O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘anievich Karimov tavalludining 85 yilligi munosabati bilan 2023 yil 30 yanvar kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali Axborot resurs markazida «Islom Karimov – mustaqil O‘zbekiston asoschisi» mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda professor-o‘qituvchilar, tyutorlar va talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Tadbirda so‘zga chiqqan yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari X.I.Turdibekov, “Tabiiy, ijtimoiy fanlar va jismoniy madaniyat” kafedrasi mudiri O‘.J.Xudoyorovlar Islom Karimovning serqirra faoliyati, oliyjanob insoniy fazilatlari bilan Vatanimiz tarixida o‘chmas iz qoldirgani, nafaqat O‘zbekiston, balki jahon miqyosida katta hurmat va obro‘-e’tiborga sazovor bo‘lgan ulkan shaxs, davlat va siyosat arbobi sifatida tanilganini ta’kidlashdi. Darhaqiqat, Birinchi Prezidentimiz o‘zining Prezident sifatidagi butun hayoti va faoliyatini yurtimizda yangi davlat, yangi jamiyat barpo etish, mustaqilligimizni mustahkamlash, o‘zbek nomini, O‘zbekiston nomini butun dunyoga tarannum etishdek ulug‘ maqsadga bag‘ishladi. Xalqimiz mamlakatimizda istiqlol yillarida amalga oshirilgan ulkan o‘zgarishlarni haqli ravishda Birinchi Prezidentimiz nomi bilan bog‘laydi.
Shu bilan birga, davra suhbatida xalqimizning tinch va farovon hayoti, mamlakatimizning barqaror iqtisodiy ravnaqi uchun borlig‘ini, umrini bag‘ishlagan, jahon miqyosida katta obro‘-e’tibor qozongan buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Karimovning beqiyos xizmatlarini yoshlar ongu qalbiga singdirish katta tarbiyaviy ahamiyatga ega.
Tadbir so‘nggida Islom Abdug‘anievich Karimov hayoti va faoliyatiga bag‘ishlangan hujjatli film namoyish etildi.

On January 30, 2023, on the occasion of the 85th birthday of the First President of the Republic of Uzbekistan, Islam Abduganievich Karimov, a roundtable discussion on the topic "Islam Karimov - the founder of independent Uzbekistan" was held at the Information Resource Center of the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics.
Professors, teachers, tutors and students took part in the event.
Deputy director for youth issues and spiritual-educational affairs Kh.I. Turdibekov, head of the department of "Natural, social sciences and physical culture" O. J. Khudoyorovlar made a speech at the event. they emphasized that he has left an indelible mark in the history of our country with his qualities, that he is known as a great person, state and political figure who deserves great respect and prestige not only in Uzbekistan, but also in the world. In fact, the First President devoted his entire life and activity as the President to the great goal of building a new state, a new society in our country, strengthening our independence, and glorifying the Uzbek name and the name of Uzbekistan to the whole world. Our people rightfully associate the great changes made in our country during the years of independence with the name of our First President.
At the same time, in the roundtable discussion, it is important to instill in the minds of young people the incomparable services of the great statesman and politician Islam Karimov, who dedicated his life and his life for the peaceful and prosperous life of our people, the stable economic development of our country, and gained great reputation on the world scale. educational value.
At the end of the event, a documentary film dedicated to the life and work of Islam Abduganievich Karimov was shown.