Ahmadjon Bahromovich Taniev, 1975 yilda tug'ilgan, ma'lumoti oliy, mutaxassisligi iqtisodchi. 1992 yilda o'rta maktabni oltin medal bilan bitirib, Samarqand Davlat universitetining iqtisodiyot va ishlab chiqarishni boshqarish yo'nalishiga o'qishga qabul qilingan. 1997 yilda bitirgan. 1998 yildan buyon Samarqand Davlat universitetining inson resursarini boshqarish fakultetida faoliyat olib bormoqda. 2011-2015 yy .- Samarqand davlat universitetining «Ijtimoiy iqtisodiyot, menejment va moliya» kafedrasi dosenti vazifasini bajaruvchi, dekan o'rinbosari. 2015-2017 yy Samarqand davlat universitetining «Kadrlar, menejmenti» kafedrasi mudiri, 2017-2018 yy Samarqand davlat universitetining «Kadrlar, menejmenti» kafedrasi dosenti. 2018–2020 yy Yoshlar bilan ishlash buyicha dekan o'rinbosari. 2020 – bugungi kungacha raqami iqtisodiyot kafedrasi dosenti lavozimida ishlamoqda.
2010 yilda Bank-Moliya Fanlar akademiyasi qoshidagi ixtisoslashgan kengashda 08.00.07 – “Moliya, pul muamolasi va kredit” ixtisosligi bo'yicha nomzodlik dissertasiyasini muvaffaqiyatli himoya qilgan.
2018 yilda O'zbekiston Respublikasi Oliy Attestasiyasi Komissiyasi xulosasiga asosan “Moliya, pul muamolasi va kredit” ixtisosligi bo'yicha dosent ilmiy unvoni tasdiqlangan.
A.Taniev tomonidan mualliflikda 1ta darslik, hammualliflikda 1ta darslik , 2 ta o'quv qo'llanma, 2 ta uslubiy qo'llanma, 1 ta monografiya va 9 ta dasturiy guvoxnoma hamda 50 ta ilmiy maqola va tezislar, shulardan, 15 tasi O'zbekiston Respublikasi OAK tomonidan e'tirof etilgan jurnallarda chop ettirgan.
Hozirgi paytda kafedraning bosh ilmiy mavzusi asosida “O'zbekistonda bilvosita soliqlarni undirish mexanizmini takomillashtirishning konseptual asoslari” mavzusidagi doktorlik dissertasiyasi bo'yicha ilmiy tadqiqot ishlarini olib bormoqda.
U yoshlarni barkamol avlod etib tarbiyalashda ustoz-shogird an'anasi asosida ma'naviy-ma'rifiy ishlarni bevosita o'quv-ilmiy faoliyat bilan chambarchas olib bormoqda. Fakultetda 1-kurs talabalari orasidan iqtidorli talabalarni tanlash ishchi guruhiga rahbarlik qilib keladi. Uning ilmiy rahbarligida 2017-2018 o'quv yilida “Menejment” fani bo'yicha talabalar respublika fan olimpiadasi universitet miqyosidagi 1-bosqichida Umirov Islom 1-o'rinni egallab, respublika 2-bocqichida 3 o'rinni egalagan, 2018-2019 o'quv yilida “Marketing” fani bo'yicha talabalar respublika fan olimpiadasi universitet miqyosidagi 1-bosqichida Tirkashev Sunnat Xolmirza o'g'li 1-o'rinni egallab, respublika 2-bocqichida 3 o'rinni egaladi .
Kafedrada faoliyat ko'rsatayotgan “YOsh soliqchi” to'garagiga rahbarlik qilib kemoqda. Tugarakning “Avers” jamoasi 2016 yida Respublika miqiyosida o'tkazilgan “Soliq bilimdonlari” tanlovda Oliy .ta'lim muassaaslari o'rtasidagi tanlovda viloyat va xududiy bosqicharda birinchi o'rinni olib respublika bosqichida faol qatnashdi.
U kafedraning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, ilmiy salohiyatini yuksaltirishda namunali darajada faoliyat ko'rsatib kelmoqda. Ilmiy-pedagogik malakasini oshirish uchun tinimsiz ishlaydi.
Ahmadjon Taniev kamtarin, mehnatsevar, o'z burchiga sadoqatli, to'g'ri so'z, tajribali pedagog va mahoratli ilmiy xodimdir.

Подробная информация о вновь назначенном декане - Таниев Ахмаджон Бахромович.
Таниев Ахмаджон Бахромович, 1975 года рождения, образование высшее, по специальности экономист. В 1992 году с золотой медалью окончил среднюю школу и был принят на обучение на факультет экономики и управления производством Самаркандского государственного университета. Окончил в 1997 году. С 1998 года работает на факультете управления персоналом Самаркандского государственного университета. 2011-2015 гг. - и.о. доцента, заместитель декана кафедры «Социальная экономика, управление и финансы» Самаркандского государственного университета. 2015-2017 гг. заведующий кафедрой «Персонал, менеджмент» Самаркандского государственного университета, 2017-2018 гг. доцент кафедры «Персонал, менеджмент» Самаркандского государственного университета. 2018-2020 Заместитель декана по работе с молодежью. С 2020 года по сегодняшний день работает доцентом кафедры экономики.
В 2010 году успешно защитил кандидатскую диссертацию по специальности «Финансы, денежные операции и кредит» на специализированном совете при Банковско-финансовой академии наук 08.00.07.
В 2018 году на основании заключения Высшей аттестационной комиссии Республики Узбекистан утверждено ученое звание доцента по специальности «Финансы, денежные операции и кредит».
А.Таниев является автором 1 учебника, соавтором 1 учебника, 2 учебных пособий, 2 методических пособий, 1 монографии и 9 обзоров программ, а также 50 научных статей и тезисов, из которых 15 опубликованы в журналах, признанных республикой. ОАК Узбекистана.
В настоящее время ведет научное исследование по докторской диссертации на тему «Концептуальные основы совершенствования механизма взимания косвенных налогов в Узбекистане» по основной научной теме кафедры.
Он ведет духовно-просветительскую работу в тесном контакте с просветительской и научной деятельностью на основе традиции учителя-ученика в воспитании молодежи как совершенного поколения. Возглавлял рабочую группу по отбору талантливых студентов из числа студентов 1 курса факультета. Под его научным руководством в 2017-2018 учебном году Умиров Ислам занял 1 место на 1 этапе республиканской научной олимпиады студентов по предмету «Менеджмент», и занял 3 место на 2 этапе республиканской, 2018-2018 гг. 2019 место В учебном году сын Тиркашева Суннат Холмирза занял 1 место в 1 этапе республиканской научной олимпиады студентов по направлению «Маркетинг», и занял 3 место во 2 этапе республиканского.
Он возглавляет группу «Молодой налоговик», которая активно работает в ведомстве. Команда Тугарака «Аверс» заняла первое место на областном и региональном уровнях в конкурсе «Налоговые ученые», проводимом на республиканском уровне в 2016 году и приняла активное участие в республиканском этапе.
Он на образцовом уровне работает над укреплением материально-технической базы кафедры и повышением ее научного потенциала. Он неустанно работает над повышением своего научного и педагогического мастерства.
Ахмаджон Таниев скромный, трудолюбивый, преданный своему долгу, верному слову, опытный педагог и искусный исследователь.