Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida 2022-yil 20-oktabr kuni Iqtisodiyot fakulteti 1-bosqich guruxlarida filial psixologining vazifalari, amalga oshiradigan chora tadbirlari, ijtimoiy individual, psixologik yordam ko‘rsatish imkoniyatlari haqida targ‘ibot, tushuntirish ishlarini amalga oshirish to‘g‘risidagi uchrashuv bo’lib o’tdi.
Qatnashdilar: OZIQ OVQAT RESURSLARI IQTISODIYOTI yo'nalishining 1- bosqich 122- 222-guruh talabalari va filial psixologi Oripov Z, guruh tyutori Bektemirov Shokirlar.
Psixologning yoshlar hayotida tutgan o’rni, vazifalari, amalga oshiradigan chora tadbirlari, ijtimoiy individual, psixologik yordam ko’rsatish imkoniyatlari haqida targ’ibot, tushuntirish ishlarini amalga oshirish.
Uchrashuvni guruhi tyutori Bektemirov Shokir o’tkazilayotgan tadbirning mazmun-mohiyati va maqsadini ta’kidlab o’tdi va talabalarni taklif qilingan filial psixologi Oripov Z bilan tanishtirdi.
Oliy ta’lim muassasasida joriy etilgan psixologik xizmat turlari bilan tanishtirdi
• Psixologik, psixoprofilaktik ishlar.
• Psixologik, ma’naviy va ma’rifiy ishlar.
• Psixodiagnostik ishlar.
• Psixik rivojlantirish va psixokorreksion ishlar.
• Psixologik konsultasiya (maslaxat).
Shuningdek kimda Stress, uzoq muddatli depressiya, surunkali tushkun kayfiyat, muomalada qiyinchilik, shaxsiy psixologik muammolar, o’qishingiz borasidagi muammolar, ijtimoiy psixologik muammolar, individual muammolar, individual psixologik muammolar mavjud bo’lsa, murojaat qilishlari mumkinligini ma’lum qildi.
Universitetda belgilangan barcha psixologik xizmat turlari ijtimoiy talabga ko’ra jamoaviy va individual tarzda amalga oshirilishi mijoz bilan psixolog o’rtasida kechgan konsultativ suhbat davomida olingan ma’lumotlar mijoz talabiga muvofiq qat’iyan sir saqlanishi universitet psixologi tomonidan kafolatlanishini ta’kidladi.
Kimning xohishi yoki psixolog xizmatiga ehtiyoji bo’lsa bemalol uchrashishlari mumkinligini va bu xizmatlar bepulligini aytdi. Xozirgi kunda psixologning yoshlar xayotida katta o’rni borligi, ularning yetuk kadr bo’lib yetishishlarida ularga kerakli muloqot madaniyatini shakllantirish, notiqlik sirlarini o’rganishi, o’zini qanday tutishi, energiyasini to’g’ri taqsimlashi kabi bir qator bilimlar berilishi haqida gapirib berdilar. Eng asosiysi ko’pchilik yoshlarimiz haligacha psixolog bilan psixiatr kimligini ularning farqi va vazifalari to’g’risida yetarlicha ma’lumotga ega yemasligi sababli juda qiziqarli qilib misollar bilan tushuntirib berdilar.

Внедрение психологической поддержки и возможностей в филиале
20 октября 2022 года в Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета группами 1 ступени экономического факультета будет проведена пропагандистско-разъяснительная работа о задачах отраслевого психолога, принимаемых мерах, возможностях по оказанию социальной индивидуальной и психологической поддержки.
Участники: студенты 1 ступени ЭКОНОМИКА ПРОДОВОЛЬСТВЕННЫХ РЕСУРСОВ группы 122-222 и психолог отделения Орипов З, тьютор группы Бектемиров Шокирлар.
Проведение пропагандистско-разъяснительной работы о роли психолога в жизни молодежи, задачах, мерах, которые необходимо реализовать, возможностях оказания социальной и индивидуально-психологической поддержки.
Бектемиров Шакир, тьютор группы встречи, подчеркнул суть и цель мероприятия и познакомил студентов с приглашенным психологом отделения Ориповым З.
Он представил виды психологических услуг, внедряемых в вузе.
• Психологические, психопрофилактические работы.
• Психологическая, духовно-просветительская работа.
• Психодиагностические работы.
• Психическое развитие и психокоррекционная работа.
• Психологическая консультация (совет).
Он также сообщил, что могут обращаться те, у кого есть стресс, длительная депрессия, хроническое подавленное настроение, трудности в обращении, личные психологические проблемы, проблемы, связанные с учебой, социально-психологические проблемы, индивидуальные проблемы, индивидуальные психологические проблемы.
Он подчеркнул, что все виды психологических услуг, определенные в вузе, выполняются коллективно и индивидуально в соответствии с общественным запросом, а информация, полученная в ходе консультативной беседы между клиентом и психологом, гарантируется психологом вуза строго конфиденциально в соответствии с запрос клиента.
Он сказал, что любой, кто хочет или нуждается в услугах психолога, может легко встретиться и что эти услуги бесплатны. Говоря о том, что большую роль в жизни молодежи сегодня играют психологи, им дается ряд знаний, таких как формирование необходимой культуры общения, обучение секретам публичных выступлений, как себя вести, как распределять энергию. правильно.дали Главное, что многие наши молодые люди до сих пор не имеют достаточно информации о различиях между психологами и психиатрами и не объясняют их на примерах.