Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Favqulodda vaziyatlardan muhofaza qilish va fuqaro muhofazasi oyligi” munosabati bilan tadbir o‘tkazildi.
2023-yilning 10-mart kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida tadbir o‘tkazildi. Tadbirda Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha direktorning birinchi o'rinbosari X.I.Turdibekov, Samarqand viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi Hayot faoliyati xavfsizligi o‘quv markazi o‘qituvchilari A.Turdiqulov, S. Adilov universitet rahbarlar tarkibi, ta’lim-tarbiya maslahatchilari, talabalari, ishchi-xodimlari hamda talabalar ishtirok etishdi. Ma’ruzachi o‘z chiqishida 2023-yilning 1-martdan 1-aprelgacha Respublika hududida o‘tkazilayotgan “Favqulodda vaziyatlardan muhofaza qilish va fuqaro muhofazasi oyligi” munosabati bilan Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Fuqaro muhofazasi” borasida ishlar amalga oshirilishi asosiy maqsad Favqulodda vaziyatlarning oldini olish va ularni bartaraf etish bo‘yicha Hukumat komissiyasi yig‘ilishining joriy yilning 16-fevral kuni tasdiqlangan 7-sonli bayoni hamda Samarqand viloyati hokimining joriy yilning 28-fevral kunidagi 01-7-03/05-sonli buyrug‘i asosida o‘tkazilayotganligi, oylik o‘tkazilishining sabablari, uning ahamiyati hamda oylik o‘tkazilishidan kuzlangan asosiy maqsad bo‘yicha atroflicha to‘xtalib, barcha tadbir ishtirokchilarini oylik davomida amalga oshiriladigan tadbirlarda faol ishtirok etishga choraladi. Shuningdek, A.Turdiqulov ma’ruzasida tadbir ishtirokchilariga 2023-yilning o‘tgan oylarida tabiiy ofatlar jumladan Respublikamiz hududlardagi Sel va kuchkilar hamda asr fojiasi deb nom olgan Turkiyadagi zilzila oqibatlari yuzasidan slayd materiallari orqali batafsil tushunchalar va tavsiyalar berdi. Shundan so‘ng, yig‘ilish raisi X.I.Turdibekov kun tartibidagi masala yuzasidan ma’ruza uchun so‘zni Samarqand viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi Hayot faoliyati xavfsizligi o‘quv markazi o‘qituvchisi S.Adilovga berdi. Ma’ruzachi so‘zga chiqib, kun tartibidagi masalani muhimligi va dolzarbligini aytib, “Favqulodda vaziyatlardan muhofaza qilish va fuqaro muhofazasi oyligi” doirasida belgilangan tadbirlarni amalga oshirilishi nafaqat mutasaddi tashkilotlar xodimlari, qolaversa tadbirga jalb etilgan universitet rahbariyati, ishchi-xodimlarining o‘rni muhim ahamiyat kasb etishini aytib o‘tdi.Shuningdek, ma’ruzachi chiqishida talabalar o‘rtasida zilzilaga qadar, zilzila vaqtida va zilziladan so‘ng harakatlanish qoidalari” bo‘yicha slayd materiallari orqali seminar ishtirokchilariga ma’lumotlar berdi. Universitet direktorning birinchi o`rinbosari X.I.Turdibekov o‘zining chiqishida asosiy e’tiborni Turkiyada tabiiy ofatlar xususan Zilzila bilan bog‘liq favqulodda vaziyatlardan muhofazalanish yuzasidan universitet talabalariga tushuntirish ishlarini olib borish har bir talabalar yashash sharoitlaridan xabar olish, tushuntirish ishlarini olib borish bo‘yicha fakul’tet dekanlari va dekan o‘ribosarlariga va tyutorlarga topshiriqlar berib, ularni zilziladan muhofazalanish qoidalariga rioya etishlari, ular o‘rtasida oldini olish bo‘yicha tushuntirish ishlarini olib borish kerakligini takidlab o‘tdi. Tadbir so‘ngida kun tartibidagi masallar bo‘yicha tadbir ishtirokchilari tomonidan berilgan savollarga mutaxassislar tomonidan javoblar berilib, shuning bilan bir qatorda berilgan savollarning muhimligi va ahmiyatidan kelib chiqqan holda amalga oshirilishi lozim bo‘lgan tadbirlar yuzasidan tushunchalar, tavsiya va takliflar hamda ko‘rsatmalar berildi. Seminarda mutaxassislar tomonidan qilingan ma’ruzalar, universitet rahbariyati tomonidan quyilgan topshiriq va ko‘rsatmalar, professor-o‘qituvchilari, universitet tyutorlari hamda mas’ul xodimlar tomonidan berilgan savollarga javob berildi.

An event was held in the branch in connection ...
An event was held in the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics in connection with the "Emergency Protection and Civil Protection Month".
On March 10, 2023, an event was held at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics. At the event, the first deputy director for youth issues and spiritual and educational affairs Kh. I. Turdibekov, teachers of the Life Safety Training Center of the Emergency Situations Department of the Samarkand region A. Turdikulov, S. Adilov, the university leaders, Education consultants, students, workers and students participated. In his speech, the speaker said that in connection with the "Emergency Protection and Civil Protection Month", which will be held in the territory of the Republic from March 1 to April 1, 2023, the main goal is to carry out work on "Civil Protection" at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics. on the basis of the statement No. 7 of the meeting of the Government Commission on preventing and eliminating situations approved on February 16 of this year and the order of the governor of Samarkand region No. 01-7-03/05 dated February 28 of this year It is held in detail, the reasons for the month's holding, its importance and the main goal of the month's holding, and urges all the participants to actively participate in the events that will be held during the month. Also, in his speech, A. Turdikulov gave detailed insights and recommendations to the participants of the event in the past months of 2023, including the floods and landslides in the regions of our Republic and the consequences of the earthquake in Turkey, which was called the tragedy of the century, through slide materials. After that, the chairman of the meeting, Kh. I. Turdibekov, gave the floor to S. Adilov, teacher of the Life Safety Training Center of the Samarkand Region Emergency Situations Department, to give a speech on the issue on the agenda. Speaking, the speaker stated the importance and urgency of the issue on the agenda, and the implementation of the activities defined within the framework of the "Emergency Protection and Civil Protection Month" is important not only for the employees of the official organizations, but also for the management of the university involved in the event, and the employees. In addition, in his speech, the speaker gave information to the participants of the seminar through slide materials on the rules of movement among students before, during and after an earthquake. In his speech, the first deputy director of the university, Kh. I. Turdibekov, focused on the protection of natural disasters, especially earthquakes in Turkey, to the students of the university, to receive information about the living conditions of each student, and to carry out explanatory work. gave assignments to faculty deans and dean's supervisors and tutors, emphasized that they should follow the rules of earthquake protection, and carry out awareness work on prevention among them. At the end of the event, experts gave answers to the questions asked by the participants on the issues on the agenda, as well as understandings, recommendations, suggestions and instructions regarding the activities that should be carried out based on the importance and significance of the questions asked. . At the seminar, lectures by experts, assignments and instructions given by the university management, professors and teachers, university tutors and responsible employees were answered.