2022-yil 15-fevral kuni TDIU Samarqand filialida giyohvandlikka qarshi kurash oyligi doirasida tadbir bo‘lib o‘tdi. Unda Ichki ishlar vazirligi xodimlari, viloyat OITS markazi, narkologiya dispanseri vakillari ishtirok etdi. Asosan, giyohvandlikka qarshi kurash chorlarini yoshlar o‘rtasida keng targ’ib qilish va ularni sog’lom muhitda tarbiyalash maqsad qilingan.
Yoshlar jamiyat hayotida tobora faollashib, o‘z o‘rniga ega bo‘lib borayotgan bir vaqtda ayrim irodasi sust o‘smirlarimiz giyohvandlik balosiga mubtalo bo‘layotgani barchamizni tashvishga soladi, - deydi Ilmiy tadqiqotlar innovatsiyalar va ilmiy pedagogik kadrlar tayyorlash sektori bo'lim boshlig'i S.Abduvoxidov.
Zero, og‘u inson jismini qanchalik xarob qilsa, xuddi shunday jamiyatga ham mislsiz darajada zarar yetkazadi. Asr vabosi deb atalayotgan bu illat tinch-totuv yashayotgan oilalarni buzadi, bolalarni yetim qiladi, nochorlikda yashashga majbur etadi. Oqibati esa, albatta, ayanchli yakunlanadi. Giyohvandlik vositalarini, qaysi turi bo‘lmasin, isteʼmol qilishni boshlagan shaxs avvaliga unga o‘rganish hosil qilishini barchamiz bilamiz. Ammo ma’lum vaqt o‘tar-o‘tmas giyohvand mehnatga yaroqsiz holatga kelib qoladi. Natijada jinoyatga qo‘l urishga majbur bo‘ladi. Yaʼni, navbatdagi giyohvandlik vositasini qabul qilish maqsadida o‘g‘irlikni o‘z uyidan – oilasidan boshlaydi. Bu kabi illatlarni oldini olishda jamiyatning har bir a’zosi birdek mas’ul bo‘lishi darkor.

On February 15, 2022, the Samarkand branch of Tashkent State Medical University hosted an event as part of the Drug Awareness Month. It was attended by representatives of the Ministry of Internal Affairs, the regional AIDS center, drug dispensary. The aim is to promote drug control among young people and raise them in a healthy environment.
At a time when young people are becoming more active and influential in society, we are all concerned about the fact that some of our weak-willed teenagers are addicted to drugs, - said the head of the department of scientific research, innovation and training of scientific and pedagogical staff. and S.Abduvoxidov.
After all, just as poison destroys the human body, it also causes unprecedented damage to society. This plague, known as the plague of the century, destroys peaceful families, orphans children, and forces them to live in poverty. The end result is, of course, tragic. We all know that a person who starts using drugs of any kind will first get used to it. But after a while, the drug becomes unusable. As a result, he is forced to commit a crime. That is, he starts stealing from his family in order to get the next drug. Every member of society should be equally responsible for preventing such evils.