Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali hamda Samarqand avtomobilsozlik texnikumi oʻrtasida oʻzaro hamkorlik aloqalari o'rnatildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Oʻzbekiston Respublikasi oliy taʼlim tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash toʻgʻrisida” 2019-yil 8-oktyabrdagi PF–5847-son Farmoni hamda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 16-iyundagi “Oliy taʼlim sohasidagi islohotlar natijadorligi hamda yangi oʻquv yiliga tayyorgarlik jarayonlari toʻgʻrisida” oʻtkazilgan videoselektor yigʻilishi 34-sonli bayoni ijrosini taʼminlash maqsadida Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali “Buxgalteriya hisobi, soliq va moliya” kafedrasi Samarqand avtomobilsozlik texnikumi oʻrtasida oʻzaro hamkorlik aloqalari boʻyicha shartnoma tuzildi.
Bu shartnomaning maqsadi kadrlarni tayyorlash sifatini oshirishda iqtisodiyot sohalari va tarmoqlarining ishtirokini yanada kengaytirish orqali respublika oliy taʼlim tizimida yuqori malakali raqobatbardosh kadrlar tayyorlashning mazmunini mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyoti istiqbollari, jamiyat ehtiyojlari, ilm-fan, texnika va texnologiyalarning zamonaviy yutuqlaridan kelib chiqqan holda tubdan takomillashtirish bo’lib hisoblanadi.
Shartnomaga muvofiq Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali Samarqand avtomobilsozlik texnikumi o’qituvchilariga metodik va innovatsion go’yalari bilan yordam berib ta’lim sifatini oshirishga, o’zaro loyihalar amalga oshirishga kelishildi.
Shuningdek, shartnomaga muvofiq tomonlar o’rtasida o’zaro hamkorlikda kelajakda boshqa loyihalar va bitiruvchilarni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali o’qishga jalb etish masalalari alohida o’rganildi va texnikum talabalari bilan uchrashuvlar o’tkazildi.

Cooperation relations were established between the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics and the Samarkand Automobile Engineering Technical College.
Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PF-5847 dated October 8, 2019 "On approval of the concept of development of the higher education system of the Republic of Uzbekistan until 2030" and Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 16, 2021 "Effectiveness of reforms in the field of higher education and preparation for the new academic year" In order to ensure the implementation of the statement No. 34 of the video selector meeting held on the processes of the Samarkand Branch of the Tashkent State University of Economics, the Samarkand Automobile Engineering Technical College, Department of "Accounting, Taxation and Finance" was signed.
The purpose of this agreement is to fundamentally improve the content of the training of highly qualified competitive personnel in the republic's higher education system by further expanding the participation of economic sectors and sectors in improving the quality of personnel training, based on the prospects of the country's socio-economic development, society's needs, modern achievements of science, technology and technology. is considered
In accordance with the agreement, it was agreed to improve the quality of education and implement mutual projects by helping the teachers of the Samarkand Automobile Engineering Technical College of the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics with their methodical and innovative ideas.
Also, in accordance with the agreement, in the future, the issues of other projects and attracting graduates to study at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics were separately studied and meetings were held with the students of the technical school.