Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali talabasi xorijiy ko'rgazmada qatnashdi.
Qo'shma ta'lim dasturi talabasi Dilshod Bahriddinov yaqinda Latviya Respublikasida o'tkazilgan “Green Tech Hakatons II” ko‘rgazmasida ilk marotaba ishtirok etdi. Uning g‘oyasidan ilhomlangan yana uch nafar latviyaliklar real yechim topish uchun Dilshod bilan ishladilar!
G'oyaning asosiy maqsadi - simsiz sensor batareyalarda ishlaydigan qurilma yaratish va Wi-Fi orqali boshqarish! Bu suvni tejash maqsadida uni faqat kerak bo'lganda tarqatadi! Ushbu texnik yechim 30 foizgacha suvni tejash imkonini beradi va issiqxonalarda foydalanish rejalashtirilgan. Dilshod va uning jamoasi - "UZSLV" g'oyani yanada rivojlantirish va sinab ko'rish uchun 500 evro miqdorida grant yutib oldilar.
Dilshod Bahriddinov: “Men Latviyada biznesni boshlash uchun ilk qadamlarni qo'ydim va buni shu yerda, aynan Latviyada amalga oshirishni rejalashtirmoqdaman”.
Tadbir davomida ular hatto Yelgavada o'zlarining birinchi mijozlarini topishga muvaffaq bo'lishdi! Ko'p millatli jamoaga omad tilaymiz va bu g'oyaning rivojlanishini ko'rishdan umid qilamiz!

Студента Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета приняла участие в зарубежной выставке.
Дилшод Бахриддинов, студент совместной образовательной программы, недавно впервые принял участие в выставке «Green Tech Hackathons II», которая впервые проводится в Латвийской Республике. Вдохновленные его идеей, трое других латышей работали с Дильшодом, чтобы найти реальное решение!
Основная цель идеи — создать беспроводное сенсорное устройство с батарейным питанием и управлением по Wi-Fi! Он подает воду только тогда, когда это необходимо для экономии воды! Это техническое решение позволяет экономить до 30 процентов воды и планируется использовать в теплицах. Дильшод и его команда – «УЗСЛВ» выиграли грант в размере 500 евро на дальнейшее развитие и проверку идеи.
Дилшод Бахриддинов: «Я сделал первые шаги, чтобы начать бизнес в Латвии, и планирую делать это здесь, в Латвии».
Во время мероприятия им даже удалось найти своего первого покупателя в Елгаве! Удачи многонациональной команде и надеемся на развитие этой идеи!