Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Oziq-ovqat va qishloq xo`jaligi iqtisodiyoti” kafedrasi tashabbusi bilan Filial kutubxonasida navbatdagi kitobxonlik tadbiri o`tkazildi.
Tadbirda professor-o`qituvchilar, kutubxona xodimlari va iqtidorli talabalar ishtirok etishdi. Dastlab Filialda davom etayotgan “Kitobxonlik” haftaligi haqida Filial rahbariyati va kutubxona xodimlari talabalar va tadbir qatnashchilariga ma`lumot berishdi.
Tadbirning asosiy maqsadi sifatida Javlon Jovlievning “Qo`rqma” nomli asarini muhokama qilishdi.
Unda kitobni o`qigan talaba va xodimlar kitobning yozilish tarixi, uning asosiy mazmuni, kitobdan kelib chiqadigan xulosalar haqida prezentatsiyalar qilindi.
Kitob haqida, uning mazmuni va undan olinadigan xulosalarni hozirgi zamonda dunyoda bo`layatgan voqealar va mamlakatimizdagi tinchlik, samarali islohotlarning qadriga yetish kabi qadriyatlar bilan bog`lashga harakat qilishdi.
Yakunda inson kamoli uchun eng asosiy manba hisoblangan kitob o`qishning naqadar ahamiyatli egaligi va kelgusida bu kabi tadbirlarni ko`proq o`tkazishga kelishib olindi.

По инициативе кафедры «Экономика продовольствия и сельского хозяйства» Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета состоялось очередное читательское мероприятие в библиотеке Филиала.
В мероприятии приняли участие профессора, библиотекари и талантливые студенты. Первоначально руководство Филиала и сотрудники библиотеки проинформировали студентов и участников о проводимой в Филиале «Неделе чтения».
Основной целью мероприятия было обсуждение творчества Джавлона Жовлиева «Qo'rqma».
Студенты и сотрудники, прочитавшие книгу, выступили с докладами об истории книги, ее основном содержании, выводах, сделанных из книги.
Они попытались связать книгу, ее содержание и выводы с мировыми событиями и ценностями мира и эффективных реформ в нашей стране.
В итоге было достигнуто согласие о важности чтения книг, являющихся основным источником человеческого совершенствования, и о проведении в будущем большего количества таких мероприятий.