Filialda “IT- iqtidorli talabalar klubi”ning navbatdagi seminar-treningi bo'lib o'tdi
Joriy yil 13-fevral kuni bo'lib o'tgan ushbu tadbirda: “IT- iqtidorli talabalar klubi” raisi, p.f.f.d. dos.v.b. F.Anarbayeva, Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha direktorning birinchi o‘rinbosari X.Turdibekov, Iqtidorli talabalarning ilmiy tadqiqot faoliyatini tashkil etish bo‘limi boshlig’i J.Bo‘riboyev, Iqtidorli talabalarning ilmiy tadqiqot faoliyatini tashkil etish bo‘limi mutaxxasisi U.Umirov, IT- iqtidorli talabalar klubi mutaxxasisi Z.Yo‘ldosheva, va klub a’zolari qatnashishdi.
“IT- iqtidorli talabalar klubi” raisi, p.f.f.d. dos.v.b. F.Anarbayeva, Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha direktorning birinchi o‘rinbosari X.Turdibekov, Iqtidorli talabalarning ilmiy tadqiqot faoliyatini tashkil etish bo‘limi boshlig’i J.Bo‘riboyev, Iqtidorli talabalarning ilmiy tadqiqot faoliyatini tashkil etish bo‘limi mutaxxasisi U.Umirov, IT- iqtidorli talabalar klubi mutaxxasisi Z.Yo‘ldosheva, va klub a’zolari.
Yig'ilish kun tartibida TDIU SFda “IT iqtidorli talabalar klubi”ning a’zolari bo’lgan iqtidorli yoshlar axborot texnologiyalari bo’yicha ishlab chiqilgan startap loyihalari bilan O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 19-apreldagi 222-son qarori blain tashkil etiladigan navbatdagi “Bo’lajak olim” tanlovida ishtirokini ta’minlash masalasi ham ko'rib chiqildi.
Tadbirda, “IT- iqtidorli talabalar klubi” raisi, p.f.f.d. dos.v.b. F.Anarbayeva so‘zga chiqib,  O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi Innovatsion rivojlanish agentligining 01-11/373-sonli “IT dasturchi talabalar klubi” a’zolari bo‘lgan talaba qizlar o‘rtasida doimiy ravishda turli tanlov va musobaqalarni tashkil etib borish hamda klub a’zolari tomonidan startap loyihalarning ishlab chiqilishini tashkil etish va ularni moliyalashtirish to‘g‘risidagi xati to‘g‘risida so‘z yuritdi hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 19-apreldagi 222-son qarori bilan tashkil etiladigan navbatdagi “Bo‘lajak olim” tanlovida klub a’zolarini ishtirokini ta’minlanlash va ushbu tanlovga dasturchi qizlarning o‘z startap loyihalarini taqdim etishlari to‘g‘risida gapirdi. Bundan tashqari, bu tanlovda startap loyihalar uchun bazaviy hisoblash miqdorining 3000 baravari miqdorida mablag‘ ajaritilishini ma’lumot o‘rnida aytdi.
Umuman olganda, klub raisi F.Anarbaeva rahbarligidagi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-307-sonli “2022-2026 yillarda O‘zbekiston Respublikasining innovatsion rivojlanish strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori bilan tasdiqlangan “Xotin-qizlar uchun dasturlash tilini o‘rgatuvchi interaktiv platforma ishlab chiqish” amaliy loyihasida “IT-iqtidorli talabalar klubi” a’zolaridan M.Abdullaeva loyiha ishtirokchisi, G.Bozorova, D.Sobirovalar jamoatchilik asosida ishtirokchilar hisoblanadi.
Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha direktorning birinchi o‘rinbosari X.Turdibekov so‘zga chiqib, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi “Oila va xotin-qizlarni tizimli qo‘llab-quvvatlashga doir ishlarni yanada jadallashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 2022-yil 7-martdagi PF-87-son Farmoniga muvofiq “Ayollar biznesi uchun birinchi qadam” loyihalar tanlovi tashkil etib kelinayotganligini, ushbu tanlovda klub a’zolari bo‘lgan qizlar o‘z loyihalari bilan ishtirok etishgan taqdirda o‘rnatilgan tartibda loyihalar ko‘rib chiqilishi mumkinligini ham aytib o‘tdi.
Seminar davomida: Iqtidorli talabalarning ilmiy tadqiqot faoliyatini tashkil etish bo‘limi boshlig’i J.Bo‘riboyev so‘zga chiqib, klub a’zolari “Bo‘lajak olim” hamda “Ayollar biznesi uchun birinchi qadam” tanlovlarida o‘z startap loyihalari bilan ishtirok etsalar, buning uchun filial iqtidorli talabalarning ilmiy tadqiqot faoliyatini tashkil etish bo‘limi tomonidan ko‘mak berilishini aytib o‘tdi.
