Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali talaba-yoshlari va professor-oʻqituvchilari oʻrtasida qon donorligi boʻyicha tushuntirish ishlari amalga oshirildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 9-avgustdagi “Respublikada qon bilan ishlash xizmati muassasalari faoliyatini yanada takomillashtirish va aholi orasida begʻaraz donorlik harakatini rivojlantirish choralari toʻgʻrisida” PF-348-sonli qarori bilan tasdiqlangan dasturning 6.1-bandiga muvofiq Toshkent davlat iqtisodiyot universitet Samarqand filialida talaba-yoshlar va professor-oʻqituvchilar oʻrtasida qon donorligi boʻyicha tushuntirish ishlari amalga oshirildi. Donorlik aksiyalarini oʻtkazish va ularning monitoringi yuritildi hamda oʻtkaziladigan donorlik aksiyasi bo’yicha yangiliklar filial axborot vositalarida keng yoritilishi yo'lga qo'yildi.
Shuningdek O’zbekiston Respublikasi qon qo’yish markazi Samarqand viloyat filiali bilan hamkorlikda ko’ngilliylardan talaba-yoshlar va professor-oʻqituvchilar qon topshirganligini ma’lum qilamiz.

Explanatory work on blood donation was carried out among the students and professors of the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics.
In accordance with paragraph 6.1 of the program approved by the decision of the President of the Republic of Uzbekistan dated August 9, 2022 "On measures to further improve the activities of blood service institutions in the Republic and to develop voluntary donation among the population" No. PF-348, students at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics educational work on blood donation was carried out among young people and teachers. Donation actions were carried out and their monitoring was carried out, and the news about the donation action was widely covered in the branch news media.
We would also like to inform you that in cooperation with the Samarkand regional branch of the Blood Donation Center of the Republic of Uzbekistan, students and professors donated blood from volunteers.