Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Favqulodda vaziyatlardan muhofaza qilish va fuqaro muhofazasi oyligi” munosabati bilan tadbir o‘tkazildi.
2023-yilning 10-mart kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida tadbir o‘tkazildi. Tadbirda Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha direktorning birinchi o'rinbosari X.I.Turdibekov, Samarqand viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi Hayot faoliyati xavfsizligi o‘quv markazi o‘qituvchilari A.Turdiqulov, S. Adilov universitet rahbarlar tarkibi, ta’lim-tarbiya maslahatchilari, talabalari, ishchi-xodimlari hamda talabalar ishtirok etishdi. Ma’ruzachi o‘z chiqishida 2023-yilning 1-martdan 1-aprelgacha Respublika hududida o‘tkazilayotgan “Favqulodda vaziyatlardan muhofaza qilish va fuqaro muhofazasi oyligi” munosabati bilan Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Fuqaro muhofazasi” borasida ishlar amalga oshirilishi asosiy maqsad Favqulodda vaziyatlarning oldini olish va ularni bartaraf etish bo‘yicha Hukumat komissiyasi yig‘ilishining joriy yilning 16-fevral kuni tasdiqlangan 7-sonli bayoni hamda Samarqand viloyati hokimining joriy yilning 28-fevral kunidagi 01-7-03/05-sonli buyrug‘i asosida o‘tkazilayotganligi, oylik o‘tkazilishining sabablari, uning ahamiyati hamda oylik o‘tkazilishidan kuzlangan asosiy maqsad bo‘yicha atroflicha to‘xtalib, barcha tadbir ishtirokchilarini oylik davomida amalga oshiriladigan tadbirlarda faol ishtirok etishga choraladi. Shuningdek, A.Turdiqulov ma’ruzasida tadbir ishtirokchilariga 2023-yilning o‘tgan oylarida tabiiy ofatlar jumladan Respublikamiz hududlardagi Sel va kuchkilar hamda asr fojiasi deb nom olgan Turkiyadagi zilzila oqibatlari yuzasidan slayd materiallari orqali batafsil tushunchalar va tavsiyalar berdi. Shundan so‘ng, yig‘ilish raisi X.I.Turdibekov kun tartibidagi masala yuzasidan ma’ruza uchun so‘zni Samarqand viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi Hayot faoliyati xavfsizligi o‘quv markazi o‘qituvchisi S.Adilovga berdi. Ma’ruzachi so‘zga chiqib, kun tartibidagi masalani muhimligi va dolzarbligini aytib, “Favqulodda vaziyatlardan muhofaza qilish va fuqaro muhofazasi oyligi” doirasida belgilangan tadbirlarni amalga oshirilishi nafaqat mutasaddi tashkilotlar xodimlari, qolaversa tadbirga jalb etilgan universitet rahbariyati, ishchi-xodimlarining o‘rni muhim ahamiyat kasb etishini aytib o‘tdi.Shuningdek, ma’ruzachi chiqishida talabalar o‘rtasida zilzilaga qadar, zilzila vaqtida va zilziladan so‘ng harakatlanish qoidalari” bo‘yicha slayd materiallari orqali seminar ishtirokchilariga ma’lumotlar berdi. Universitet direktorning birinchi o`rinbosari X.I.Turdibekov o‘zining chiqishida asosiy e’tiborni Turkiyada tabiiy ofatlar xususan Zilzila bilan bog‘liq favqulodda vaziyatlardan muhofazalanish yuzasidan universitet talabalariga tushuntirish ishlarini olib borish har bir talabalar yashash sharoitlaridan xabar olish, tushuntirish ishlarini olib borish bo‘yicha fakul’tet dekanlari va dekan o‘ribosarlariga va tyutorlarga topshiriqlar berib, ularni zilziladan muhofazalanish qoidalariga rioya etishlari, ular o‘rtasida oldini olish bo‘yicha tushuntirish ishlarini olib borish kerakligini takidlab o‘tdi. Tadbir so‘ngida kun tartibidagi masallar bo‘yicha tadbir ishtirokchilari tomonidan berilgan savollarga mutaxassislar tomonidan javoblar berilib, shuning bilan bir qatorda berilgan savollarning muhimligi va ahmiyatidan kelib chiqqan holda amalga oshirilishi lozim bo‘lgan tadbirlar yuzasidan tushunchalar, tavsiya va takliflar hamda ko‘rsatmalar berildi. Seminarda mutaxassislar tomonidan qilingan ma’ruzalar, universitet rahbariyati tomonidan quyilgan topshiriq va ko‘rsatmalar, professor-o‘qituvchilari, universitet tyutorlari hamda mas’ul xodimlar tomonidan berilgan savollarga javob berildi.

В филиале состоялось мероприятие в связи с «Месячником ЧС ...
В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета состоялось мероприятие в связи с «Месячником противоаварийной защиты и гражданской защиты».
10 марта 2023 года в Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета состоялось мероприятие. На мероприятии выступили первый заместитель директора по делам молодежи и духовно-просветительской работе Х.И.Турдибеков, преподаватели Учебно-тренировочного центра безопасности жизнедеятельности ДЧС Самаркандской области А.Турдикулов, С.Адилов, руководство вуза, Участвовали консультанты по вопросам образования, студенты, рабочие и студенты. В своем выступлении спикер сообщил, что в связи с «Месячником ЧП и ГО», который пройдет на территории республики с 1 марта по 1 апреля 2023 года, основной целью является проведение работ по « Гражданская защита» при Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета. на основании акта № 7 заседания Правительственной комиссии по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, утвержденного 16 февраля текущего года и приказа акима области Самаркандской области № 01-7-03/05 от 28 февраля т.г. Подробно проводится, причины проведения месячника, его важность и основная цель проведения месячника, и призывает всех участников принять активное участие в мероприятия, которые пройдут в течение месяца. Также в своем выступлении А.Турдикулов дал подробные выводы и рекомендации участникам мероприятия за прошедшие месяцы 2023 года, в том числе о наводнениях и оползнях в регионах нашей Республики и последствиях землетрясения в Турции, которое получило название трагедия века через слайдовые материалы. После этого председатель собрания Турдибеков Х.И. предоставил слово для выступления по вопросу повестки дня преподавателю Учебного центра безопасности жизнедеятельности Самаркандского областного управления по чрезвычайным ситуациям Адилову С. Выступая, спикер констатировал важность и актуальность вопроса повестки дня, а также выполнение мероприятий, определенных в рамках «Месячника ЧС и ГО», важно не только для работников государственных организаций, но и для руководства вуза, причастного к мероприятию, и сотрудников.Кроме того, в своем выступлении спикер предоставил информацию участникам семинара через слайдовые материалы о правилах передвижения студентов до, во время и после землетрясения. В своем выступлении первый заместитель директора вуза Х. И. Турдибеков акцентировал внимание на защите от стихийных бедствий, особенно землетрясений в Турции, на студентов вуза, на получение информации об условиях проживания каждого студента, и провести разъяснительную работу, дала поручения деканам факультетов, деканатским руководителям и воспитателям, подчеркнула, что они должны соблюдать правила сейсмозащиты, проводить среди них разъяснительную работу по профилактике. В завершение мероприятия эксперты дали ответы на вопросы, заданные участниками по вопросам повестки дня, а также разъяснения, рекомендации, предложения и поручения относительно мероприятий, которые необходимо провести исходя из важности и значимости заданы вопросы. . На семинаре были даны ответы на лекции специалистов, поручения и поручения руководства университета, профессорско-преподавательского состава, преподавателей университета и ответственных сотрудников.