Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali psixologi tomonidan 1-bosqich talabalari ishtirokida seminar-trening o'tkazildi.
2022-yil 19-noyabr kuni TDIU Samarqand filiali Iqtisodiyot fakultetida, Iqtisodiyot (qishloq xõjaligi iqtisodiyoti) ta'lim yõnalishining 1- bosqich 122-guruh talabalari va filial psixologi Oripov. Z. guruh tyutori Mamadxonova. Z. va talaba yoshlar bilan, Psixologning yoshlar hayotida tutgan o’rni, vazifalari, amalga oshiradigan chora tadbirlari, ijtimoiy individual, psixologik yordam ko’rsatish imkoniyatlari haqida targ’ibot, tushuntirish ishlarini amalga oshirildi. Tadbir so'ngida psixolog tomonidan "Yashash uchun ming bir sabab" mavzusida davra suhbati o'tkazildi.

The psychologist of the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics conducted a seminar-training with the participation of the students of the 1st stage.
On November 19, 2022, at the Faculty of Economics, TDIU Samarkand branch, students of the 1st stage of the 122nd group of the Economics (agricultural economy) educational direction and branch psychologist Oripov. Z. group tutor Mamadhonova. With Z. and student youth, propaganda and explanation work was carried out about the role of psychologists in the lives of young people, their tasks, measures to be taken, opportunities to provide individual social and psychological support. At the end of the event, a psychologist held a round discussion on the topic "A thousand and one reasons to live".
The meeting aroused great interest among all students, was rich in questions and answers, and the participants got the necessary insights.