FILIALDA "AGROBIZNES VA INVESTITSION FAOLIYAT" YO'NALISHI IV BOSQICH TALABALARI ...
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialda "Agrobiznes va investitsion faoliyat" yo'nalishi IV bosqich talabalari uchun tashkil etilayotgan seminar-treninglar davom ettirilmoqda.
Joriy yil 18-oktyabr kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti  Samarqand filialida “ERASMUS+” dasturi AgroDev (Sifatli qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sanoati barqarorligini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan oliy ta’limni rivojlantirish) loyihasi doirasida Global GAP standartlari bo‘yicha Agrobiznes va investitsion faoliyat 4-bosqich talabalari uchun seminar-trening tashkil etildi.
Talabalarga xalqaro standart talablari, mohiyati va dolzarbligi haqida batafsil ma’lumot berildi.  Xususan, ushbu xorijiy standartni amaliyotga tatbiq etishning afzalliklari hamda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqaruvchilar va eksport qiluvchilar uchun ushbu standartni sertifikatlash jarayonlarida belgilangan me’yorlarga rioya qilish muhimligi ta’kidlandi.  Ushbu standart sifat menejmentining bir qator tamoyillariga asoslanadi, ular mijozlarga yo'naltirilganlik, motivatsiya va yuqori boshqaruvni jalb qilish, jarayonga yondashuv va sifat menejmenti tamoyillarini doimiy ravishda takomillashtirish hamda mijozlarning yuqori sifatli tovarlar va xizmatlarni olishlarini ta'minlash.  , kompaniyalarga foyda olishga yordam beradi.
Mazkur standartning joriy etilishi bugungi kunda O‘zbekistonda yetishtirilayotgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksport hajmini yanada oshirish, tashqi bozorni diversifikatsiya qilish va raqobatbardoshlik darajasini oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi.  Shuningdek, iste’molchilarni o‘zaro almashinish va moslashuvchanlik, o‘lchash usullari, joylashtirish qoidalari talablariga javob bermaydigan, fuqarolar hayoti, sog‘lig‘i va mulkiga tahdid soluvchi, atrof-muhitga zarar yetkazuvchi sifatsiz mahsulotlardan himoya qiladi.

Объявлена ​​дата проведения экзаменов 2-й ступени совместной образовательной программы.
В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета продолжаются семинары и тренинги, организованные для студентов IV ступени направления «Агробизнес и инвестиционная деятельность».
18 октября т.г. в Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета в рамках программы «ERASMUS+» проекта AgroDev (Развитие высшего образования, направленного на поддержку стабильности качества сельского хозяйства и пищевой промышленности) Агробизнес по по стандартам Global GAP и организован семинар-тренинг для студентов 4-й ступени инвестиционной деятельности.
Студентам была дана подробная информация о требованиях, сути и актуальности международного стандарта. В частности, были подчеркнуты преимущества внедрения данного зарубежного стандарта и важность соблюдения норм, установленных в процессах сертификации данного стандарта для производителей и экспортеров сельскохозяйственной продукции. Этот стандарт основан на ряде принципов управления качеством, которые включают ориентацию на клиента, мотивацию и участие высшего руководства, процессный подход и постоянное совершенствование принципов управления качеством и обеспечение того, чтобы клиенты получали товары и услуги высокого качества. , помогает компаниям получать прибыль.
Внедрение данного стандарта имеет большое значение в дальнейшем увеличении объема экспорта сельскохозяйственной продукции, выращенной в Узбекистане сегодня, диверсификации внешнего рынка и повышении уровня конкурентоспособности. Он также защищает потребителей от некачественной продукции, не соответствующей требованиям взаимозаменяемости и гибкости, методам измерения, правилам размещения, угрожающим жизни, здоровью и имуществу граждан, наносящим вред окружающей среде.