O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 24 yanvardagi “Davlat oliy ta'lim muassasalarining akademik va tashkiliy-boshqaruv mustaqilligini ta'minlash bo'yicha qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida (https://lex.uz/pdfs/5793261)”gi PQ-60-sonli qaroriga asosan Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti byudjetdan tashqari mablag'lari hisobidan grant ajratish orqali tayanch doktoranturaga (PhD) tanlov e'lon qiladi.
Talabgorlarni o'qitish shartnoma asosda tashkil etilib, ularga belgilangan tartibda har oylik stipendiya to'lanadi.
Talabgorlarga qo'yiladigan asosiy talablar:
uch yil ichida PhD ilmiy darajasini olish;
o'qish muddati tugaganidan so'ng kamida 5 (besh) yil uzluksiz ravishda universitetda asosiy shtatda ilmiy-pedagogik faoliyat yuritish (universitetga ishlab berish).
Talabgor uch yillik o'qish muddati ichida PhD ilmiy darajasini olmagan taqdirda unga universitet tomonidan sarflangan barcha harajatlarni to'liq miqdorda universitetga qaytarib berish majburiyatini oladi.
Tayanch doktoranturaga (PhD) talabgorlar ariza, qisqacha biografik ma'lumotnoma, mehnat daftarchasining belgilangan tartibda tasdiqlangan nusxasi (ishlayotgan talabgorlar uchun), oliy ta'lim muassasasi magistratura diplomi va uning ilovalari, nashr etilgan ilmiy ishlar ro'yxati, shuningdek ularning nusxalari, ilmiy maslahatchining rozilik xati bilan murojaat qiladilar.
Ma'lumotlar O'zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligining http://phd.mininnovation.uz/ veb-saytiga joylashtiriladi va asl nusxalari Ilmiy-tadqiqotlar va innovatsiyalar bo'limida qabul qilib olinadi. Imtihon jarayoni ikki bosqichda tashkil etilib, talabgorlar mutaxassislik va chet tili bo'yicha test hamda og'zaki suhbatdan o'tadilar. Imtihonlardan o'tgan talabgorlar universitet kengashining qaroriga asosan rektor buyrug'i bilan 1 martdan o'qishni boshlaydilar.
Hujjatlar 2022 yil 25 yanvardan 15 fevralgacha bo'lgan davrda qabul qilinadi.
Qo'shimcha ma'lumot olish uchun Toshkent davlat iqtisodiyot universitetining Ilmiy-tadqiqotlar va innovatsiyalar bo'limiga murojaat etish mumkin.

On additional measures to ensure the academic and organizational-managerial independence of public higher education institutions of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 24, 2021 (https://lex.uz/pdfs/ 5793261) ”PQ-60 Tashkent State University of Economics announces a competition for a basic doctorate (PhD) through the allocation of grants from extra-budgetary funds.
Training of applicants is organized on a contractual basis, they are paid a monthly stipend in the prescribed manner.
Basic requirements for applicants:
obtain a PhD degree in three years;
at least 5 (five) years of continuous scientific and pedagogical activity at the university in the main state after the end of the study period (employment at the university).
If an applicant does not receive a PhD within three years of study, he or she is obliged to reimburse the university in full for all expenses incurred by the university.
Application for basic doctoral (PhD) application, brief biographical reference, duly certified copy of employment history (for working applicants), master's degree of the higher education institution and its appendices, list of published scientific works, as well as their copies, scientific apply with a letter of consent from the consultant.
The information will be posted on the website of the Ministry of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan http://phd.mininnovation.uz/ and the originals will be accepted in the Department of Research and Innovation. The examination process is organized in two stages, during which applicants take a test on the specialty and a foreign language, as well as an oral interview. Candidates who pass the exams will start their studies from March 1 by the order of the rector in accordance with the decision of the university council.
Applications will be accepted from January 25 to February 15, 2022.
For more information, please contact the Department of Research and Innovation of Tashkent State University of Economics.