Filialda Germaniyada o‘qish, DAAD stipendiya dasturlari va til sertifikatlari ...
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida tajribali o'qituvchi tomonidan Germaniyada o‘qish, DAAD stipendiya dasturlari va til sertifikatlari (A2-C1) imtihonlari haqida taqdimot o‘tkazildi.
2022-yil 10 – oktabr soat 13: 30 da  Samarqand davlat chet tillar instituti DAAD o‘qituvchisi Anton Umbax Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialiga tashrif buyurib, talabalarga Germaniyada o‘qish, DAAD stipendiya dasturlari va til sertifikatlari (A2-C1) imtihonlari haqida taqdimot o‘tkazdi. Taqdimotda  Germaniyada oliy ta’limda o‘qish mutlaqo bepulligi, Germaniyada nafaqat nemis tilida, balki xalqaro talabalar uchun ingliz tilida ta’lim joriy etilganligi, Germaniyada o‘qish davomida talabalarga bir vaqtning o‘zida   o‘z mutaxassisligi bo‘yicha amaliyot olish imkoniyati berilishi, Germaniya grant yutib o‘qishga ketishni istagan talabalarga, DAAD dasturi yordamga kelishi,  bakalavr va magistratura bosqichlarida ta’lim olish uchun imkoniyatlar ko‘pligi to‘g‘risida batafsil ma’lumotlar berildi. Taqdimotda 4-bosqich Raqamli iqtisodiyot ta’lim yo‘nalishi hamda 1-bosqich Bank ishi ta’lim yo‘nalishi talabalari, Xalqaro bo‘lim vakili, “Tillar” kafedrasi mudiri B.M.Mirsanov, “Nemis tili”fani  o‘qituvchisi Sh.O.Mardiyev faol qatnasib, DAAD o‘qituvchisi Anton Umbaxga Nemis tili sertifikatlarini (A2-C1) olish bo‘yicha imtihonlarni topshirish, Germaniyada magistraturada o‘qish bilan bog‘liq o‘zlari qiziqtirgan savollarni berishdi. Berilgan savol-javoblar asosida ushbu uchrashuv qiziqarli o‘tda.

В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета опытный преподаватель провел презентацию об обучении в Германии, стипендиальных программах DAAD и экзаменах на языковой сертификат (А2-С1).
10 октября 2022 года в 13:30 преподаватель DAAD Самаркандского государственного института иностранных языков Антон Умбах посетил Самаркандский филиал Ташкентского государственного экономического университета и рассказал студентам об обучении в Германии, стипендиальных программах DAAD и языковой сертификат (А2-С1) экзамены сделал презентацию. В презентации высшее образование в Германии абсолютно бесплатное, обучение в Германии введено не только на немецком, но и на английском языке для иностранных студентов, студенты имеют возможность одновременно пройти стажировку по своей специальности во время обучения в Германии подробная информация рассказали о преимуществах программы DAAD и о множестве возможностей для обучения на уровне бакалавриата и магистратуры. На презентации студенты 4 ступени Цифровой экономики и 1 ступени Банковского дела, представитель международного отдела, заведующий кафедрой «Языки» Мирсанов Б.М., преподаватель «Немецкого языка» Мардиев Ш.О. приняли активное участие и задали преподавателю DAAD Антону Умбаху интересующие вопросы о сдаче экзаменов на получение сертификатов по немецкому языку (А2-С1), обучении в магистратуре в Германии. Судя по вопросам и ответам, встреча интересная.