Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Talaba qizlar o'rtasida erta nikoh, qarindoshlar o'rtasidagi nikohning salbiy oqibatlari” mavzusida seminar tashkil qilindi.
Joriy yilning 13-mart kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarkand filiali Xotin-qizlar maslahat kengashi va Samarqand shahar M.Ulugbek,A.Yassaviy,Lolazor mahalla Xotin-qizlar maslahatchilar va otinoyilari Mahalla oqila ayollar va nuroniylar kengashi,Samarqand shahar 2-son oilaviy poliklinika bilan hamkorlikda “Talaba qizlar o'rtasida erta nikoh, qarindoshlar o'rtasidagi nikohning salbiy oqibatlari” mavzusida qo'shma seminar tashkil qilindi.
Seminarda Mahalla oqila ayollar va nuroniylar kengashi raisasi otinoyi I. Yusupova erta turmushning salbiy oqibatlari haqida o'z maʼruzasida taʼkidlab o'tdi.Shuningdek Shifokor Sh.Sariboyeva tibbiy jihatdan erta nikoh qurish erta tug'riq va qarindoshchilik nikohi o'rtasida ikki yoshning qiynalishi va farzandlarining majrux tug'ilishlari amaliyotda ko'plab uchraganligini tushuntirib berdi.Lolazor mahallasi XKM M.Yusupova hozirgi vaktda aynan viloyatimizda ajrimlar soni ortayotganligi va bunga sabab voyaga yetmagan qizlarimizni erta turmushga berish oqibatida ro'y berayotganligini sabab ekanligni taʼkidlab o'tdi. Mahalla otinoyisi X.Xamidova ham qarindoshchilik o'rtasidagi nikohni tuzish, kelajak avlodni sog'lom bo'lib voyaga yetmasligini, qizlarimiz muhim bir kasb-hunarni egallab hayotga tayyor bo'lgandagina turmushga uzatilishlarini tarafdori ekanligini aytib o'tdi.

At the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics, a seminar was organized on the topic "Early marriage among female students, negative consequences of marriage between relatives".
On March 13 of this year, Women's Advisory Council of Samarkand Branch of Tashkent State University of Economics and Women's Advisory Council of M.Ulugbek, A. Yassavi, Lolazor neighborhood of Samarkand city. A joint seminar on "Early marriage among female students, negative consequences of marriage between relatives" was organized in cooperation with
At the seminar, Otinoyi I. Yusupova, the head of the neighborhood intelligent women and intellectuals council, emphasized in her report about the negative consequences of early marriage. Also, doctor Sh. Sariboyeva medically stated that early marriage is the suffering of two young people between early childbirth and consanguineous marriage. He explained that there are many malformed births of his children in practice. M. Yusupova, head of the Lolazor neighborhood, emphasized that the number of divorces is increasing in our region at the moment, and the reason for this is the early marriage of our underage girls. Kh.Khamidova, the mother of the neighborhood, said that she is in favor of marrying relatives, that the next generation will not grow up healthy, and that our daughters should be married only when they are ready for life after acquiring an important profession.