2022-yil 15-fevral kuni TDIU Samarqand filialida giyohvandlikka qarshi kurash oyligi doirasida tadbir bo‘lib o‘tdi. Unda Ichki ishlar vazirligi xodimlari, viloyat OITS markazi, narkologiya dispanseri vakillari ishtirok etdi. Asosan, giyohvandlikka qarshi kurash chorlarini yoshlar o‘rtasida keng targ’ib qilish va ularni sog’lom muhitda tarbiyalash maqsad qilingan.
Yoshlar jamiyat hayotida tobora faollashib, o‘z o‘rniga ega bo‘lib borayotgan bir vaqtda ayrim irodasi sust o‘smirlarimiz giyohvandlik balosiga mubtalo bo‘layotgani barchamizni tashvishga soladi, - deydi Ilmiy tadqiqotlar innovatsiyalar va ilmiy pedagogik kadrlar tayyorlash sektori bo'lim boshlig'i S.Abduvoxidov.
Zero, og‘u inson jismini qanchalik xarob qilsa, xuddi shunday jamiyatga ham mislsiz darajada zarar yetkazadi. Asr vabosi deb atalayotgan bu illat tinch-totuv yashayotgan oilalarni buzadi, bolalarni yetim qiladi, nochorlikda yashashga majbur etadi. Oqibati esa, albatta, ayanchli yakunlanadi. Giyohvandlik vositalarini, qaysi turi bo‘lmasin, isteʼmol qilishni boshlagan shaxs avvaliga unga o‘rganish hosil qilishini barchamiz bilamiz. Ammo ma’lum vaqt o‘tar-o‘tmas giyohvand mehnatga yaroqsiz holatga kelib qoladi. Natijada jinoyatga qo‘l urishga majbur bo‘ladi. Yaʼni, navbatdagi giyohvandlik vositasini qabul qilish maqsadida o‘g‘irlikni o‘z uyidan – oilasidan boshlaydi. Bu kabi illatlarni oldini olishda jamiyatning har bir a’zosi birdek mas’ul bo‘lishi darkor.

15 февраля 2022 года в Самаркандском филиале Ташкентского государственного медицинского университета состоялось мероприятие в рамках Месяца осведомленности о наркотиках. В нем приняли участие представители МВД, областного центра СПИД, наркологического диспансера. Цель состоит в том, чтобы способствовать контролю над наркотиками среди молодежи и воспитывать их в здоровой среде.
В то время, когда молодежь становится все более активной и влиятельной в обществе, мы все обеспокоены тем, что часть наших безвольных подростков увлекается наркотиками, - сказал начальник отдела научных исследований, инноваций и обучения научно-педагогический состав. и С.Абдувоксидов.
Ведь так же, как яд разрушает организм человека, он также наносит небывалый ущерб обществу. Эта чума, известная как чума века, разрушает мирные семьи, детей-сирот, заставляет их жить в нищете. Конечный результат, конечно, трагичен. Все мы знаем, что человек, который начинает употреблять какие-либо наркотики, сначала к ним привыкает. Но через некоторое время препарат приходит в негодность. В результате он вынужден совершить преступление. То есть он начинает воровать у своей семьи, чтобы получить очередной наркотик. Каждый член общества должен нести равную ответственность за предотвращение такого зла.