"Universiada 2022" sport musobaqalarining 2-bosqichi Samarqand viloyatidagi barcha oliy talim muassasalarida tahsil olayotgan talabalar o'rtasida sportning "Basketbol" turining o'g'il bolalar va qizlar jamoalar o'rtasida saralash musobaqalari bo'lib o'tdi.
O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 25-iyuldagi “Oliy ta'lim muassasalari talabalari o'rtasida “Universiada-2022” sport musobaqalarining respublika final bosqichlarini o'tkazishga tayyorgarlik ko'rish to'g'risida”gi 167-son bayoniga asosan 2022 yil 3-4-5-6 oktabr kunlari "Universiada 2022" sport musobaqalarining 2-bosqichi Samarqand viloyatidagi barcha oliy talim muassasalarida tahsil olayotgan talabalar o'rtasida sportning "Basketbol" turining o'g'il bolalar va qizlar jamoalar o'rtasida saralash musobaqalari bo'lib o'tdi. Bu sport musobaqalarida Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali sportchi talabalari faol ishtirok etdi. Filial qiz bolalar jamoasi ushbu sport musobaqada faxrli 3- o'rinni egalladi. Musobaqada faol ishtiroki uchun qizlar jamoasidan QXI-122 guruh talabasi Xudaynazarova Yulduz Samarqand terma jamoasiga taklif etildi.

Состоялся 2-й тур соревнований по баскетболу Универсиады-2022
2-й этап Спартакиады «Универсиада-2022» состоялся среди команд юношей и девушек по виду спорта «Баскетбол» среди студентов, обучающихся во всех высших учебных заведениях Самаркандской области.
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 25 июля 2022 года № 167 «О подготовке к проведению республиканских заключительных этапов спортивных соревнований «Универсиада-2022» среди студентов высших учебных заведений» преимущественно 3-4 октября- 5-6 сентября 2022 года проведен 2-й этап Спартакиады «Универсиада 2022» среди студентов, обучающихся во всех высших учебных заведениях Самаркандской области, среди команд юношей и девушек по виду спорта «Баскетбол» отборочные соревнования. Активное участие в этих спортивных соревнованиях приняли студенты-спортсмены Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета. Команда девушек филиала заняла гордое 3 место в этом спортивном соревновании. Худайназарова, ученица группы QXI-122 из женской сборной, за активное участие в соревнованиях была приглашена в национальную команду «Юлдуз Самарканд».