Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali talaba-yoshlari va professor-oʻqituvchilari oʻrtasida qon donorligi boʻyicha tushuntirish ishlari amalga oshirildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 9-avgustdagi “Respublikada qon bilan ishlash xizmati muassasalari faoliyatini yanada takomillashtirish va aholi orasida begʻaraz donorlik harakatini rivojlantirish choralari toʻgʻrisida” PF-348-sonli qarori bilan tasdiqlangan dasturning 6.1-bandiga muvofiq Toshkent davlat iqtisodiyot universitet Samarqand filialida talaba-yoshlar va professor-oʻqituvchilar oʻrtasida qon donorligi boʻyicha tushuntirish ishlari amalga oshirildi. Donorlik aksiyalarini oʻtkazish va ularning monitoringi yuritildi hamda oʻtkaziladigan donorlik aksiyasi bo’yicha yangiliklar filial axborot vositalarida keng yoritilishi yo'lga qo'yildi.
Shuningdek O’zbekiston Respublikasi qon qo’yish markazi Samarqand viloyat filiali bilan hamkorlikda ko’ngilliylardan talaba-yoshlar va professor-oʻqituvchilar qon topshirganligini ma’lum qilamiz.

Проведена разъяснительная работа по вопросам донорства крови среди студентов и преподавателей Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета.
В соответствии с пунктом 6.1 программы, утвержденной постановлением Президента Республики Узбекистан от 9 августа 2022 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности учреждений службы крови в Республике и развитию добровольного донорства среди населения» № ПФ-348, студентами Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета проведена воспитательная работа по донорству крови среди молодежи и преподавателей. Проводились благотворительные акции и осуществлялся их мониторинг, а также широко освещались новости о благотворительной акции в отраслевых СМИ.
Также хотим сообщить Вам, что в сотрудничестве с Самаркандским областным филиалом Центра донорства крови Республики Узбекистан студенты и преподаватели сдали кровь от волонтеров.