Sanoat va qishloq xo’jaligi yuqori darajada rivojlangan hududlarda tabiat va jamiyat o’rtasida o’zaro ta’sirning keskinlashuvi oqibatida mintaqaviy ekologik muammolar kelib chiqmoqda. Bu ekologik muammolar tabiiy muhitni keskin o’zgartirib, aholi salomatligiga ta’sir etmoqda.
2023 yil 6 fevral kuni TDIU Samarqand filialida majlislar zalida O‘zbekiston ekologik partiyasi Samarqand viloyati Kengashi va Samarqand shahridagi oliy ta’lim muassasalari olimlari xamkorligida “Ekologik muammolar olimlar nigohida” mavzusidagi bo`lib o`tgan davra suhbati Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 2-dekabrdagi “2030-yilgacha Oʻzbekiston Respublikasining “Yashil” iqtisodiyotga oʻtishiga qaratilgan islohotlar samaradorligini oshirish boʻyicha chora-tadbirlar toʻgʻrisida” gi PQ-436-son qarorida keltirilgan “2030-yilgacha Oʻzbekiston Respublikasida “yashil” iqtisodiyotga oʻtish va “yashil” oʻsishni ta’minlash boʻyicha” Harakatlar rejasida belgilangan topshiriqlar ijrosini ta’minlashga, shuningdek omma orasida ekologik muammolarni sabablari va omillari toʻgʻrisida bilim va koʻnikmalarni shakllantirishga qaratilgan.
Tadbir doirasida O‘zbekiston ekologik partiyasi Samarqand viloyati Kengashi va Samarqand shahridagi oliy ta’lim muassasalari olimlari tamonidan tamonidan quyidagi mavzularda maruzali chiqishlar amalga oshirildi.
- Yashil makon doirasida Samarqand viloyatidagi dolzarb ekologik masalalar;
- Veterinariya va chorvachilikdagi ekologik muammolar;
- Barqaror rivojlanish tamoyillari;
- Oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlash va organik dehqonchilikka eʼtibor;
- Qishloq xo‘jalik ekinlari zararkunanda va kasalliklariga qarshi kurashdagi ekologik muammolar va uyg‘unlashgan (IPM) tizimi;
- Maishiy va sanoat oqova suvlarini biologik tozalashda o'simliklardan foydalanish masalalari;
“Ekologik muammolar olimlar nigohida” mavzusidagi davra suhbati muhokama va takliflarida hozirgi davrdagi ekologik muammolar, ularni keltirib chiqaruvchi manbalar va omillar, ularning asosiy sabablari, tabiiy sharoitlarni oʻzgarishi oqibatida biosferada biologik va ekologik oʻzgarishlar, mintaqaviy va mahalliy ekologik muammolarning shakllanishi va oʻziga hosligi, ekologik muammolarni kelib chiqishini tabiiy va antropogen sabablari, issiqhona effekti, iqlim isishi oqibatlarining aholi sogʻligiga ta’siri, tuproq va suv degradatsiyasi, veterinariya va chorvachilikdagi ekologik muammolar, kelajakdagi tabiiy sharoitlarni oʻzgarish oqibatlari, ekologik muammolarni oldini olish boʻyicha choratadbirlar, Oʻzbekistonda ekologik muhitning oʻzgarishi bilan bogʻliq muammolar, halqaro ekologik muammolar nazorati va tabiiy iqlim sharoitini saqlashga doir qonunlar haqida ma’lumotlar keltirildi.

A roundtable discussion will be organized on the topic ...
A roundtable discussion on "Environmental problems from the point of view of scientists" will be organized by experts at the branch.
Regional environmental problems arise as a result of the intensifying interaction between nature and society in regions with highly developed industry and agriculture. These ecological problems drastically change the natural environment and affect the health of the population.
On February 6, 2023, in the meeting hall of the TDIU Samarkand branch, in cooperation with the Samarkand Regional Council of the Ecological Party of Uzbekistan and scientists of higher educational institutions in Samarkand, a roundtable discussion on the topic "Ecological problems from the eyes of scientists" was held by the President of the Republic of Uzbekistan on February 2, 2022 "On measures to increase the efficiency of reforms aimed at the transition of the Republic of Uzbekistan to a "green" economy by 2030" from December, "Transition to a "green" economy and ensuring "green" growth in the Republic of Uzbekistan by 2030" contained in the decision No. PQ-436 on" is aimed at ensuring the execution of the tasks specified in the Action Plan, as well as forming knowledge and skills among the public about the causes and factors of environmental problems.
Within the framework of the event, presentations on the following topics were made by the Council of the Ecological Party of Uzbekistan Samarkand region and scientists of higher educational institutions in the city of Samarkand.
- Current environmental issues in the Samarkand region within the green space;
- Environmental problems in veterinary and animal husbandry;
- Principles of sustainable development;
- Attention to food safety and organic farming;
- Environmental problems and integrated (IPM) system in the fight against pests and diseases of agricultural crops;
- Issues of using plants in biological treatment of domestic and industrial wastewater;
In the discussion and proposals of the round table discussion on the topic "Ecological problems from the eyes of scientists", the current environmental problems, the sources and factors that cause them, their main causes, biological and ecological changes in the biosphere due to changes in natural conditions, the formation and specificity of regional and local environmental problems, environmental problems natural and anthropogenic causes of its origin, greenhouse effect, effects of climate warming on population health, soil and water degradation, environmental problems in veterinary and animal husbandry, consequences of future changes in natural conditions, measures to prevent environmental problems, problems related to environmental change in Uzbekistan , information was given about international environmental problems control and laws on preservation of natural climate conditions.