E’tiboringizga YUNESKO va Rossiya hukumatining fundamental fanlar sohasidagi Mendeleyev xalqaro mukofoti 2022-yil uchun tanlov elon qilinmoqda. Mazkur mukofotning asosiy maqsadi innovatsiya va barqaror rivojlanish uchun muhim hisoblangan kimyo, fizika, matematika va biologiya kabi fundamental fanlar rivojiga katta hissa qo’shgan va innovatsion hamda yorqin kashfiyotlarga ega ikki nafar olimlar ilmiy natijalarini targ'ib etish va rag'batlantirishdan iborat. YUNESKO va Rossiya hukumatining fundamental fanlar sohasidagi Mendeleyev xalqaro mukofoti 500,000 AQSH dollariga teng boiib, tanlovda g‘olib bo'lgan ikki nomzod o’rtasida teng taqsimlanadi va oltin medal hamda diplom bilan taqdirlanadi. Mukofotga loyiq nomzodlar xalqaro hay'at bahosi va tavsiyasi asosida YUNESKO Bosh direktori tomonidan tanlab olinadi. Mukofot uchun tanlov bo'yicha batafsil ma’lumot quyidagi havola orqali olinishi mumkin: https://en.unesco.org/stem/basic-sciences-prize.
Tanlovda qatnashish uchun quyidagi havola https://bit.ly/3Ifwn7n orqali onlayn tarzda ro’yxatdan o‘tishi va nomzodlik ariza varaqalari ingliz yoki fransuz tillarida toldirilishi lozim. YUNESKO ishlari bo’yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy komissiyasi kotibiyatiga tavsiya etilayotgan nomzod bo’yicha ma’lumot taqdim etilishi kerak. Tanlovda ishtirok etish uchun nomzodlar hujjatlarini onlayn tarzda 2022-yilning 15-mart kuniga qadar taqdim etishlari shart. Tanlovda ishtirok etish uchun olima ayollar nomzodlari tavsiya etilishi qo'llab-quvvatlanadi.

Объявляется Международная Менделеевская премия ЮНЕСКО и правительства России в области фундаментальных наук 2022 года. Основной целью этой премии является популяризация и поощрение научных результатов двух ученых, которые внесли значительный вклад в развитие фундаментальных наук, таких как химия, физика, математика и биология, которые важны для инноваций и устойчивого развития, и имеют инновационные и блестящие открытия. Международная Менделеевская премия в области фундаментальных наук от ЮНЕСКО и правительства России в размере 500 000 долларов США будет разделена поровну между двумя лауреатами и будет отмечена золотой медалью и дипломом. Подходящие кандидатуры будут отобраны Генеральным директором ЮНЕСКО на основе оценки и рекомендаций международной группы. Дополнительную информацию о конкурсе можно найти по адресу: https://en.unesco.org/stem/basic-sciences-prize.
Для участия в конкурсе необходимо зарегистрироваться на сайте https://bit.ly/3Ifwn7n и заполнить анкеты на английском или французском языках. Информация о предлагаемом кандидате должна быть представлена ​​в Секретариат Национальной комиссии Республики Узбекистан по делам ЮНЕСКО. Для участия в конкурсе кандидаты должны подать свои документы онлайн до 15 марта 2022 года. Приветствуется выдвижение женщин-ученых для участия в конкурсе.