Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida "Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi – mamlakat taraqqiyoti va jamiyat farovonligining huquqiy kafolati" mavzusida tadbir tashkil etildi.
Bosh qomusimiz qabul qilinganining 30 yilligi munosabati bilan filialda tashkil etilgan tadbir "Konstitutsiya – baxtimiz qomusi" shiori ostida o‘tdi. Unda Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha direktorning birinchi o‘rinbosari X.Turdibekov, “Komplayens nazorat” boʻlimi bosh mutaxassisi A.Axmedov, Xuquqshunos M.Xolmatov, Samarqand viloyat IIB TERGOV boshqarmasi katta tergovchisi A.Xayrullaev filial professor-o‘quvchilari, talaba-yoshlar qatnashdi.
Tadbirda mutaxassislar Bosh qomusimiz yurtimizda inson huquq va erkinliklarini himoya qilish, fuqarolik jamiyati asoslarini rivojlantirish, jamiyat hayotining barcha sohalarini izchil liberallashtirish hamda modernizatsiya qilish, «Kuchli davlatdan – kuchli fuqarolik jamiyati sari» tamoyilini hayotga tatbiq etishda eng muhim va mustahkam huquqiy asos bo‘layotganligi xususan qomusimizning
41-moddasida har kim bilim olish huquqiga ega ekani ko‘rsatib qo‘yilgani hamda umumiy ta’lim olish davlat tomonidan kafolatlangani navqiron avlodning iqtidoru salohiyatini namoyish etishlarini alohida qayd etdishdi.

В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета было организовано мероприятие на тему «Конституция – залог нашего счастья».
По случаю 30-летия со дня принятия нашего Главного Наркома организованное в филиале мероприятие прошло под лозунгом "Конституция - наш счастливый Нарком". Присутствуют первый заместитель директора по делам молодежи и духовно-просветительской работе Х.Турдибеков, главный специалист отдела «Комплект-контроль» А.Ахмедов, юрист М.Холматов, старший следователь Самаркандского областного следственного отдела МИБ А.Хайруллаев. участвовали профессора и студенты филиала., студенты.
На мероприятии эксперты подчеркнули, что наша Генеральная Ассамблея является важнейшей и прочной правовой базой для защиты прав и свобод человека, развития основ гражданского общества, последовательной либерализации и модернизации всех сфер общественной жизни, реализации принципа «От от сильного государства к сильному гражданскому обществу» в нашей стране. нашего словаря
Они особо отметили, что статья 41 гласит, что каждый имеет право на образование и что общее образование гарантируется государством, что свидетельствует о талантливом потенциале подрастающего поколения.