E’tiboringizga YUNESKO va Rossiya hukumatining fundamental fanlar sohasidagi Mendeleyev xalqaro mukofoti 2022-yil uchun tanlov elon qilinmoqda. Mazkur mukofotning asosiy maqsadi innovatsiya va barqaror rivojlanish uchun muhim hisoblangan kimyo, fizika, matematika va biologiya kabi fundamental fanlar rivojiga katta hissa qo’shgan va innovatsion hamda yorqin kashfiyotlarga ega ikki nafar olimlar ilmiy natijalarini targ'ib etish va rag'batlantirishdan iborat. YUNESKO va Rossiya hukumatining fundamental fanlar sohasidagi Mendeleyev xalqaro mukofoti 500,000 AQSH dollariga teng boiib, tanlovda g‘olib bo'lgan ikki nomzod o’rtasida teng taqsimlanadi va oltin medal hamda diplom bilan taqdirlanadi. Mukofotga loyiq nomzodlar xalqaro hay'at bahosi va tavsiyasi asosida YUNESKO Bosh direktori tomonidan tanlab olinadi. Mukofot uchun tanlov bo'yicha batafsil ma’lumot quyidagi havola orqali olinishi mumkin: https://en.unesco.org/stem/basic-sciences-prize.
Tanlovda qatnashish uchun quyidagi havola https://bit.ly/3Ifwn7n orqali onlayn tarzda ro’yxatdan o‘tishi va nomzodlik ariza varaqalari ingliz yoki fransuz tillarida toldirilishi lozim. YUNESKO ishlari bo’yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy komissiyasi kotibiyatiga tavsiya etilayotgan nomzod bo’yicha ma’lumot taqdim etilishi kerak. Tanlovda ishtirok etish uchun nomzodlar hujjatlarini onlayn tarzda 2022-yilning 15-mart kuniga qadar taqdim etishlari shart. Tanlovda ishtirok etish uchun olima ayollar nomzodlari tavsiya etilishi qo'llab-quvvatlanadi.

The 2022 Mendeleev International Prize in Fundamental Sciences of UNESCO and the Russian government is being announced. The main purpose of this award is to promote and encourage the scientific results of two scientists who have made significant contributions to the development of fundamental sciences such as chemistry, physics, mathematics and biology, which are important for innovation and sustainable development, and have innovative and brilliant discoveries. The Mendeleev International Prize in Fundamental Sciences from UNESCO and the Russian government is worth $ 500,000, will be divided equally between the two winners and will be awarded a gold medal and a diploma. Eligible nominees will be selected by the Director-General of UNESCO on the basis of an evaluation and recommendation by an international panel. More information about the competition can be found at: https://en.unesco.org/stem/basic-sciences-prize.
To participate in the competition, you need to register online at https://bit.ly/3Ifwn7n and fill out the application forms in English or French. Information on the proposed candidate must be submitted to the Secretariat of the National Commission of the Republic of Uzbekistan for UNESCO. To participate in the competition, candidates must submit their documents online by March 15, 2022. The nomination of female scientists to participate in the competition is encouraged.