Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida "TechnoWays" - texnologik rivojlanish marafoni tadbiri bo'lib o'tdi.Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida talaba-yoshlari o‘rtasida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2023-yil 9-martdagi 48-son buyrug‘ida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “TechnoWays” texnologik rivojlantirish marofoni 2023-yil 22-maydan 9-iyunga qadar o‘tkazildi.
Marofon filial bosqichida tashkil etildi.
Tanlovda filialda tahsil olayotgan talabalardan 13 nafar filial bosqichida ishtirok etdi.
Yig‘ilish raisi Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha direktori o‘rinbosari Z.Abdullayev so‘zga chiqib, filialda tashkil etilgan komissiya tomonidan 9-iyun kuni marofonning filial bosqichiga tavsiya etilgan talabalarning ilmi-innovatsion loyihalar taqdimotlari o‘rganib chiqilganligi, komissiya a’zolariga loyihaning ilmiy, amaliy va ijtimoiy ahamiyatini tushintirib bera olishini, ishtirokchilar tomonidan taqdim etilgan ishlanmalarning taqdimoti mavjudligi hamda “TechnoWays” texnologik rivojlanish marofonining filial bosqichi talab darajasida, shaffof va adolat mezoniga qat’iy amal qilingan holda o‘tkazilganligini alohida ta’kidlab o‘tdi. “TechnoWays” texnologik rivojlantirish marofonida:
1-o‘rinni-Iqtisodiyot fakulteti qishloq xo‘jaligi iqtisodiyot ta’lim yo‘nalishi 4-bosqich talabasi Xudoyberdiyeva Dinora Zayniddin qizi;
2-o‘rinni- Iqtisodiyot fakulteti raqamli iqtisodiyot ta’lim yo‘nalishi 1-bosqich talabasi Xusainov Farrux Faxritdinovich;
3-o‘rinni- Iqtisodiyot fakulteti oziq ovqat va resurslar iqtisodiyoti ta’lim yo‘nalishi 2-bosqich talabasi Raufova Asila Ikromjon qizi egalladi.

«TechnoWays» при Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета в целях обеспечения выполнения задач, поставленных приказом Министерства высшего образования, науки и инноваций № 48 от 9 марта 2023 года среди студентов Самаркандского филиале Ташкентского государственного экономического университета марафон развития проходил с 22 мая по 9 июня 2023 года.
Марофон был создан на этапе филиала.
В конкурсе на отраслевом этапе приняли участие 13 студентов, обучающихся в филиале.
Председатель собрания З.Абдуллаев, заместитель директора по научной работе и инновациям Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета, выступил с речью и представил научно-инновационные проекты студентов, рекомендованных к отраслевому этапу марафона в июне. 9 созданной в отрасли комиссией исследований, умение объяснить членам комиссии научную, практическую и общественную значимость проекта, наличие презентации разработок, представленных участниками, а также отраслевой стадии проведения марафон технологического развития «TechnoWays» на уровне спроса, при строгом соблюдении критерия прозрачности и справедливости, подчеркнул он, это было сделано. На марафоне технологического развития «ТехноПути»:
1 место – дочь Худойбердыевой Динора Зайниддин, студентка 4 ступени экономического факультета, образование «экономика сельского хозяйства»;
2 место – Хусаинов Фаррух Фахритдинович, студент 1 ступени цифрового экономического образования экономического факультета;
3-е место завоевала Рауфова Асила Икромджон, студентка 2-го курса факультета экономики, пищевой и ресурсной экономики.