FILIALDA "AGROBIZNES VA INVESTITSION FAOLIYAT" YO'NALISHI IV BOSQICH TALABALARI ...
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialda "Agrobiznes va investitsion faoliyat" yo'nalishi IV bosqich talabalari uchun tashkil etilayotgan seminar-treninglar davom ettirilmoqda.
Joriy yil 18-oktyabr kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti  Samarqand filialida “ERASMUS+” dasturi AgroDev (Sifatli qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sanoati barqarorligini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan oliy ta’limni rivojlantirish) loyihasi doirasida Global GAP standartlari bo‘yicha Agrobiznes va investitsion faoliyat 4-bosqich talabalari uchun seminar-trening tashkil etildi.
Talabalarga xalqaro standart talablari, mohiyati va dolzarbligi haqida batafsil ma’lumot berildi.  Xususan, ushbu xorijiy standartni amaliyotga tatbiq etishning afzalliklari hamda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqaruvchilar va eksport qiluvchilar uchun ushbu standartni sertifikatlash jarayonlarida belgilangan me’yorlarga rioya qilish muhimligi ta’kidlandi.  Ushbu standart sifat menejmentining bir qator tamoyillariga asoslanadi, ular mijozlarga yo'naltirilganlik, motivatsiya va yuqori boshqaruvni jalb qilish, jarayonga yondashuv va sifat menejmenti tamoyillarini doimiy ravishda takomillashtirish hamda mijozlarning yuqori sifatli tovarlar va xizmatlarni olishlarini ta'minlash.  , kompaniyalarga foyda olishga yordam beradi.
Mazkur standartning joriy etilishi bugungi kunda O‘zbekistonda yetishtirilayotgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksport hajmini yanada oshirish, tashqi bozorni diversifikatsiya qilish va raqobatbardoshlik darajasini oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi.  Shuningdek, iste’molchilarni o‘zaro almashinish va moslashuvchanlik, o‘lchash usullari, joylashtirish qoidalari talablariga javob bermaydigan, fuqarolar hayoti, sog‘lig‘i va mulkiga tahdid soluvchi, atrof-muhitga zarar yetkazuvchi sifatsiz mahsulotlardan himoya qiladi.

The date of the exams of the 2nd stage ...
The seminars and trainings organized for students of the IV stage of "Agribusiness and investment activities" direction are being continued at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics.
On October 18 of this year, at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics, within the framework of the "ERASMUS+" program AgroDev (Development of higher education aimed at supporting the stability of quality agriculture and food industry) project, Agrobusiness according to Global GAP standards and a seminar-training was organized for students of the 4th stage of investment activity.
Students were given detailed information about the requirements, essence and relevance of the international standard. In particular, the advantages of implementing this foreign standard and the importance of compliance with the norms established in the certification processes of this standard for producers and exporters of agricultural products were emphasized. This standard is based on a number of principles of quality management, which are customer orientation, motivation and involvement of top management, process approach and continuous improvement of quality management principles and ensuring that customers receive high quality goods and services. , helps companies make profits.
The introduction of this standard is of great importance in further increasing the export volume of agricultural products grown in Uzbekistan today, diversifying the foreign market and increasing the level of competitiveness. It also protects consumers from low-quality products that do not meet the requirements of interchangeability and flexibility, measurement methods, placement rules, threaten the life, health and property of citizens, and harm the environment.