Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida "Ekologiya va atrof muhit muhofazasi" trening kursi bo'lib o'tdi.
2023 yil 5-aprel kuni soat 11 00 da 404 A xonada “Tabiiy, ijtimoiy fanlar va jismoniy madaniyat” hamda “Oziq ovqat va qishloq xo‘jalik iqtisodiyoti” kafedralari qoshida olib boralayotgan “EKOLOGIYA VA YASHIL IQTISODIYOT” talabalar ilmiy fan klubining navbatdagi “EKOLOGIYA VA ATROF MUHIT MUHOFAZASI” TRENING KURSI bo’lib o’tdi.
Trening kursda “EKOLOGIYA VA YASHIL IQTISODIYOT” talabalar ilmiy fan klubining raisi, dotsent Z.S.Bobomuradov “Atmosfera havosini muhofazasi” mavzusida maruzali chiqishni amalga oshirdi.
Trening kursda mavzuga mos qo’yidagi savollar ko’rib chiqildi:
1. Atmosfera, uning tarkibi va organizm uchun ahamiyati.
2. Atmosferaning ifloslanishi
3. Atmosfera havosini ifloslantiruvchi manbalar.
4. Atmosferani muhofaza qilish.
“Atmosfera havosini muhofazasi” mavzusidagi trening kursi davra suhbatidagi muhokama va takliflarida Atmosfera havosini ifloslantiruvchi ishlab chiqarish obyektlari va jarayonlari. Atmosfera havosini ifloslantiruvchi gazlarni monitoringi. Ozon qatlamini yemiruvchi gazlarni qisqartirish to‘g‘risida Konvensiya. Atmosferadagi global o‘zgarishlar. Iqlim o‘zgarishi va xavfli meteorologik hodisalar to’g’risida ma’lumotlar keltirildi.
Planetamizni o‘rab olgan havo qobig‘iga atmosfera (yunoncha atmosfera - yerning "bug‘ qobig‘isiz havo qatlami" degan ma’noni bildiradi) deyiladi. Atmosferaning qalinligi 3000 km ga yetadi.
Atmosferaning yer hayotidagi ahamiyati katta, bular:
1. Tirik organism bilan jonsiz tabiat o’rtasida issiqlik va moddalar almashinuviga imkon beradi.
2.Ultrabinafsha nurlardan himoya qiladi.
3. Yerda suvni ushlab turadi, suv aylanishini ta'minlaydi.
4. Yer yuzida quyosh issiqligining qayta taqsimlanishiga ta'sir ko‘rsatadi, iqlimni mo‘'tadillashtirib turadi.
5. Yer yuzida organik hayotning mavjudligini ta'minlaydi.
Atmosfera planetamiz va unda yashaydigan jonli organizmlarning nafas olishi uchun katta ahamiyatga ega. Bulardan tashqari yerning havo qobig‘i planetamiz yuzasini kunduzi qattiq qizib ketishdan, kechasi esa sovib qolishdan saqlovchi go‘yoki bir ko‘rpa vazifasini o‘taydi.
Atmosfera shuningdek yerni kosmosdan keladigan ko‘plab meteorlardan saqlaydi. Meteorlar atmosferada qizib yonib ketib yerga etib kelolmaydi.
Atmosfera ( yer yuzasi yaqinida) asosan azot (78,08%) va kislorod (20,95%) dan iborat bo‘lib, unda kamroq miqdorda argon (0,93%), karbonat angidridi (0,03%), geliy, neon, ksenon, kripton, vodorod, ozon, ammiak, yod va boshqa gazlar (0,01%) bor.

A training course "Ecology and environmental protection" was held at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics.
On April 5, 2023 at 11:00 a.m. in room 404 A, the next "ECOLOGY" of the "ECOLOGY AND GREEN ECONOMY" student science club, which is being held under the "Natural, social sciences and physical culture" and "Food and agricultural economics" departments AND ENVIRONMENTAL PROTECTION" TRAINING COURSE was held.
During the training course, the chairman of the "ECOLOGY AND GREEN ECONOMY" student science club, associate professor Z.S. Bobomuradov made a presentation on the topic "Atmospheric air protection".
The following questions were considered in the training course:
1. The atmosphere, its composition and importance for the organism.
2. Air pollution
3. Sources of air pollution.
4. Protection of the atmosphere.
Atmospheric air polluting production objects and processes in discussions and suggestions in the roundtable discussion of the training course "Atmospheric air protection". Monitoring of atmospheric air pollutant gases. Convention on reduction of gases that deplete the ozone layer. Global changes in the atmosphere. Information about climate change and dangerous meteorological phenomena was provided.
The air envelope that surrounds our planet is called the atmosphere (atmosphere in Greek means "air layer without a vapor envelope"). The thickness of the atmosphere reaches 3000 km.
The importance of the atmosphere in life on earth is great, these are:
1. It allows the exchange of heat and substances between living organisms and inanimate nature.
2. Protects against ultraviolet rays.
3. Holds water in the ground, ensures water circulation.
4. Influences the redistribution of solar heat on the Earth's surface and moderates the climate.
5. Ensures the presence of organic life on Earth.
The atmosphere is of great importance for the respiration of our planet and the living organisms that live on it. In addition, the earth's atmosphere serves as a blanket that protects the surface of our planet from overheating during the day and cooling down at night.
The atmosphere also protects the earth from many meteors from space. Meteors burn up in the atmosphere and cannot reach the earth.
The atmosphere (near the earth's surface) consists mainly of nitrogen (78.08%) and oxygen (20.95%), with smaller amounts of argon (0.93%), carbon dioxide (0.03%), helium, there are neon, xenon, krypton, hydrogen, ozone, ammonia, iodine and other gases (0.01%).
Oxygen is the most important gas in the atmosphere. All living organisms need it to breathe.
Its amount in the atmosphere is 1015 tons. Oxygen is included in protein, fat, and carbohydrates that make up organisms