O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 24 yanvardagi “Davlat oliy ta'lim muassasalarining akademik va tashkiliy-boshqaruv mustaqilligini ta'minlash bo'yicha qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida (https://lex.uz/pdfs/5793261)”gi PQ-60-sonli qaroriga asosan Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti byudjetdan tashqari mablag'lari hisobidan grant ajratish orqali tayanch doktoranturaga (PhD) tanlov e'lon qiladi.
Talabgorlarni o'qitish shartnoma asosda tashkil etilib, ularga belgilangan tartibda har oylik stipendiya to'lanadi.
Talabgorlarga qo'yiladigan asosiy talablar:
uch yil ichida PhD ilmiy darajasini olish;
o'qish muddati tugaganidan so'ng kamida 5 (besh) yil uzluksiz ravishda universitetda asosiy shtatda ilmiy-pedagogik faoliyat yuritish (universitetga ishlab berish).
Talabgor uch yillik o'qish muddati ichida PhD ilmiy darajasini olmagan taqdirda unga universitet tomonidan sarflangan barcha harajatlarni to'liq miqdorda universitetga qaytarib berish majburiyatini oladi.
Tayanch doktoranturaga (PhD) talabgorlar ariza, qisqacha biografik ma'lumotnoma, mehnat daftarchasining belgilangan tartibda tasdiqlangan nusxasi (ishlayotgan talabgorlar uchun), oliy ta'lim muassasasi magistratura diplomi va uning ilovalari, nashr etilgan ilmiy ishlar ro'yxati, shuningdek ularning nusxalari, ilmiy maslahatchining rozilik xati bilan murojaat qiladilar.
Ma'lumotlar O'zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligining http://phd.mininnovation.uz/ veb-saytiga joylashtiriladi va asl nusxalari Ilmiy-tadqiqotlar va innovatsiyalar bo'limida qabul qilib olinadi. Imtihon jarayoni ikki bosqichda tashkil etilib, talabgorlar mutaxassislik va chet tili bo'yicha test hamda og'zaki suhbatdan o'tadilar. Imtihonlardan o'tgan talabgorlar universitet kengashining qaroriga asosan rektor buyrug'i bilan 1 martdan o'qishni boshlaydilar.
Hujjatlar 2022 yil 25 yanvardan 15 fevralgacha bo'lgan davrda qabul qilinadi.
Qo'shimcha ma'lumot olish uchun Toshkent davlat iqtisodiyot universitetining Ilmiy-tadqiqotlar va innovatsiyalar bo'limiga murojaat etish mumkin.

О дополнительных мерах по обеспечению академической и организационно-управленческой самостоятельности государственных высших учебных заведений Президента Республики Узбекистан от 24 января 2021 года (https://lex.uz/pdfs/5793261) ”PQ-60 Ташкентский государственный университет Экономических наук объявляет конкурс на соискание ученой степени доктора (PhD) путем выделения грантов внебюджетных фондов.
Обучение поступающих организуется на договорной основе, им ежемесячно выплачивается стипендия в установленном порядке.
Основные требования к соискателям:
получить степень доктора философии за три года;
не менее 5 (пяти) лет непрерывной научно-педагогической деятельности в вузе по основному состоянию после окончания периода обучения (работы в вузе).
Если соискатель не получает степень доктора философии в течение трех лет обучения, он обязан возместить университету в полном объеме все расходы, понесенные университетом.
Заявление о приеме в докторантуру (PhD), краткая биографическая справка, надлежащим образом заверенная копия трудовой книжки (для работающих соискателей), степень магистра вуза и приложения к ней, перечень опубликованных научных работ, а также их копии, научная заявка с письмом-согласием от консультанта.
Информация будет размещена на сайте Министерства инновационного развития Республики Узбекистан http://phd.mininnovation.uz/, а оригиналы будут приняты в Департаменте исследований и инноваций. Экзаменационный процесс организован в два этапа, в ходе которых поступающие проходят тестирование по специальности и иностранному языку, а также устное собеседование. Кандидаты, сдавшие экзамены, приступают к обучению с 1 марта по приказу ректора в соответствии с решением совета университета.
Заявки принимаются с 25 января по 15 февраля 2022 года.
За дополнительной информацией обращайтесь в Департамент исследований и инноваций Ташкентского государственного экономического университета.
Тел.: 71-239-01-43, Адрес: 100066, г. Ташкент, ул. Ислама Каримова, 49, Центр Университет 3.0, 2 этаж. докторант.tsue.uz