O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘anievich Karimov tavalludining 85 yilligi munosabati bilan 2023 yil 30 yanvar kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali Axborot resurs markazida «Islom Karimov – mustaqil O‘zbekiston asoschisi» mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda professor-o‘qituvchilar, tyutorlar va talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Tadbirda so‘zga chiqqan yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari X.I.Turdibekov, “Tabiiy, ijtimoiy fanlar va jismoniy madaniyat” kafedrasi mudiri O‘.J.Xudoyorovlar Islom Karimovning serqirra faoliyati, oliyjanob insoniy fazilatlari bilan Vatanimiz tarixida o‘chmas iz qoldirgani, nafaqat O‘zbekiston, balki jahon miqyosida katta hurmat va obro‘-e’tiborga sazovor bo‘lgan ulkan shaxs, davlat va siyosat arbobi sifatida tanilganini ta’kidlashdi. Darhaqiqat, Birinchi Prezidentimiz o‘zining Prezident sifatidagi butun hayoti va faoliyatini yurtimizda yangi davlat, yangi jamiyat barpo etish, mustaqilligimizni mustahkamlash, o‘zbek nomini, O‘zbekiston nomini butun dunyoga tarannum etishdek ulug‘ maqsadga bag‘ishladi. Xalqimiz mamlakatimizda istiqlol yillarida amalga oshirilgan ulkan o‘zgarishlarni haqli ravishda Birinchi Prezidentimiz nomi bilan bog‘laydi.
Shu bilan birga, davra suhbatida xalqimizning tinch va farovon hayoti, mamlakatimizning barqaror iqtisodiy ravnaqi uchun borlig‘ini, umrini bag‘ishlagan, jahon miqyosida katta obro‘-e’tibor qozongan buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Karimovning beqiyos xizmatlarini yoshlar ongu qalbiga singdirish katta tarbiyaviy ahamiyatga ega.
Tadbir so‘nggida Islom Abdug‘anievich Karimov hayoti va faoliyatiga bag‘ishlangan hujjatli film namoyish etildi.

Сегодня, 30 января, день рождения Ислама Каримова, первого президента ...
30 января 2023 года по случаю 85-летия Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова в Информационно-ресурсном центре состоялся круглый стол на тему «Ислам Каримов – основатель независимого Узбекистана». Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета.
В мероприятии приняли участие профессора, преподаватели, тьюторы и студенты.
На мероприятии выступили заместитель директора по делам молодежи и духовно-просветительской работе Турдибеков Х.И., заведующий кафедрой «Естественных, социальных наук и физической культуры» Худоёровлар О.Ж., подчеркнувшие, что он оставил неизгладимый след в история нашей страны своими качествами, что он известен как великий человек, государственный и политический деятель, заслуживающий большого уважения и авторитета не только в Узбекистане, но и в мире. По сути, Первый Президент всю свою жизнь и деятельность на посту Президента посвятил великой цели построения нового государства, нового общества в нашей стране, укрепления нашей независимости, прославления узбекского имени и имени Узбекистана на весь мир. . Великие преобразования, произошедшие в нашей стране за годы независимости, наш народ по праву связывает с именем нашего Первого Президента.
Вместе с тем, в ходе круглого стола важно внедрить в сознание молодежи несравненные заслуги великого государственного и политического деятеля Ислама Каримова, посвятившего свою жизнь и свою жизнь мирной и благополучной жизни нашего народа, стабильное экономическое развитие нашей страны и приобрело большую репутацию в мировом масштабе, образовательное значение.
В завершение мероприятия был показан документальный фильм, посвященный жизни и деятельности Ислама Абдуганиевича Каримова.