Joriy yilning 07.07.2022 yil kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida IT PARK viloyat bo’limi tomonidan "IDEATON" loyihalar tanlovi tashkil etildi. Unda IT PARK startap menejeri Bobomurod Toshboyev hamda IT PARK Robototexniki Doston Esanov, filial tomonidan Direktor o’rinbosari dosent F.Axrorov, Kafedra mudirlari O.Pardayev va A.Amonov bo’lim boshlig’lari S.Fazliyev va S.Abduvohidov, kasaba uyushmasi raisi M.Uralov professor-o’qituvchilar M.Saidmurodov, O.Aktamovlar ishtirok etishdi.
IDEATONDA talabalar quyidagi loyihalar bilan ishtirok etishdi:
Baxranov Ravshan – “Onlayn kutubxona platformasi”
Amrullayeva Muxlisa – “aqlli bog’cha”
Yuldashev Mirzoxid – “Aqlli telefon quvvatlagich”
Nasrullayev Azamxon – “Onlayn bozor platformasi”
Abdunabiyev Ravshan – “Qishloq xo’jaligi mahsulotlarini prognozlash platformasi”
Sobirov Umrbek – “Quritilgan mevalar ishlab chiqarish va qadoqlash”
Tanlov muhokama va munozaralar shaklida o’tib, mutaxassislar fikr mulohazalari bilan kamchilik va ishlanishi lozim bo’lgan jihatlar to’ldirildi.
Tanlov yakuniy natijasiga ko’ra Abdunabiyev Ravshan g’oliblikni qo’lga kiritib IT PARKning maxsus kurslariga o’qish uchun 50 foizlik chegirmani qo’lga kiritdi. Barcha ishtirokchilar maxsus sertifikatlar bilan taqdirlanishdi.

07.07.2022 т.г. региональным отделением IT PARK при Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета был организован конкурс проектов «IDEATON». Стартап-менеджер IT PARK Бобомурод Тошбоев и робототехник IT PARK Достон Есанов, заместитель директора филиала Ф.Ахроров, начальники отделов О.Пардаев и А.Амонов, начальники отделов С.Фазлиев и С.Абдувохидов, председатель профсоюза М.Уралов, профессора Участвовали М. Саидмуродов, О. Актамов.
Студенты участвовали в IDEATON со следующими проектами:
Бахранов Равшан - «Платформа онлайн-библиотеки»
Амруллаева Мухлиса - «умный детский сад»
Юлдашев Мирзохид - "Зарядка для смартфона"
Насруллаев Азамхан - «Платформа онлайн-рынка»
Абдунабиев Равшан - «Платформа прогнозирования сельскохозяйственной продукции»
Собиров Умрбек - «Производство и упаковка сухофруктов»
Конкурс проходил в форме дискуссий и дебатов, а недостатки и аспекты, над которыми нужно было работать, заполнялись мнениями экспертов.
По итоговому результату конкурса Абдунабиев Равшан победил и получил 50-процентную скидку на обучение на спецкурсах IT PARK. Все участники были награждены специальными сертификатами.