Xalqaro tanlov shartlari va o'tkazilish tartibi
Ingliz tili orfoegrafiyasi bo'yicha Xalqaro ta'lim bo'yicha Amerika kengashi O'zbekiston talabalari o'rtasida yirik xalqaro tanlov o'tkazmoqchi.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining 2022-yil 31-iyuldagi 20/27646-sonli hamda Xalqaro ta’lim bo‘yicha Amerika Kengashlarining O‘zbekistondagi vakolatxonasining 2022-yil 8-avgustdagi 22-260 va 2022-yil 30-avgustdagi 22-326-sonli xatlariga muvofiq, 2022-yil sentabr-oktabr oylarida O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida ingliz tili orfografiyasi bo‘yicha respublika tanlovi(“SpellingBee”)o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Vazirlik ushbu tanlovning o‘tkazilishi talabalarning ingliz tili bilimlari takomillashtirilishiga xizmat qiladi hamda 2021-yil 19-maydagi “O‘zbekiston Respublikasida xorijiy tillarni o‘rganishni ommalashtirish faoliyatini sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-5117-son qaroridan kelib chiqadigan maqsad va vazifalarga javob beradi deb hisoblaydi. Ushbu ingliz tili orfografiyasi tanlovi (“Spelling Bee”) ingliz tilidagi so‘zlarni talaffuz qilish bilan bog‘liq.
Tanlovda faqat 18 yoshdan 25 yoshgacha bo‘lgan bakalavriat talabalari ishtirok etadi. Tanlov g‘oliblari 2022-yil noyabr oyida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan Markaziy Osiyo tanlovida ishtirok etish va O‘zbekiston sharafini himoya qilish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Ushbu xalqaro tanlov Samarqand viloyatida 28-29-sentyabr kunlari, Samarqand davlat chet tillari institutida o'tkazilishi rejalashtirilgan. Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialidan qatnashmoqchi bo'lgan talabalar Tillar kafedrasi ingliz tili o'qituvchisi Osmanov Mustafo ustozga quyidagi raqamlar orqali murojaat qilishlari mumkin.

The American Council on International Education is going to hold a major international competition for students of Uzbekistan on English spelling.
No. 20/27646 of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan dated July 31, 2022 and No. 22-260 of August 8, 2022 and No. 22 of the American Council on International Education in Uzbekistan dated August 30, 2022 According to letter No. 326, in September-October 2022, it is planned to hold a republican contest on English spelling ("SpellingBee") among students of higher educational institutions of Uzbekistan. The Ministry believes that the holding of this competition serves to improve students' knowledge of the English language, as well as the PQ- believes that it meets the goals and objectives arising from the decision No. 5117. This English spelling competition ("Spelling Bee") is all about pronouncing English words.
Only undergraduate students between the ages of 18 and 25 will participate in the competition. The winners of the competition will have the opportunity to participate in the Central Asian competition to be held in Tashkent in November 2022 and defend the honor of Uzbekistan.
This international competition is planned to be held in Samarkand region on September 28-29, at the Samarkand State Institute of Foreign Languages.Students from the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics, who want to participate, can contact the English teacher of the Department of Languages Osmanov Mustafa using the following numbers.