Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida "Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi – mamlakat taraqqiyoti va jamiyat farovonligining huquqiy kafolati" mavzusida tadbir tashkil etildi.
Bosh qomusimiz qabul qilinganining 30 yilligi munosabati bilan filialda tashkil etilgan tadbir "Konstitutsiya – baxtimiz qomusi" shiori ostida o‘tdi. Unda Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha direktorning birinchi o‘rinbosari X.Turdibekov, “Komplayens nazorat” boʻlimi bosh mutaxassisi A.Axmedov, Xuquqshunos M.Xolmatov, Samarqand viloyat IIB TERGOV boshqarmasi katta tergovchisi A.Xayrullaev filial professor-o‘quvchilari, talaba-yoshlar qatnashdi.
Tadbirda mutaxassislar Bosh qomusimiz yurtimizda inson huquq va erkinliklarini himoya qilish, fuqarolik jamiyati asoslarini rivojlantirish, jamiyat hayotining barcha sohalarini izchil liberallashtirish hamda modernizatsiya qilish, «Kuchli davlatdan – kuchli fuqarolik jamiyati sari» tamoyilini hayotga tatbiq etishda eng muhim va mustahkam huquqiy asos bo‘layotganligi xususan qomusimizning
41-moddasida har kim bilim olish huquqiga ega ekani ko‘rsatib qo‘yilgani hamda umumiy ta’lim olish davlat tomonidan kafolatlangani navqiron avlodning iqtidoru salohiyatini namoyish etishlarini alohida qayd etdishdi.

The event "Constitution - the guarantee of our happiness" ...
At the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics, an event was organized on the topic "Constitution - the guarantee of our happiness".
On the occasion of the 30th anniversary of the adoption of our Chief Commissar, the event organized at the branch was held under the slogan "Constitution - our happy Commissar". The first deputy director for youth issues and spiritual and educational affairs Kh. Turdibekov, the chief specialist of the "Compliance control" department A. Akhmedov, the jurist M. Kholmatov, the senior investigator of the Samarkand region IIB INVESTIGATION department A. Khairullaev are professors and students of the branch. , students participated.
At the event, experts emphasized that our General Assembly is the most important and solid legal basis for protecting human rights and freedoms, developing the foundations of civil society, consistent liberalization and modernization of all spheres of public life, and implementing the principle "From a strong state to a strong civil society" in our country. of our dictionary
They specifically noted that Article 41 states that everyone has the right to education and that general education is guaranteed by the state, demonstrating the talent potential of the younger generation.