Аkademik martabani qoʼllab-quvvatlash boʼyicha global doktorlik dasturi
Oʼzbekistonning Yaponiyadagi elchixonasi tomonidan Yokoxama milliy universiteti bilan oʼzbekistonliklarning Universitetning stipendiya va grant dasturlarida ishtiroki boʼyicha muzokaralar olib borildi.
Yaponiya tomonining maʼlumotiga koʼra, xozirgi paytda universitetda 2022 yil oktyabrь yoki 2023 yil aprelь oylarida doktoranturaga kirish istagida boʼlganlar uchun Аkademik martabani qoʼllab-quvvatlash boʼyicha global doktorlik dasturi (Global Doctoral Program for Academic Career Support, GDACS) mavjud (batafsil maʼlumot https://www.ynu.ac.jp/english/admissions/scholarship/gdacs/).
Dastur rivojlanayotgan mamlakatlardagi universitet oʼqituvchilari uchun moʼljallangan boʼlib, talabalarni kirish va oʼqish toʼlovlardan ozod qiladi va muvaffaqiyatli talabalar uchun oylik 100 ming yen (taxminan 1 ming АQSh dollari) stipendiyasi bilan taʼminlaydi.
Yokoxama milliy universiteti (YMU) quyidagi maktablar ushbu dasturda ishtirok etadi:
Xalqaro ijtimoiy fanlar Oliy maktabi
Muhandislik fanlari Oliy maktabi
Аtrof-muhit va axborot fanlari Oliy maktabi
Shahar innovatsiyalari Oliy maktabi.
Nomzodlarga qoʼyiladigan talablar:
1) magistraturani tamomlab, magistrlik darajasiga ega boʼlish;
2) yuqori akademik yutuqlarga ega boʼlish;
3) yapon yoki ingliz tillarini mukammal bilish;
4) doktorlik darajasini qoʼlga kiritgandan soʼng oʼzining oʼquv muassasasiga qaytish hamda YMU va ushbu muassasa oʼrtasidagi taʼlim va tadqiqot hamkorligini rivojlantirish uchun motivatsiyaga ega boʼlish.
Аbiturientlar barcha shartlarga javob bergan taqdirda, ular kerakli hujjatlarni tayyorlashlari, boʼlajak akademik maslahatchini topishlari va hujjatlarni topshirishlari kerak.

Глобальная докторская программа поддержки академической карьеры
Посольство Узбекистана в Японии провело переговоры с Иокогамским национальным университетом об участии узбекистанцев в стипендиальных и грантовых программах университета.
По данным японской стороны, в настоящее время в университете действует Глобальная докторская программа поддержки академической карьеры (GDACS) для желающих поступить в докторантуру в октябре 2022 или апреле 2023 года (подробнее https: // www .ynu.ac.jp / english / admissions / scholarship / gdacs /).
Программа предназначена для преподавателей университетов в развивающихся странах, освобождает студентов от вступительных взносов и платы за обучение, а также предусматривает ежемесячную стипендию в размере 100 000 иен (примерно 1000 долларов США) для успешных студентов.
В этой программе участвуют следующие школы Yokohama National University (YMU):
Международная школа социальных наук
Высшая школа инженерии
Высшая школа окружающей среды и информационных наук
Высшая школа городских инноваций.
Требования к кандидатам:
1) завершить обучение в магистратуре и получить степень магистра;
2) иметь высокие академические достижения;
3) отличное знание японского или английского языка;
4) иметь мотивацию вернуться в свое учебное заведение после получения докторской степени и развивать образовательное и научное сотрудничество между ЯМУ и этим учреждением.
Если абитуриенты соответствуют всем требованиям, они должны подготовить необходимые документы, найти будущего научного руководителя и подать документы.