Joriy yilning 07.07.2022 yil kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida IT PARK viloyat bo’limi tomonidan "IDEATON" loyihalar tanlovi tashkil etildi. Unda IT PARK startap menejeri Bobomurod Toshboyev hamda IT PARK Robototexniki Doston Esanov, filial tomonidan Direktor o’rinbosari dosent F.Axrorov, Kafedra mudirlari O.Pardayev va A.Amonov bo’lim boshlig’lari S.Fazliyev va S.Abduvohidov, kasaba uyushmasi raisi M.Uralov professor-o’qituvchilar M.Saidmurodov, O.Aktamovlar ishtirok etishdi.
IDEATONDA talabalar quyidagi loyihalar bilan ishtirok etishdi:
Baxranov Ravshan – “Onlayn kutubxona platformasi”
Amrullayeva Muxlisa – “aqlli bog’cha”
Yuldashev Mirzoxid – “Aqlli telefon quvvatlagich”
Nasrullayev Azamxon – “Onlayn bozor platformasi”
Abdunabiyev Ravshan – “Qishloq xo’jaligi mahsulotlarini prognozlash platformasi”
Sobirov Umrbek – “Quritilgan mevalar ishlab chiqarish va qadoqlash”
Tanlov muhokama va munozaralar shaklida o’tib, mutaxassislar fikr mulohazalari bilan kamchilik va ishlanishi lozim bo’lgan jihatlar to’ldirildi.
Tanlov yakuniy natijasiga ko’ra Abdunabiyev Ravshan g’oliblikni qo’lga kiritib IT PARKning maxsus kurslariga o’qish uchun 50 foizlik chegirmani qo’lga kiritdi. Barcha ishtirokchilar maxsus sertifikatlar bilan taqdirlanishdi.

On 07.07.2022 of this year, the "IDEATON" project competition was organized by the IT PARK regional department at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics. IT PARK start-up manager Bobomurod Toshboyev and IT PARK roboticist Doston Esanov, branch deputy director F.Akhrorov, department heads O.Pardayev and A.Amonov, department heads S.Fazliyev and S.Abduvohidov, trade union chairman M. Uralov, professors M. Saidmurodov, O. Aktamov participated.
Students participated in IDEATON with the following projects:
Bakhranov Ravshan - "Online library platform"
Amrullayeva Mukhlisa - "smart kindergarten"
Yuldashev Mirzokhid - "Smart phone charger"
Nasrullayev Azamkhan - "Online market platform"
Abdunabiyev Ravshan - "Agricultural Product Forecasting Platform"
Sobirov Umrbek - "Production and packaging of dried fruits"
The competition took place in the form of discussions and debates, and the shortcomings and aspects that needed to be worked on were filled with the opinions of experts.
According to the final result of the competition, Abdunabiyev Ravshan won and received a 50 percent discount for studying at IT PARK's special courses. All participants were awarded with special certificates.