Ushbu tadbir yakuniga ko'ra quyidagilarga qaror qilindi:
1. “IT-iqtidorli talabalar klubi” a’zolari tomonidan “Bo‘lajak olim” hamda “Ayollar biznesi uchun birinchi qadam” tanlovlarida ishtirokini ta’minlash.
2. “Bo‘lajak olim” hamda “Ayollar biznesi uchun birinchi qadam” tanlovlarida ishtirok etish uchun talaba-qizlarning startap-loyihalarini shakllantirish.

Очередной семинар-тренинг «Клуба IT-талантливых студентов» был организован в Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета.
На данном мероприятии, которое состоялось 13 февраля с.г.: председатель «Клуба IT-талантливых студентов», п.ф.ф.д. Доцент Анарбаева Ф., первый заместитель директора по делам молодежи и духовно-просветительской работе Турдибеков Х., начальник отдела организации научно-исследовательской деятельности одаренных студентов Борибоев Ж., специалист отдела организации научно-исследовательской деятельности одаренных студентов У Умиров, специалист клуба IT-талантливых студентов З.Юлдашева и члены клуба.
Председатель «Клуба IT-талантливых студентов», п.ф.ф.д. Доцент Анарбаева Ф., первый заместитель директора по делам молодежи и духовно-просветительской работе Турдибеков Х., начальник отдела организации научно-исследовательской деятельности одаренных студентов Борибоев Ж., специалист отдела организации научно-исследовательской деятельности одаренных студентов У Умиров, специалист клуба IT-талантливых студентов З.Юлдашева и члены клуба.
В повестке встречи талантливая молодежь, являющаяся членами «Клуба талантливых студентов ИТ» при ТДИУ СФ, организует стартап-проекты по информационным технологиям, разработанные постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 19 апреля 2021 года № 222 Также был рассмотрен вопрос обеспечения участия в следующем конкурсе «Будущий ученый».
На мероприятии председатель «Клуба IT-талантливых студентов», п.ф.ф.д. Доцент Ф. Анарбаева выступила с речью и сообщила, что среди девушек-студенток, являющихся членами «Клуба ИТ-программистов» №01-11/373 Агентства инновационного развития Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Рассказал о письме об организации различных конкурсов и конкурсов и организации развития стартап-проектов членами клуба и их финансировании, а также о постановлении Кабинета Министров Республики Узбекистан от 19 апреля 2021 г. Рассказал об обеспечении участие членов клуба в очередном конкурсе «Будущий ученый», организованном решением №222 и о представлении на этот конкурс стартап-проектов женщин-программистов. Кроме того, он сообщил, что в рамках данного конкурса будут выделены средства на стартап-проекты в размере, в 3000 раз превышающем размер базового расчета.
В целом утверждены постановлением Президента Республики Узбекистан под руководством председателя клуба Ф. Анарбаевой № ПП-307 «Об организационных мерах по реализации Стратегии инновационного развития Республики Узбекистан на 2022-2022 годы- 2026 г.» В практическом проекте «Разработка интерактивной платформы для обучения языку программирования для женщин» участниками проекта являются Абдуллаева М., Бозорова Г., Собирова Д., члены «Клуба IT-талантливых студентов».
Выступил первый заместитель директора по делам молодежи и духовно-просветительской работе Х.Турдибеков, а Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему ускорению работы по систематической поддержке семьи и женщин»» в соответствии с Постановлением № ПФ-87 от 7 марта 2022 года организуется конкурс проектов «Первый шаг для женского бизнеса», в случае участия в данном конкурсе со своими проектами девушек, состоящих в клубе, также упоминалось, что проекты могут быть рассмотрены.
В ходе семинара: выступила заведующая отделом организации научных исследований талантливых студентов Борибоев Ж., а члены клуба представили свои стартап-проекты в конкурсах «Будущий ученый» и «Первый шаг для женского бизнеса». они участвуют, филиал окажет поддержку в организации научно-исследовательской деятельности талантливых студентов.
По итогам данного мероприятия было принято решение:
1. Обеспечение участия членов «Клуба IT-талантливых студентов» в конкурсах «Будущий ученый» и «Первый шаг в женский бизнес».
2. Формирование стартап-проектов студенток для участия в конкурсах «Будущий ученый» и «Первый шаг для женского бизнеса».