Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida "Komplayens nazorat" bo'limi tomonidan navbatdagi tadbir tashkil etildi.
Joriy yilning 15-fevral noyabr kuni filial sirtqi boʻlim 2-chi mutaxassislik 2 kurs - "Buxgalteriya hisobi va audit", "Bank ishi va audit", "Soliqlar va soliqqa tortish" taʼlim yoʻnalishi boʻyicha tahsil olayotgan talabalar bilan filial korrupsiyaga qarshi kurash “Komplayens nazorat” tizimini boshqarish boʻlimi bosh mutaxassisi A.A.Axmedov tadbir oʻtkazdi.
Tadbirning asosiy maqsadi, oliy oʻquv yurti Kengashi tomonidan tasdiqlangan korrupsiyaga karshi kurashish DASTURi (siyosati), “Komplayens nazorat” tizimini yoʻlga qoʻyish boʻyicha meʼyoriy hujjatlar toʻplami bilan sirtqi boʻlim talabalarini tanishtirish boʻldi. Xususan, filial rahbariyati va uning tarkibiy boʻlinmalarida korrupsiyaga qarshi murosasizlik munosabatini shakllantirish, korrupsiyaning oldini olish, huquqbuzarlikni oʻz vaqtida aniqlash, oldini olish, profilaktik tadbirlarni oʻtkazish, korrupsiyaviy huquqbuzarlikni sodir etganlik uchun javobgarlikning muqarrarligini taʼminlash ekanligi yigʻilish qatnashchilariga tushuntirildi.
Oʻtkazilgan yigʻilish jarayonida korrupsiya va taʼmagirlik kabi salbiy illatlarga yoʻl qoʻymaslik hamda filialning korrupsiyaga qarshi kurash boʻlimining kanali, ishonch telefonlari toʻgʻrisida maʼlumot berildi. Korrupsiyaning oldini olishga doir chora-tadbirlar, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarni aniqlash, ularga chek qoʻyish, javobgarlikning muqarrarligi kabi jihatlar toʻgʻrisida ham yigʻilish ishtirokchilariga batafsil tushuntirib oʻtildi. Tugʻilishi mumkin boʻlgan savollar bilan filialning korrupsiyaga qarshi kurash «Komplayens nazorat” boʻlimiga shaxsan, yoki anonim murojaat etishlari mumkinligi uqtirildi.

The next event was organized by the "Compliance control" department at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics.
On February 15, November of this year, the branch part-time department, 2nd specialty, 2nd year - "Accounting and Auditing", "Banking and Auditing", "Taxes and Taxation", branch of anti-corruption fight with students studying in the field of education "Compliance A.A. Akhmedov, chief specialist of the "control" system management department, held the event.
The main goal of the event was to familiarize the students of the part-time department with the anti-corruption PROGRAM (policy) approved by the Council of the higher educational institution, the set of regulatory documents on the establishment of the "Compliance control" system. In particular, it was explained to the participants of the meeting that it is necessary to form an anti-corruption attitude of intolerance in the management of the branch and its structural units, to prevent corruption, to identify and prevent violations in time, to carry out preventive measures, and to ensure the inevitability of responsibility for committing a corruption offense.
In the course of the meeting, information was given about the prevention of negative vices such as corruption and embezzlement, as well as the channel and hotlines of the anti-corruption department of the branch. The participants of the meeting were also explained in detail about measures to prevent corruption, detection of corruption-related offenses, putting an end to them, and the inevitability of responsibility. With possible questions, they can contact the anti-corruption "Compliance control" department of the branch in person or anonymously.