‘quv yuklamalari va boshqa zaruriy hujjatlarni tasdiqlash-Kengash kotibi Z.Mallayev.
7. Filialda 2022-2023 o‘quv yilida malaka amaliyotlari o‘tkazilganligi haqida hisobot- Kafedra mudirlari U.Ubaydullayev, O.Pardayeva, R. G‘aybullayev.

28 августа 2023 года в малом зале заседаний корпуса «А» филиала было организовано 1-е заседание Совета Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета. На этой встрече в состав Высшей аттестационной комиссии при Министерстве сельского хозяйства были приглашены заведующая кафедрой «Зеленая экономика и устойчивый бизнес» Пардаева Озода Мамаюнусовна и заведующий кафедрой «Узбекский язык и иностранные языки» Мирсанов Бобомурод Мухаммадиевич. Высшее образование, наука и инновации 4 апреля 2023 года состоялась церемония награждения в связи с получением свидетельства о присвоении ученого звания доцента, выданного на основании июльского отчета №340.
В ходе заседания с участием ответственных сотрудников филиала, профессоров и преподавателей были заслушаны выступления ответственных сотрудников по следующим вопросам:
1. Информация об утверждении важнейших задач филиала на новый 2023/2024 учебный год и плана работы Совета на новый учебный год, состава Совета и планов работы других общественных советов - Филиал режиссёр и др. Ф. Б. Ахроров.
2. Информация о состоянии выполнения указов Президента, постановлений Кабинета Министров, приказов Министерства высшего образования, науки и инноваций и других министерств, решений Коллегии, выполнения отраслевых решений и соблюдения исполнительской дисциплины в отрасли - Физический и юридический Н.Ж. Тохтамуродова, начальник отдела по работе с обращениями физических лиц, контролю и мониторингу, дала информацию.
3. О соответствующем праздновании 32-й годовщины независимости Республики Узбекистан и об определении приоритетных задач и планов работы отрасли духовно-просветительской работы в новом 2023/2024 учебном году – Вопросы молодежи и Х.И. Турдибеков, первый заместитель директора по духовно-просветительской работе.
4. О состоянии подготовки к 2023/2024 учебному году на основе программы мер по коренному совершенствованию системы подготовки высококвалифицированных кадров в отрасли и развитию научного потенциала («Дорожная карта») - Исследовательская работа Ф.Б. Ахроров, заместитель директора.
5. О коммерциализации научно-исследовательской работы и инновационных идей в отрасли, а также о планировании приоритетных задач научной и инновационной работы в новом 2023/2024 учебном году - директор по научной работе и инновациям З.Абдуллаев, лидер.
6. Планы работы заместителей директора, деканов, кафедр, кафедр на 2023/2024 учебный год, рабочие учебные программы, график учебного процесса, учебно-методические комплексы научных программ, учебные программы, утверждение графиков занятий, учебной нагрузки профессорско-преподавательского состава и другие необходимые документы – Секретарь Совета З.Маллаев.
7. Отчет о квалификационных практиках, проведенных в филиале в 2022-2023 учебном году – заведующие кафедрой Убайдуллаев У., Пардаева О., Гайбуллаев Р..