Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Talaba qizlar o'rtasida erta nikoh, qarindoshlar o'rtasidagi nikohning salbiy oqibatlari” mavzusida seminar tashkil qilindi.
Joriy yilning 13-mart kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarkand filiali Xotin-qizlar maslahat kengashi va Samarqand shahar M.Ulugbek,A.Yassaviy,Lolazor mahalla Xotin-qizlar maslahatchilar va otinoyilari Mahalla oqila ayollar va nuroniylar kengashi,Samarqand shahar 2-son oilaviy poliklinika bilan hamkorlikda “Talaba qizlar o'rtasida erta nikoh, qarindoshlar o'rtasidagi nikohning salbiy oqibatlari” mavzusida qo'shma seminar tashkil qilindi.
Seminarda Mahalla oqila ayollar va nuroniylar kengashi raisasi otinoyi I. Yusupova erta turmushning salbiy oqibatlari haqida o'z maʼruzasida taʼkidlab o'tdi.Shuningdek Shifokor Sh.Sariboyeva tibbiy jihatdan erta nikoh qurish erta tug'riq va qarindoshchilik nikohi o'rtasida ikki yoshning qiynalishi va farzandlarining majrux tug'ilishlari amaliyotda ko'plab uchraganligini tushuntirib berdi.Lolazor mahallasi XKM M.Yusupova hozirgi vaktda aynan viloyatimizda ajrimlar soni ortayotganligi va bunga sabab voyaga yetmagan qizlarimizni erta turmushga berish oqibatida ro'y berayotganligini sabab ekanligni taʼkidlab o'tdi. Mahalla otinoyisi X.Xamidova ham qarindoshchilik o'rtasidagi nikohni tuzish, kelajak avlodni sog'lom bo'lib voyaga yetmasligini, qizlarimiz muhim bir kasb-hunarni egallab hayotga tayyor bo'lgandagina turmushga uzatilishlarini tarafdori ekanligini aytib o'tdi.

В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета был организован семинар на тему «Ранние браки среди студенток, негативные последствия заключения брака между родственниками».
13 марта текущего года Женский экспертный совет Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета и Женский экспертный совет М.Улугбека, А.Яссави, района Лолазор города Самарканда.Проведен совместный семинар на тему «Ранние браки среди студенток, отрицательные последствия брака между родственниками» был организован совместно с
На семинаре председатель районного совета интеллигенции и интеллигенции Отиной И.Юсупова в своем докладе подчеркнула негативные последствия ранних браков, а врач Сарыбоева Ш.Медицински констатировала, что ранние браки – это страдания двух молодых людей. между ранними родами и кровнородственными браками.Он пояснил, что на практике имеет место много уродств его детей.Глава микрорайона Лолазор М.Юсупова подчеркнула, что в настоящее время в нашем регионе увеличивается количество разводов, и причиной это ранний брак наших несовершеннолетних девочек. Мать соседки Х.Хамидова сказала, что она за то, чтобы выдать замуж родственников, что следующее поколение не вырастет здоровым, и что наших дочерей следует выдавать замуж только тогда, когда они будут готовы к жизни после приобретения важной профессии.