Ahmadjon Bahromovich Taniev, 1975 yilda tug'ilgan, ma'lumoti oliy, mutaxassisligi iqtisodchi. 1992 yilda o'rta maktabni oltin medal bilan bitirib, Samarqand Davlat universitetining iqtisodiyot va ishlab chiqarishni boshqarish yo'nalishiga o'qishga qabul qilingan. 1997 yilda bitirgan. 1998 yildan buyon Samarqand Davlat universitetining inson resursarini boshqarish fakultetida faoliyat olib bormoqda. 2011-2015 yy .- Samarqand davlat universitetining «Ijtimoiy iqtisodiyot, menejment va moliya» kafedrasi dosenti vazifasini bajaruvchi, dekan o'rinbosari. 2015-2017 yy Samarqand davlat universitetining «Kadrlar, menejmenti» kafedrasi mudiri, 2017-2018 yy Samarqand davlat universitetining «Kadrlar, menejmenti» kafedrasi dosenti. 2018–2020 yy Yoshlar bilan ishlash buyicha dekan o'rinbosari. 2020 – bugungi kungacha raqami iqtisodiyot kafedrasi dosenti lavozimida ishlamoqda.
2010 yilda Bank-Moliya Fanlar akademiyasi qoshidagi ixtisoslashgan kengashda 08.00.07 – “Moliya, pul muamolasi va kredit” ixtisosligi bo'yicha nomzodlik dissertasiyasini muvaffaqiyatli himoya qilgan.
2018 yilda O'zbekiston Respublikasi Oliy Attestasiyasi Komissiyasi xulosasiga asosan “Moliya, pul muamolasi va kredit” ixtisosligi bo'yicha dosent ilmiy unvoni tasdiqlangan.
A.Taniev tomonidan mualliflikda 1ta darslik, hammualliflikda 1ta darslik , 2 ta o'quv qo'llanma, 2 ta uslubiy qo'llanma, 1 ta monografiya va 9 ta dasturiy guvoxnoma hamda 50 ta ilmiy maqola va tezislar, shulardan, 15 tasi O'zbekiston Respublikasi OAK tomonidan e'tirof etilgan jurnallarda chop ettirgan.
Hozirgi paytda kafedraning bosh ilmiy mavzusi asosida “O'zbekistonda bilvosita soliqlarni undirish mexanizmini takomillashtirishning konseptual asoslari” mavzusidagi doktorlik dissertasiyasi bo'yicha ilmiy tadqiqot ishlarini olib bormoqda.
U yoshlarni barkamol avlod etib tarbiyalashda ustoz-shogird an'anasi asosida ma'naviy-ma'rifiy ishlarni bevosita o'quv-ilmiy faoliyat bilan chambarchas olib bormoqda. Fakultetda 1-kurs talabalari orasidan iqtidorli talabalarni tanlash ishchi guruhiga rahbarlik qilib keladi. Uning ilmiy rahbarligida 2017-2018 o'quv yilida “Menejment” fani bo'yicha talabalar respublika fan olimpiadasi universitet miqyosidagi 1-bosqichida Umirov Islom 1-o'rinni egallab, respublika 2-bocqichida 3 o'rinni egalagan, 2018-2019 o'quv yilida “Marketing” fani bo'yicha talabalar respublika fan olimpiadasi universitet miqyosidagi 1-bosqichida Tirkashev Sunnat Xolmirza o'g'li 1-o'rinni egallab, respublika 2-bocqichida 3 o'rinni egaladi .
Kafedrada faoliyat ko'rsatayotgan “YOsh soliqchi” to'garagiga rahbarlik qilib kemoqda. Tugarakning “Avers” jamoasi 2016 yida Respublika miqiyosida o'tkazilgan “Soliq bilimdonlari” tanlovda Oliy .ta'lim muassaaslari o'rtasidagi tanlovda viloyat va xududiy bosqicharda birinchi o'rinni olib respublika bosqichida faol qatnashdi.
U kafedraning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, ilmiy salohiyatini yuksaltirishda namunali darajada faoliyat ko'rsatib kelmoqda. Ilmiy-pedagogik malakasini oshirish uchun tinimsiz ishlaydi.
Ahmadjon Taniev kamtarin, mehnatsevar, o'z burchiga sadoqatli, to'g'ri so'z, tajribali pedagog va mahoratli ilmiy xodimdir.

Ahmadjon Bahromovich Taniev, born in 1975, has a higher education, specialty is an economist. In 1992, he graduated from high school with a gold medal and was admitted to study at the department of economy and production management of Samarkand State University. Graduated in 1997. Since 1998, he has been working at the Faculty of Human Resource Management of Samarkand State University. 2011-2015 - Acting associate professor, deputy dean of the Department of "Social Economy, Management and Finance" of Samarkand State University. 2015-2017 Head of the Department of "Personnel, Management" of Samarkand State University, 2017-2018 Docent of the Department of "Personnel, Management" of Samarkand State University. 2018-2020 Deputy Dean for Youth Affairs. From 2020 to today, he works as an associate professor at the Department of Economics.
In 2010, he successfully defended his candidate's thesis on the specialization "Finance, money transactions and credit" at the specialized council under the Bank-Finance Academy of Sciences 08.00.07.
In 2018, based on the conclusion of the Higher Attestation Commission of the Republic of Uzbekistan, the scientific title of associate professor in the specialty "Finance, money transactions and credit" was approved.
A. Taniev authored 1 textbook, co-authored 1 textbook, 2 training manuals, 2 methodical manuals, 1 monograph and 9 software testimonials, as well as 50 scientific articles and theses, of which 15 are O' published in journals recognized by the Republic of Uzbekistan OAC.
Currently, he is conducting scientific research on his doctoral thesis on the topic of "Conceptual foundations of improving the mechanism of indirect tax collection in Uzbekistan" based on the main scientific topic of the department.
He conducts spiritual and educational work closely with educational and scientific activities on the basis of the teacher-disciple tradition, in order to educate young people into a mature generation. He has been leading the working group for the selection of talented students from among the 1st-year students at the faculty. Under his scientific guidance, in the 2017-2018 academic year, Umirov Islam won the 1st place in the 1st stage of the republican science olympiad of students in the subject "Management", and took 3rd place in the 2nd stage of the republic, 2018-2019 In the academic year, the son of Tirkashev Sunnat Kholmirza took the 1st place in the 1st stage of the republican science olympiad of students in the field of "Marketing", and took the 3rd place in the 2nd stage of the republic.
He is the head of the "Yosh soliqchi" group, which is active in the department. The "Avers" team of Tugarak took the first place in the regional and regional levels in the "Tax Scholars" competition held at the republic level in 2016 and took an active part in the national level.
He has been working at an exemplary level in strengthening the material and technical base of the department and increasing its scientific potential. He works tirelessly to improve his scientific and pedagogical skills.
Ahmadjon Taniev is humble, hardworking, devoted to his duty, right word, experienced pedagogue and skilled researcher.