Toshkent davlat iqtisodiyot univesiteti Samarqand filialida navbatdan tashqari kengash yig'ilishi bo'lib o'tdi.
Joriy yilning 25-avgust kuni TDIU Samarqand filialida yangi 2022/2023 o'quv yili uchun 1-sonli kengash yig'ilishi bo'lib o'tdi.
Ushbu yig'ilishda quyidagi masalalar ko'rib chiqildi:
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyevning oliy ta'lim tizimini rivojlantirish bo'yicha belgilab bergan ustuvor vazifalardan kelib chiqib, Filialning yangi 2022/2023 o'quv yilida amalga oshirilishi zarur bo'lgan eng muhim vazifalari hamda Kengashning yangi o'quv yili uchun ish rejasini, Kengash tarkibini va boshqa jamoatchilik kengashlarining ish rejalarini tasdiqlash to'g'risida- Filial direktori, professor O.Murtazaev
2.Filialda Prezident qarorlari, Farmonlari, Vazirlar Mahkamasining qarorlari, OO'MTV va boshqa vazirliklar buyruqlari, Hay'at qarorlari, filial qarorlari bajarilishi hamda ijro intizomiga rioya qilishning holati to'g'risida axborot-Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash, nazorat va monitoring bo'limi boshlig'i N.J.To'xtamurodova.
3.O'zbekiston Respublikasi mustaqilligining 31 yilligi bayramini munosib kutib olish hamda yangi 2022/2023 o'quv yilida ma'naviy-ma'rifiy ishlarning filial oldida turgan ustuvor vazifalari hamda ish rejalarini belgilab olish to'g'risida-Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha direktorning birinchi o'rinbosari X.I.Turdibekov.
4.Filialda yuqori malakali kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish va ilmiy salohiyatni rivojlantirish bo'yicha chora-tadbirlar dasturi (“Yo'l xaritasi”)ga asosan 2022-2023 o'quv yiliga tayyorgarlik holati to'g'risida - O'quv ishlari bo'yicha direktor o'rinbosari F.B.Axrorov.
5.Filialda ilmiy-tadqiqot ishlari va innovasion g'oyalarni tijoratlashtirish, shuningdek, yangi 2022/2023 o'quv yilida ilmiy va innovasion ishlar bo'yicha ustuvor vazifalarni rejalashtirish to'g'risida - Ilmiy ishlar va innovasiyalar bo'yicha direktor o'rinbosari Z.Abdullaev.
6. Bo'limlar, kafedralarning 2022-2023 o'quv yiliga mo'ljallangan ish rejalari, ishchi o'quv reja, o'quv jarayoni grafigi, fan dasturlari o'quv-uslubiy majmualar, sillabuslar, dars jadvallari, professor-o'qituvchilarning o'quv yuklamalari va boshqa zaruriy hujjatlarning tasdiqlash - Kengash kotibi Z.Mallaev.
7. Turli masalalar.
7.1 Ilmiy darajali xodimlarga qo'shimcha haq to'lash miqdorini tasdiqlash to'g'risida-Ilmiy ishlar va innovasiyalar bo'yicha direktor o'rinbosari Z.Abdullaev.
7.2 TDIU Samarqand filiali “Oziq-ovqat va qishloq xo'jalik iqtisodiyoti”, “Buxgalteriya hisobi, soliq va moliya”, “Raqamli iqtisodiyot, axborot texnologiyalari”, “Tabiiy, ijtimoiy fanlar va jismoniy madaniyat” kafedrasi assistent o'qituvchilarga ma'ruza darslarini o'tishga ruxsat berish to'g'risida.
Yig'ilishda yuqoridagi masalalar, mas'ul shaxslar tomonidan keng yoritib berildi, ustuvor vazifalar belgilandi.

An extraordinary council meeting was held at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics
On August 25 of this year, the 1st council meeting for the new 2022/2023 academic year was held at the TDIU Samarkand branch.
The following issues were discussed at this meeting:
Based on the priority tasks set by the President of the Republic of Uzbekistan Sh. Mirziyoev on the development of the higher education system, the most important tasks of the Branch that need to be implemented in the new 2022/2023 academic year and the Council for the new academic year on approval of the work plan, the composition of the Council and the work plans of other public councils - Branch Director, Professor O. Murtazaev
2. In the branch, information about the state of implementation of Presidential decrees, Decrees, Cabinet of Ministers, OO'MTV and other ministries' orders, Board decisions, branch decisions and the state of compliance with executive discipline- working with appeals of individuals and legal entities, control and the head of the monitoring department N.J. Tokhtamurodova.
3. On properly welcoming the 31st anniversary of the independence of the Republic of Uzbekistan and determining the priority tasks and work plans of the branch of spiritual and educational work in the new 2022/2023 academic year-Youth issues and Kh. I. Turdibekov, first deputy director of spiritual and educational affairs.
4. On the state of preparation for the 2022-2023 academic year based on the program of measures for the radical improvement of the system of highly qualified personnel training and the development of scientific potential at the branch ("Roadmap") - Educational works F.B.Akhrorov, Deputy Director.
5. On the commercialization of scientific and research works and innovative ideas in the branch, as well as on the planning of priority tasks for scientific and innovative works in the new 2022/2023 academic year - Director of Scientific Works and Innovations chief Z.Abdullaev.
6. Departments, departments' work plans for the 2022-2023 academic year, working curriculum, schedule of the educational process, science programs, educational-methodological complexes, syllabi, lesson schedules, professor-training approval of teachers' teaching loads and other necessary documents - Secretary of the Council Z. Mallaev.
7. Miscellaneous matters.
7.1 On the approval of the amount of additional remuneration to academic staff - Deputy Director for Scientific Affairs and Innovations Z.Abdullaev.
7.2 TDIU Samarkand branch lecture to assistant teachers of "Food and agricultural economy", "Accounting, tax and finance", "Digital economy, information technologies", "Natural, social sciences and physical culture" department on permission to pass their classes.
At the meeting, the above issues were discussed in detail by the responsible persons, and priority tasks were defined.