Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida "Komplayens nazorat" bo'limi tomonidan navbatdagi tadbir tashkil etildi.
Joriy yilning 15-fevral noyabr kuni filial sirtqi boʻlim 2-chi mutaxassislik 2 kurs - "Buxgalteriya hisobi va audit", "Bank ishi va audit", "Soliqlar va soliqqa tortish" taʼlim yoʻnalishi boʻyicha tahsil olayotgan talabalar bilan filial korrupsiyaga qarshi kurash “Komplayens nazorat” tizimini boshqarish boʻlimi bosh mutaxassisi A.A.Axmedov tadbir oʻtkazdi.
Tadbirning asosiy maqsadi, oliy oʻquv yurti Kengashi tomonidan tasdiqlangan korrupsiyaga karshi kurashish DASTURi (siyosati), “Komplayens nazorat” tizimini yoʻlga qoʻyish boʻyicha meʼyoriy hujjatlar toʻplami bilan sirtqi boʻlim talabalarini tanishtirish boʻldi. Xususan, filial rahbariyati va uning tarkibiy boʻlinmalarida korrupsiyaga qarshi murosasizlik munosabatini shakllantirish, korrupsiyaning oldini olish, huquqbuzarlikni oʻz vaqtida aniqlash, oldini olish, profilaktik tadbirlarni oʻtkazish, korrupsiyaviy huquqbuzarlikni sodir etganlik uchun javobgarlikning muqarrarligini taʼminlash ekanligi yigʻilish qatnashchilariga tushuntirildi.
Oʻtkazilgan yigʻilish jarayonida korrupsiya va taʼmagirlik kabi salbiy illatlarga yoʻl qoʻymaslik hamda filialning korrupsiyaga qarshi kurash boʻlimining kanali, ishonch telefonlari toʻgʻrisida maʼlumot berildi. Korrupsiyaning oldini olishga doir chora-tadbirlar, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarni aniqlash, ularga chek qoʻyish, javobgarlikning muqarrarligi kabi jihatlar toʻgʻrisida ham yigʻilish ishtirokchilariga batafsil tushuntirib oʻtildi. Tugʻilishi mumkin boʻlgan savollar bilan filialning korrupsiyaga qarshi kurash «Komplayens nazorat” boʻlimiga shaxsan, yoki anonim murojaat etishlari mumkinligi uqtirildi.

Следующее мероприятие было организовано кафедрой «Комплаенс-контроль» Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета.
15 февраля, ноября т.г. филиал заочного отделения, 2 специальность, 2 курс - «Бухгалтерский учет и аудит», «Банковское дело и аудит», «Налоги и налогообложение», отделение антикоррупционной борьбы со студентами, обучающимися в области образования «Комплаенс» Ахмедов А.А., главный специалист отдела управления системой «Контроль», провел мероприятие.
Основной целью мероприятия было ознакомление студентов заочного отделения с ПРОГРАММОЙ (политикой) противодействия коррупции, утвержденной Советом высшего учебного заведения, комплектом нормативных документов по созданию «Комплаенс-контроля». система. В частности, участникам встречи разъяснено, что необходимо формировать антикоррупционную позицию нетерпимости у руководства филиала и его структурных подразделений, не допускать коррупции, своевременно выявлять и предотвращать нарушения, проводить мер пресечения, а также обеспечить неотвратимость ответственности за совершение коррупционного правонарушения.
В ходе встречи была дана информация о профилактике таких негативных пороков, как коррупция и казнокрадство, а также о канале и горячих линиях антикоррупционного отдела филиала. Также участникам встречи подробно разъяснялись меры по предупреждению коррупции, выявлению коррупционных правонарушений, их пресечению, неотвратимости ответственности. С возможными вопросами они могут обращаться в антикоррупционный отдел «Комплаенс-контроль» филиала лично или анонимно.