Ta’lim-tarbiya maslahatchi(tyutor)lari uchun o’quv-semenari bo’lib o’tdi
Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatidagi oliy ta’lim muassasalarida faoliyat ko’rsatayotgan ta’lim-tarbiya maslahatchi(tyutor)lari uchun o’quv-semenari bo’lib o’tdi.
Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirining 2022-yil 12-sentyabrdagi 309-sonli burugi ijrosini ta’minlash maqsadida 2022-yil 8-oktyabr kuni Samarqand davlat chet tillar institutida Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatidagi oliy ta’lim muassasalarida faoliyat ko’rsatayotgan ta’lim-tarbiya maslahatchi(tyutor)lari uchun o’quv-seminari bo’lib o’tdi. Seminarda Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali tyutorlari ham ishtirok etishdi. Semenarda tyutorlik tizimining mazmun mohiyati, talabani rag’batlantirishning huquqiy-me’yoriy hujjatlari,  talabalar murojaati bilan ishlashning zamonaviy mexanizmlar, tyutorlar huquqiy ong va madaniyatini yuksaltirish, ni shakllantirish, yoshlarda kitobxonlik madaniyatini shakllantirish, notiqlik san’ati tarixi, jinoyatchilik va huquqbuzarlik profilaktikasi oldini olish kabi mavzularda ma’ruzalar tinglandi.

Проведен обучающий семинар для образовательных консультантов (тьюторов), работающих в высших учебных заведениях Самаркандской, Джизакской и Сырдарьинской областей.
В целях обеспечения выполнения приказа Министра высшего и среднего специального образования №309 от 12 сентября 2022 года, 8 октября 2022 года Самаркандский государственный институт иностранных языков будет проведен в высших учебных заведениях Самаркандской, Джизакской и Сырдарьинской областей Проведен обучающий семинар для педагогических советников (тьюторов). В семинаре также приняли участие преподаватели Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета. На семинаре были рассмотрены содержание и сущность системы тьюторства, нормативно-правовые документы студенческого поощрения, современные механизмы работы со студенческими обращениями, повышение правосознания и культуры тьюторов, формирование культуры чтения у молодежи, история ораторское искусство, профилактика преступности и правонарушений Были прослушаны лекции на такие темы, как получение.