Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida "Ekologiya va atrof muhit muhofazasi" trening kursi bo'lib o'tdi.
2023 yil 5-aprel kuni soat 11 00 da 404 A xonada “Tabiiy, ijtimoiy fanlar va jismoniy madaniyat” hamda “Oziq ovqat va qishloq xo‘jalik iqtisodiyoti” kafedralari qoshida olib boralayotgan “EKOLOGIYA VA YASHIL IQTISODIYOT” talabalar ilmiy fan klubining navbatdagi “EKOLOGIYA VA ATROF MUHIT MUHOFAZASI” TRENING KURSI bo’lib o’tdi.
Trening kursda “EKOLOGIYA VA YASHIL IQTISODIYOT” talabalar ilmiy fan klubining raisi, dotsent Z.S.Bobomuradov “Atmosfera havosini muhofazasi” mavzusida maruzali chiqishni amalga oshirdi.
Trening kursda mavzuga mos qo’yidagi savollar ko’rib chiqildi:
1. Atmosfera, uning tarkibi va organizm uchun ahamiyati.
2. Atmosferaning ifloslanishi
3. Atmosfera havosini ifloslantiruvchi manbalar.
4. Atmosferani muhofaza qilish.
“Atmosfera havosini muhofazasi” mavzusidagi trening kursi davra suhbatidagi muhokama va takliflarida Atmosfera havosini ifloslantiruvchi ishlab chiqarish obyektlari va jarayonlari. Atmosfera havosini ifloslantiruvchi gazlarni monitoringi. Ozon qatlamini yemiruvchi gazlarni qisqartirish to‘g‘risida Konvensiya. Atmosferadagi global o‘zgarishlar. Iqlim o‘zgarishi va xavfli meteorologik hodisalar to’g’risida ma’lumotlar keltirildi.
Planetamizni o‘rab olgan havo qobig‘iga atmosfera (yunoncha atmosfera - yerning "bug‘ qobig‘isiz havo qatlami" degan ma’noni bildiradi) deyiladi. Atmosferaning qalinligi 3000 km ga yetadi.
Atmosferaning yer hayotidagi ahamiyati katta, bular:
1. Tirik organism bilan jonsiz tabiat o’rtasida issiqlik va moddalar almashinuviga imkon beradi.
2.Ultrabinafsha nurlardan himoya qiladi.
3. Yerda suvni ushlab turadi, suv aylanishini ta'minlaydi.
4. Yer yuzida quyosh issiqligining qayta taqsimlanishiga ta'sir ko‘rsatadi, iqlimni mo‘'tadillashtirib turadi.
5. Yer yuzida organik hayotning mavjudligini ta'minlaydi.
Atmosfera planetamiz va unda yashaydigan jonli organizmlarning nafas olishi uchun katta ahamiyatga ega. Bulardan tashqari yerning havo qobig‘i planetamiz yuzasini kunduzi qattiq qizib ketishdan, kechasi esa sovib qolishdan saqlovchi go‘yoki bir ko‘rpa vazifasini o‘taydi.
Atmosfera shuningdek yerni kosmosdan keladigan ko‘plab meteorlardan saqlaydi. Meteorlar atmosferada qizib yonib ketib yerga etib kelolmaydi.
Atmosfera ( yer yuzasi yaqinida) asosan azot (78,08%) va kislorod (20,95%) dan iborat bo‘lib, unda kamroq miqdorda argon (0,93%), karbonat angidridi (0,03%), geliy, neon, ksenon, kripton, vodorod, ozon, ammiak, yod va boshqa gazlar (0,01%) bor.

В ФИЛИАЛЕ ПРОШЕЛ ОБУЧЕНИЕ «ЭКОЛОГИЯ И ОХРАНА ОКРУЖАЮЩЕЙ СРЕДЫ»
В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета прошел учебный курс «Экология и охрана окружающей среды».
5 апреля 2023 года в 11:00 в ауд. 404 А состоится очередной «ЭКОЛОГИЯ» студенческого научного кружка «ЭКОЛОГИЯ И ЗЕЛЕНАЯ ЭКОНОМИКА», который проводится в рамках направлений «Естественные, социальные науки и физическая культура» и «Пищевая кафедрах экономики сельского хозяйства» И ОХРАНЫ ОКРУЖАЮЩЕЙ СРЕДЫ».
В ходе обучающего курса с докладом на тему «Охрана атмосферного воздуха» выступил председатель студенческого научного кружка «ЭКОЛОГИЯ И ЗЕЛЕНАЯ ЭКОНОМИКА», доцент З.С.Бобомурадов.
В ходе обучения были рассмотрены следующие вопросы:
1. Атмосфера, ее состав и значение для организма.
2. Загрязнение воздуха
3. Источники загрязнения воздуха.
4. Защита атмосферы.
Загрязняющие атмосферный воздух производственные объекты и процессы в обсуждениях и предложениях на круглом столе учебного курса «Охрана атмосферного воздуха». Мониторинг загрязняющих газов атмосферного воздуха. Конвенция о сокращении выбросов газов, разрушающих озоновый слой. Глобальные изменения в атмосфере. Была предоставлена ​​информация об изменении климата и опасных метеорологических явлениях.
Воздушная оболочка, окружающая нашу планету, называется атмосферой (атмосфера в переводе с греческого означает «воздушная прослойка без паровой оболочки»). Толщина атмосферы достигает 3000 км.
Значение атмосферы в жизни на земле велико, это:
1. Обеспечивает обмен теплом и веществами между живыми организмами и неживой природой.
2. Защищает от ультрафиолетовых лучей.
3. Удерживает воду в земле, обеспечивает циркуляцию воды.
4. Влияет на перераспределение солнечного тепла на поверхности Земли и смягчает климат.
5. Обеспечивает наличие органической жизни на Земле.
Атмосфера имеет большое значение для дыхания нашей планеты и живущих на ней организмов. Кроме того, земная атмосфера служит одеялом, предохраняющим поверхность нашей планеты от перегрева днем ​​и остывания ночью.
Атмосфера также защищает землю от многих метеоров из космоса. Метеоры сгорают в атмосфере и не могут достичь земли.
Атмосфера (у земной поверхности) состоит в основном из азота (78,08 %) и кислорода (20,95 %), с меньшими количествами аргона (0,93 %), углекислого газа (0,03 %), гелия, присутствуют неон, ксенон, криптон, водород, озон, аммиак, йод и другие газы (0,01%).
Кислород – самый важный газ в атмосфере. Все живые организмы нуждаются в нем для дыхания.
Его количество в атмосфере составляет 1015 тонн. Кислород входит в состав белков, жиров и углеводов, из которых состоят организмы.