Аkademik martabani qoʼllab-quvvatlash boʼyicha global doktorlik dasturi
Oʼzbekistonning Yaponiyadagi elchixonasi tomonidan Yokoxama milliy universiteti bilan oʼzbekistonliklarning Universitetning stipendiya va grant dasturlarida ishtiroki boʼyicha muzokaralar olib borildi.
Yaponiya tomonining maʼlumotiga koʼra, xozirgi paytda universitetda 2022 yil oktyabrь yoki 2023 yil aprelь oylarida doktoranturaga kirish istagida boʼlganlar uchun Аkademik martabani qoʼllab-quvvatlash boʼyicha global doktorlik dasturi (Global Doctoral Program for Academic Career Support, GDACS) mavjud (batafsil maʼlumot https://www.ynu.ac.jp/english/admissions/scholarship/gdacs/).
Dastur rivojlanayotgan mamlakatlardagi universitet oʼqituvchilari uchun moʼljallangan boʼlib, talabalarni kirish va oʼqish toʼlovlardan ozod qiladi va muvaffaqiyatli talabalar uchun oylik 100 ming yen (taxminan 1 ming АQSh dollari) stipendiyasi bilan taʼminlaydi.
Yokoxama milliy universiteti (YMU) quyidagi maktablar ushbu dasturda ishtirok etadi:
Xalqaro ijtimoiy fanlar Oliy maktabi
Muhandislik fanlari Oliy maktabi
Аtrof-muhit va axborot fanlari Oliy maktabi
Shahar innovatsiyalari Oliy maktabi.
Nomzodlarga qoʼyiladigan talablar:
1) magistraturani tamomlab, magistrlik darajasiga ega boʼlish;
2) yuqori akademik yutuqlarga ega boʼlish;
3) yapon yoki ingliz tillarini mukammal bilish;
4) doktorlik darajasini qoʼlga kiritgandan soʼng oʼzining oʼquv muassasasiga qaytish hamda YMU va ushbu muassasa oʼrtasidagi taʼlim va tadqiqot hamkorligini rivojlantirish uchun motivatsiyaga ega boʼlish.
Аbiturientlar barcha shartlarga javob bergan taqdirda, ular kerakli hujjatlarni tayyorlashlari, boʼlajak akademik maslahatchini topishlari va hujjatlarni topshirishlari kerak.

The Embassy of Uzbekistan in Japan held talks with Yokohama National University on the participation of Uzbeks in the University's scholarship and grant programs.
According to the Japanese side, the university currently has a Global Doctoral Program for Academic Career Support (GDACS) for those wishing to enter the doctoral program in October 2022 or April 2023 (more information https: // www .ynu.ac.jp / english / admissions / scholarship / gdacs /).
The program is designed for university teachers in developing countries, exempts students from entrance and tuition fees, and provides a monthly stipend of 100,000 yen (approximately $ 1,000) for successful students.
The following schools of Yokohama National University (YMU) participate in this program:
International School of Social Sciences
High School of Engineering
High School of Environment and Information Sciences
Urban Innovation High School.
Requirements for candidates:
1) complete a master's degree and obtain a master's degree;
2) have high academic achievements;
3) excellent knowledge of Japanese or English;
4) to be motivated to return to his / her educational institution after obtaining a doctoral degree and to develop educational and research cooperation between YMU and this institution.
If applicants meet all the requirements, they must prepare the necessary documents, find a future academic advisor and submit the documents.