Toshkent davlat iqtisodiyot univesiteti Samarqand filialida navbatdan tashqari kengash yig'ilishi bo'lib o'tdi.
Joriy yilning 25-avgust kuni TDIU Samarqand filialida yangi 2022/2023 o'quv yili uchun 1-sonli kengash yig'ilishi bo'lib o'tdi.
Ushbu yig'ilishda quyidagi masalalar ko'rib chiqildi:
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyevning oliy ta'lim tizimini rivojlantirish bo'yicha belgilab bergan ustuvor vazifalardan kelib chiqib, Filialning yangi 2022/2023 o'quv yilida amalga oshirilishi zarur bo'lgan eng muhim vazifalari hamda Kengashning yangi o'quv yili uchun ish rejasini, Kengash tarkibini va boshqa jamoatchilik kengashlarining ish rejalarini tasdiqlash to'g'risida- Filial direktori, professor O.Murtazaev
2.Filialda Prezident qarorlari, Farmonlari, Vazirlar Mahkamasining qarorlari, OO'MTV va boshqa vazirliklar buyruqlari, Hay'at qarorlari, filial qarorlari bajarilishi hamda ijro intizomiga rioya qilishning holati to'g'risida axborot-Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash, nazorat va monitoring bo'limi boshlig'i N.J.To'xtamurodova.
3.O'zbekiston Respublikasi mustaqilligining 31 yilligi bayramini munosib kutib olish hamda yangi 2022/2023 o'quv yilida ma'naviy-ma'rifiy ishlarning filial oldida turgan ustuvor vazifalari hamda ish rejalarini belgilab olish to'g'risida-Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha direktorning birinchi o'rinbosari X.I.Turdibekov.
4.Filialda yuqori malakali kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish va ilmiy salohiyatni rivojlantirish bo'yicha chora-tadbirlar dasturi (“Yo'l xaritasi”)ga asosan 2022-2023 o'quv yiliga tayyorgarlik holati to'g'risida - O'quv ishlari bo'yicha direktor o'rinbosari F.B.Axrorov.
5.Filialda ilmiy-tadqiqot ishlari va innovasion g'oyalarni tijoratlashtirish, shuningdek, yangi 2022/2023 o'quv yilida ilmiy va innovasion ishlar bo'yicha ustuvor vazifalarni rejalashtirish to'g'risida - Ilmiy ishlar va innovasiyalar bo'yicha direktor o'rinbosari Z.Abdullaev.
6. Bo'limlar, kafedralarning 2022-2023 o'quv yiliga mo'ljallangan ish rejalari, ishchi o'quv reja, o'quv jarayoni grafigi, fan dasturlari o'quv-uslubiy majmualar, sillabuslar, dars jadvallari, professor-o'qituvchilarning o'quv yuklamalari va boshqa zaruriy hujjatlarning tasdiqlash - Kengash kotibi Z.Mallaev.
7. Turli masalalar.
7.1 Ilmiy darajali xodimlarga qo'shimcha haq to'lash miqdorini tasdiqlash to'g'risida-Ilmiy ishlar va innovasiyalar bo'yicha direktor o'rinbosari Z.Abdullaev.
7.2 TDIU Samarqand filiali “Oziq-ovqat va qishloq xo'jalik iqtisodiyoti”, “Buxgalteriya hisobi, soliq va moliya”, “Raqamli iqtisodiyot, axborot texnologiyalari”, “Tabiiy, ijtimoiy fanlar va jismoniy madaniyat” kafedrasi assistent o'qituvchilarga ma'ruza darslarini o'tishga ruxsat berish to'g'risida.
Yig'ilishda yuqoridagi masalalar, mas'ul shaxslar tomonidan keng yoritib berildi, ustuvor vazifalar belgilandi.

В филиале состоялось внеочередное заседание совета
В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета состоялось внеочередное заседание совета
25 августа текущего года в Самаркандском филиале ТДИУ состоялось 1-е заседание совета на новый 2022/2023 учебный год.
На этой встрече обсуждались следующие вопросы:
Исходя из поставленных Президентом Республики Узбекистан Ш.Мирзиёевым первоочередных задач по развитию системы высшего образования, наиболее важных задач Филиала, которые необходимо реализовать в новом 2022/2023 учебном году и Совета по на новый учебный год об утверждении плана работы, состава Совета и планов работы других общественных советов - директор филиала, профессор Муртазаев О.
2. В филиале информация о состоянии исполнения указов Президента, Указов, Кабинета Министров, распоряжений ОО'МТВ и других министерств, решений Коллегии, решений филиала и состоянии соблюдения исполнительской дисциплины - работа с обращениями физических лиц и юридических лиц, контроля и начальника отдела мониторинга Тохтамуродова Н.Ж.
3. О достойном встрече 31-й годовщины независимости Республики Узбекистан и определении приоритетных задач и планов работы отрасли духовно-просветительской работы в новом 2022/2023 учебном году – Вопросы молодежи и Турдибекова Х.И., первый заместитель директора по духовно-просветительской работе.
4. О состоянии подготовки к 2022-2023 учебному году на основе Программы мероприятий по коренному совершенствованию системы подготовки кадров высшей квалификации и развития научного потенциала в филиале («Дорожная карта») - Учебно-воспитательные работы Ф.Б. Ахроров, заместитель директора.
5. О коммерциализации научно-исследовательских работ и инновационных идей в отрасли, а также о планировании первоочередных задач по научно-инновационной работе в новом 2022/2023 учебном году – начальник управления научных работ и инноваций З.Абдуллаев. .
6. Кафедры, планы работы кафедр на 2022-2023 учебный год, рабочие учебные планы, расписание учебного процесса, научные программы, учебно-методические комплексы, силлабусы, расписания уроков, профессорско-преподавательский состав, утверждение учебной нагрузки преподавателей и др. необходимые документы - Секретарь Совета З. Маллаев.
7. Разные вопросы.
7.1 Об утверждении размера дополнительного вознаграждения профессорско-преподавательскому составу - заместитель директора по научной работе и инновациям З.Абдуллаев.
7.2 Самаркандский филиал ТДИУ читает лекцию ассистентам преподавателей кафедр «Продовольственная и сельскохозяйственная экономика», «Бухгалтерский учет, налоги и финансы», «Цифровая экономика, информационные технологии», «Естественные, социальные науки и физическая культура» о допуске к прохождению их занятий.
На совещании ответственными лицами были подробно обсуждены вышеуказанные вопросы, определены первоочередные задачи.